Inteligentne parkingi w Toruniu | www.torun.pl

Inteligentne parkingi w Toruniu

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 08 października 2021
Autor: Natalia Przytarska

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Na zdjęciu ekran monitora z napisem System naprowadzający na na wolne miejsca postojowe

Już w przyszłym roku na wolne miejsca parkingowe w Toruniu będą kierowały nas 22 inteligentne tablice informacyjne. Umowę w tej sprawie podpisał 8 października 2021 r. prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Wiceprezes Zarządu Sprint SA Waldemar Matukiewicz.

Przez najbliższe pół roku wykonawca – Sprint SA – zajmie się zaprojektowaniem całego systemu tak, żeby jak najlepiej służył mieszkańcom Torunia i turystom. Następnie, w przeciągu 3 miesięcy, dostarczy i zamontuje całą potrzebną infrastrukturę, czyli m.in. czujniki sprawdzające zajętość miejsc i tablice. Całość zająć ma 9 miesięcy - termin realizacji wyznaczono na lipiec 2022 r.

System obejmie 725 miejsc parkingowych znajdujących się w otulinie Zespołu Staromiejskiego:

 • 679 dla samochodów osobowych,
 • 38 dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami,
 • 8 autokarowych.

Projekt przygotowany przez Sprint będzie też z góry zakładał możliwość rozszerzenia monitoringu o kolejnych 330 sensorów umieszczonych w nawierzchni. 

>>Przejdź do wykazu lokalizacji parkingów

Lokalizacja miejsc parkingowych objętych systemem

Kliknij w obraz, aby powiększyć.

Informacje zbierane przez system z czujników będą przekazywane kierowcom w czasie rzeczywistym za pomocą 22 tablic świetlnych (LED z pełną matrycą kolorową) – 12 mniejszych i 10 większych. Pracownicy urzędu otrzymywać będą także szczegółowe raporty, pokazujące statystyki zajętości miejsc. Cały system będzie miał też własny serwer.

>>Przejdź do szczegółowego wykazu lokalizacji tablic informacyjnych


Lokalizacja tablic

Kliknij w obraz, aby powiększyć

System naprowadzania ma ułatwić gościom naszego miasta, jak i mieszkańcom, szybsze znalezienie miejsca postojowego, a tym samym zmiejszejszyć zanieczyszczenie powietrza i hałasu. Celem wprowadzenia systemu jest także wyprowadzenie ruchu samochodowego ze ścisłego centrum oraz poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych i rowerzystów.

Wprowadzenie systemu naprowadzania jest także działaniem, które ma spełnić założenia „Polityki Parkingowej Gminy Miasta Toruń na lata 2020-2025 z perspektywą do roku 2030”. Na podstawie przeprowadzonych w 2019 r. badań jako główne jej cele wyznaczono, m.in. zwiększenie rotacji parkujących aut, uporządkowanie parkowania w obszarze otuliny Zespołu Staromiejskiego, przeciwdziałanie skutkom rosnącego zatłoczenia komunikacyjnego.

- Dla przypomnienia, działania, które do tej pory podjęliśmy w zakresie Polityki Parkingowej, to zmiana opłat w Stefach Płatnego Parkowania oraz obniżenie cen biletów weekendowych MZK, jako zachęta do korzystania z komunikacji miejskiej – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Warto wspomnieć, że firma Sprint ma bogate doświadczenie w projektowaniu systemów ITS. Wdrożyła dla ponad 13 miast rozwiązania, które udrożniają komunikację i transport. Podobny do toruńskiego system wprowadziła już w Wałbrzychu i Tarnowie.

– Inteligentne parkingi zyskują na popularności i coraz więcej miast decyduje się na ich uruchomienie. Są one ważnym elementem zarządzania transportem w aglomeracji, docenianym przez samorządowców. Zwłaszcza że technologia Inteligentnych Systemów Transportowych, których ważnym elementem jest monitoring zajętości miejsc, jest nieustannie ulepszana i oferuje coraz więcej możliwości. W Toruniu będziemy bazować na zyskującym na popularności protokole LoRaWan, który już z sukcesem działa w Tarnowie, a oparte na nim systemy parkingowe powstają właśnie w Opolu i Bielsku-Białej. Liczę na to, że toruńscy kierowcy i turyści docenią zapewniane im przez miasto udogodnieniemówił Waldemar Matukiewicz, Wiceprezes Zarządu Sprint SA.

Łączna wartość umowy to: 2 297 631,20 zł.


DO POBRANIA:

>> Prezentacja "System Naprowadzający na Miejsca Postojowe"

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  19 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego ze starostami z naszego województwa w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
 • Zuza Wiśniewska, fot. Anna Łukaszewicz
  Kultura, Miasto
  Pochodząca z Torunia Zuza Wiśniewska została laureatką pierwszego miejsca na zakończonym 17 października 2021 r. 57. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. To jeden z najważniejszych ogólnopolskich przeglądów młodych talentów.
 • Zdjęcie z lotu ptaka z zaznaczonymi działkami
  Biznes, Miasto
  2 405 000 zł wpłynie do kasy miasta ze sprzedaży 4 działek inwestycyjnych w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej "Toruń Wschód". Działki wylicytowały firmy z którymi współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  Miasto
  W 37. rocznicę zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę przedstawiciele miasta i województwa złożyli kwiaty pod jego toruńskim pomnikiem przy alei św. Jana Pawła II
 • Na zdjęciu: odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”
  Miasto
  Osoby związane z ochroną zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim odebrały odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawane przez ministra zdrowia.
 • Na zdjęciu - pokaz zdjęć z miejsc uczestniczących w projekcie partnerstwo kulturowe
  Miasto
  Miasto Toruń wraz z dziewięcioma podmiotami europejskimi uczestniczyło w projekcie pn. „Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast”.
 • 14 firm odebrało w dniu 18 października 2021 r. certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, firmy z branż paliwowej, medycznej czy programistycznej. Na liście są też szkoła językowa, centrum nurkowe, pralnia chemiczna czy firma consultingowa
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (11-17 października 2021 r.) potwierdzono 119 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Posiedzenie dotyczące kolejnych zjazdów hanzeatyckich odbyło się w Neuss w Niemczech. W 2023 roku przedstawiciele miast hanzeatyckich spotkają się Toruniu.
 • Schyłek sezonu turystycznego okazał się jednocześnie początkiem festiwalu nagród, które otrzymało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W III kwartale tego roku toruńskiej instytucji przyznano szereg wyróżnień zarówno za działalność wydawniczą jak i muzealną.
 • Aż 8 złotych medali, 1 srebrny i 3 brązowe przywiozła Centuria Toruń z Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Taekwondo Olimpijskim rozgrywanych w Olecku.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji 30 października 2021 r. opanują tajemnicze moce, które sprawią, że budynki centrum nauki zamienią się w labirynty pełne niespodzianek i zaskakujących zdarzeń.
 • Prawie 40 osób oddało krew w ramach zorganizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu akcji „W tym morzu liczy się każda kropla”. Krwiobus czekał na chętnych 17 października 2021 r. w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220.
 • 15 października 2021 r. w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Podczas wydarzenia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nadał uczelni status akademii.