Grafiki ze świata nagrodzone | www.torun.pl

Grafiki ze świata nagrodzone

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa
publiczność ogląda wystawę w Galerii Dziecka

Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.

- Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży jest największym tego typu konkursem, organizowanym w naszym kraju. Jego 22. edycja miała odbyć się w roku ubiegłym. Z wiadomych przyczyn musieliśmy ją przełożyć na rok bieżący. Tym bardziej się cieszę, że mimo wszelkich obaw, trudności, ograniczeń udało nam się nasz projekt zorganizować i dziś możemy spotkać się na żywo, nie online – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród w Sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka Dariusz Delik.

Mimo zamkniętych okresowo w Polsce i na świecie szkół i ośrodków plastycznych, na konkurs nadesłano prawie 5 tysięcy prac z 29 krajów. Są to linoryty, papieroryty, kolografie, litografie, suchoryty, serigrafie, akwaforty i akwatinty, świadczące zarówno o ogromnej inwencji twórczej uczestników konkursu, jak i zaangażowaniu ich nauczycieli. Najmłodszy uczestnik tegorocznego konkursu i jednocześnie najmłodszy w całej jego historii miał tylko 3 lata!

W uroczystej gali wręczenia nagród wzięli udział przedstawiciele placówek dyplomatycznych, władz wojewódzkich i miejskich oraz nagrodzeni uczniowie i nauczyciele z różnych ośrodków w Polsce.

- W imieniu prezydenta miasta, własnym, a przede wszystkim mieszkańców Torunia chciałbym Państwa powitać i życzyć niesamowitych artystycznych doznań podczas oglądania wystawy prac. Będziemy kibicować laureatom w ich dalszych poczynaniach. Chciałbym pogratulować organizatorom, bo nie jest łatwo przygotować takie przedsięwzięcie w warunkach pandemicznych – mówił do zgromadzonych zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski wręczył nagrody laureatom z Polski oraz nagrodę specjalną za kolekcję prac dla Zakładnej Umeleckiej Skoly w Spisskiej Beli na Słowacji. Za kolekcję nagrodzono również Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku (Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego) oraz Osnovną Soli Sveti Jurij w Rogasovci w Słowenii (Nagroda Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka). Wśród nagrodzonych nie zabrakło laureatów z Torunia, w tym kilkorga wychowanków Galerii i Ośrodka plastycznej Twórczości Dziecka. Są to: Aleksandra Wełniak, Maria Chilewska, Zofia Deręgowska, Łucja Pomaskow, Elizabeeth Anderson, Małgorzata Karakulska, Weronika Streich.

Na konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej prac nadesłano z ośrodków europejskich, głównie ze Słowacji, Słowenii, Rosji, Czech i Polski. Nie zabrakło jednak także interesujących grafik z krajów bardziej odległych, a nawet egzotycznych, takich jak Chiny, Indie, Malezja czy Tajlandia. Z tego niezwykle bogatego, różnorodnego zbioru jurorzy wybrali liczący 769 prac zestaw, który zaprezentowany został na wystawie pokonkursowej, czynnej w obu budynkach Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. W siedzibie przy Rynku Nowomiejskim 17 ekspozycję można oglądać do 30 listopada, a przy ul. Kościuszki 41/47 do 7 grudnia.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.