Goście z Lejdy | www.torun.pl

Goście z Lejdy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 października 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski trzyma upominek

Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

- Oficjalnie z Lejdą współpracujemy od 1988 roku. Partnerstwo to zaowocowało przede wszystkim wymianami mieszkańców – z jednej strony torunianie co roku wyjeżdżają do Lejdy w okresie wiosennym, z wyjątkiem roku 2020, kiedy to obostrzenia covidowe uniemożliwiły tego typu podróże, a z drugiej Holendrzy przyjeżdżają do nas w okresie jesiennymmówił zastępca prezydenta Paweł Gulewski.Mieszkańcy Lejdy przyjeżdżają do nas, aby poznać naszą historię, kulturę i sposób funkcjonowania Torunia. Jest to także okazja dla obu miast, aby wymienić się doświadczeniami oraz nawiązać współpracę kulturalną, biznesową czy turystyczną.

Tym razem do Torunia przyjechała 25-osobowa grupa lejdejczyków. Są wśród nich m.in. członkowie stowarzyszenia Stedenband Leiden-Toruń, osoby zaangażowane we współpracę związaną z rozwojem kolarstwa i organizację wycieczek pieszych dla Holendrów, dziennikarz „Leidse Dagblatt” Caspar ten Dam, psycholog i wolontariusz Ton Uijl oraz działacz klubu lekkoatletycznego Jan Botman. Wizyta trwać ma trzy dni – goście planują zostać w naszym mieście aż do 23 października.

Współpracą i organizacją wymiany zajmuje się Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia z siedzibą w Dworze Mieszczańskim i Stedenband Leiden – jego odpowiednik w Lejdzie. Wizyty mają już wieloletnią tradycję, która pozwoliła na zawiązanie znajomości i przyjaźni między mieszkańcami. Dzięki temu wielu gości z Lejdy jest przyjmowanych w rodzinnych, toruńskich domach. Co roku lejdejczycy przywożą do Torunia cebulki holenderskich kwiatów, które są wysadzane i kwitną na skwerach miejskich. W tym roku obdarowali nasze miasto narcyzami, a my Leidę piernikami. 

Lejda to partnerskie miasto Torunia od 1988 roku. Liczy 113 tysięcy mieszkańców i jest położona w centrum regionu Randstad, w pobliżu Amsterdamu, Rotterdamu, Utrechtu i Hagi. Międzynarodowe lotnisko Schiphol znajduje się o kwadrans drogi od Lejdy. To prawdopodobnie pierwsze holenderskie miasto, w którym zaczęto hodować tulipany. Dziś jest jednym z głównych ośrodków handlu kwiatami w Holandii, a także ośrodkiem przemysłowym (przemysł maszynowy, kosmetyczny, włókienniczy). W Lejdzie mieści się najstarszy holenderski uniwersytet, założony w 1575 roku. Są tam również ważne instytucje naukowo-badawcze i towarzystwa naukowe: Biblioteka Uniwersytecka (założona w 1575), Biblioteka Literatury Niderlandzkiej (1766), obserwatorium astronomiczne. W Lejdzie urodził się Rembrandt.

Warto wspomnieć, że w 2018 obchodziliśmy jubileusz 30-lecia partnerstwa miast Torunia i Lejdy. W ramach uroczystości odbyła się Pomarańczowa Parada” ulicami Starówki, odsłonięto mural przy ul. Podmurnej 52 ze strofami wiersza holenderskiego poety Hendrika Marsmana, a w ogrodzie Dworu Mieszczańskiego zawieszona została lampa uliczna z Lejdy.

Postacią, która łączy oba miasta jest Adam Freitag - urodzony w Toruniu w 1608 r. inżynier wojskowy i znawca sztuki fortyfikacyjnej, autor dzieła "Architectura Militaris Nova et Aucta...", wydanego w Lejdzie w 1631 roku, uważanego za najlepszy podręcznik fortyfikacji tzw. staroholenderskiej. Freitag uczył się w słynnym toruńskim Gimnazjum Akademickim, od 1625 roku - dzięki stypendium Rady Miejskiej Torunia - studiował na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą, a od 1629 roku medycynę - w Lejdzie. W latach 1634-1636 wykładał w Toruniu matematykę i astronomię w Gimnazjum Akademickim i konsultował budowę nowych fortyfikacji bastionowych dla miasta. O zasługach Freitaga przypomina tablica pamiątkowa, odsłonięta podczas obchodów 15-lecia współpracy Torunia z Lejdą na kamienicy przy ul. Mostowej 34.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.