Gigantyczny balon na niebie Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Gigantyczny balon na niebie Torunia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29.

Z okazji Roku Kopernikańskiego na Stadionie Miejskim im Grzegorza Duneckiego przy ul. Gen. Józefa Bema 23/29, miłośnicy widowisk artystycznych będą mieli okazję uczestniczyć w spektakularnym show, które przeniesie ich w świat sztuk teatralnych i niesamowitych akrobacji. Uczestnicy będą mogli na chwilę spojrzeć w niebo i pomyśleć o wielkich dokonaniach astronoma z Torunia – Mikołaja Kopernika.

- W Toruniu trwa rok, w czasie którego świętujemy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i tak jak Kopernik w najbliższy weekend będziemy patrzeć w niebo - mówił podczas briefingu prasowego zapowiadającego wydarzenie Przemysław Draheim, zastępca dyrektora Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Spektakl, który odbędzie się na tle nocnego nieba, zaprezentuje widowisko zręczności, które wprawi oglądających w osłupienie. Akrobaci zawieszeni pod ogromnym balonem wykonają niesamowite triki, co będzie hołdem do dziedzictwa Kopernika. To widowisko, które połączy w sobie magię teatru, sztuki cyrkowej i nauki, tworząc niepowtarzalne doświadczenie dla wszystkich widzów.

– Rzeczywiście będziemy patrzeć do góry na spektakl, który będzie rozgrywał się nie tylko tradycyjnie na ziemi, ale również aktorzy będą występować podwieszeni pod balon. W tym spektaklu bardzo ważną rolę pełni muzyka, dźwięk, będziemy mogli zobaczyć podniebny koncert, będący jednocześnie uzupełnieniem działań teatralnych. Rzecz bardzo wesoła, familijna, dla szerokiego odbiorcy. Myślę, że ten wieczór będzie niezapomnianym. Robimy ten spektakl na Stadionie Miejskim ze względu na ilość przestrzeni. Spektakl jest na tyle duży, że potrzebuje sporej przestrzeni na tego typu działania artystyczne. Musimy zadbać też o naszą widownię, o dobrą widoczność. Ponieważ w spektaklu ważnym elementem jest latający balon, to równie istotna jest pogoda, zwłaszcza wiatr. Wszystko wskazuje na to, że oba spektakle się odbędą - podkreślił Krystian Kubjaczyk, szef TAK-u.

To wyjątkowe widowisko zaprezentują artyści z grupy Cirque Inextremiste, którzy pod przewodnictwem Yanna Ecauvre, z butlami gazowymi jako emblematem i głównym rekwizytem, podróżują od 2007 r. po teatrach i festiwalach w całej Europie. – Spektakl, który zaprezentujemy w Toruniu jest jednym z najważniejszych, chociażby dlatego, że w spektaklu wykorzystujemy gigantyczny balon na gorące powietrze i samo to będzie robiło wrażenie, ale wykorzystujemy też elementy, których nie widziałem w przedstawieniach teatralnych innych teatrów. O wszystkim nie chcę mówić, ale kilka sztuczek w swoim rękawie mamy i pokażemy je w piątek oraz w sobotę w Toruniu. Mówimy przede wszystkim o uwolnieniu naszego umysłu, żyjemy w Europie, w takim świecie, gdzie coraz więcej się boimy, coraz większy nacisk kładziemy na bezpieczeństwo i paradoksalnie sami zamykamy się troszeczkę w pewnym więzieniu, co naszym zdaniem dla społeczeństwa może być pewnym zagrożeniem. Chcemy pokazać, że warto swój umysł otworzyć, wyzwolić go, a wtedy dzieją się niesamowite rzeczy - powiedział na konferencji Yann Ecauvre, dyrektor artystyczny Cirque Inextremiste.

- Będzie to chyba największy spektakl, jaki mamy w swoich zasobach. Myślę, że będzie ekscytujący. Możecie się Państwo spodziewać wielkiej niespodzianki. Niespodzianką być może będzie wypowiedź jednego z naszych kolegów, który doskonale zna język polski i końcowy fragment spektaklu, który jest przesłaniem dla publiczności być może wybrzmi w języku polskim. W samym spektaklu będzie można się doszukać odniesień do kultury, chociażby do filmu „Lot nad kukułczym gniazdem”. Jedna ze scen w naszym spektaklu nawiązuje do filmu Milosa Formana bardzo mocno. Odniesienia kulturowe chcemy podnieść na wyższy poziom dotyczący tego co dzieje się we współczesnym świecie. Mamy coraz więcej niepokojów społecznych i różnic klasowych. Chcemy, żeby publiczność otworzyła oczy i nie dała sobie wmówić, że ten obcy jest tym złym - dodał Yann Ecauvre.

Przydatne informacje

Parkingi w pobliżu miejsca spektaklu znajdują się przy Hali Sportowo-Widowiskowej Arena Toruń i przy Lodowisku Tor-Tor im. Józefa Stogowskiego w Toruniu – wg zasad obowiązujących na parkingach – oraz przy hali sportowej Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego – wjazd od ulicy Grunwaldzkiej.

Przygotujcie się na fascynujący spektakl, który przeniesie was w nieznane galaktyki! To będzie niezapomniane wydarzenie Roku Kopernikańskiego!

Wejście na wydarzenie jest bezpłatne.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...