Gala Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gala Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na djęciu: laureaci odznak honorowych przyznawanych przez Rzecznika Praw dziecka

Arena Toruń gościła setki dzieci podczas gali finałowej Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Gwiazdą wydarzenia był zespół Golec UOrkiestra.

18 listopada 2023 r. Arena Toruń wypełniła się śmiechem, gwarem i muzyką – tam odbywała się gala finałowa Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Wydarzenie poprzedziły warsztaty we foyer obiektu, prowadzone przez Teatr Baj Pomorski, Toruńską Orkiestrę Symfoniczną i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także warsztaty taneczne w hali bocznej, prowadzone przez popularną tancerkę i prezenterkę telewizyjną Idę Nowakowską.

Ida Nowakowska była także prowadzącą uroczystą galę. Jej punktem centralnym było wręczenie przez Mikołaja Pawlaka, Rzecznika Praw Dziecka, Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka” 9 osobom, organizacjom i instytucjom toruńskim działającym na rzecz dzieci. - Wyróżnienia te nadawane są tym, którzy w sposób szczególny, swoją działalnością i doświadczeniem, wiedzą i każdym dniem pokazują, że dzieci są najważniejsze. Państwo reprezentują różne instytucje, przeróżne działalności i śmiem twierdzić, że każdy z Państwa jest Rzecznikiem Praw dziecka. Za to Wam bardzo serdecznie dziękujęmówił Mikołaj Pawlak.

Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka” otrzymali:

 1. Stowarzyszenie Opieki Nad Dziećmi Opuszczonymi p.n. Oratorium im. bł. ks. Br. Markiewicza w Toruniu,
 2. Aniela i Piotr Wojciechowscy – Rodzinny Dom Dziecka w Stajenczynkach,
 3. Anna Grochal – pediatra i neurolog dziecięcy związana z Fundacją DAJ SZANSĘ;
 4. Helena i Krzysztof Rzewuscy prowadzący Dom Rodzinny
 5. Katarzyna Graczyk – rodzina zastępcza zawodowa,
 6. Gabriela Świeżawska – emerytowana pracowniczka Żłobka Miejskiego nr 2 w Toruniu;
 7. Aleksandra Ruszczak – Prezeska Fundacji Społeczno-Charytatywnej „Pomoc Rodzinie i Ziemi” Hospicjum „Nadzieja”,
 8. Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej "Inicjatywa i Twórczość"
 9. Klub Sportowy „Niedźwiedzie” Toruń

Do wyróżnionych listy gratulacyjne skierował także prezydent Michał Zaleski. - Gratuluję wyróżnienia przyznanego przez Rzecznika Praw Dziecka w ramach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, którego uroczyste obchody zaznaczyliśmy w tym roku w Toruniu z wyjątkową życzliwością, skupioną na wszystkich osobach i instytucjach naszego miasta, które zabiegają o szczęśliwe lata dzieci i zapewnienie im należnej ochrony. Życzę, aby nadana Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka” była prestiżowym znakiem inspiracji dla wszystkich osób, które w kolejnych latach będą o uśmiech, rozwój i pogodne dni toruńskich dzieci – to słowa od prezydent Michał Zaleski do wyróżnionych.

Prezydent Michał Zaleski wręczył także toruńskie odznaczenie Mikołajowi Pawlakowi, Rzecznikowi Praw Dziecka. Otrzymał on Medal Pamiątkowy Roku Mikołaja Kopernika. - To najwyższe wyróżnienie, jakie nadajemy w tym czasie osobom szczególnie zasłużonym dla najważniejszych idei kopernikańskich. Dziś podkreślamy to, że ich częścią jest także ochrona praw dzieci, zapewniana na szczeblu krajowym przez dostojnego gościa Torunia – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski.

Galę w Arenie Toruń zakończył pełen energii i radości koncert zespołu Golec UOrkiestra. W jednym z utworów na scenie pojawił się sam Rzecznik Praw Dziecka, który zagrał na akordeonie.

Fot. Sławomir Kowalski
Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
  Miasto
  W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • Miasto
  9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Na zdjęciu: nowy budynek Książnicy w stanie surowym
  Kultura, Miasto
  W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
 • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
 • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.