Gala Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Gala Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na djęciu: laureaci odznak honorowych przyznawanych przez Rzecznika Praw dziecka

Arena Toruń gościła setki dzieci podczas gali finałowej Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Gwiazdą wydarzenia był zespół Golec UOrkiestra.

18 listopada 2023 r. Arena Toruń wypełniła się śmiechem, gwarem i muzyką – tam odbywała się gala finałowa Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Wydarzenie poprzedziły warsztaty we foyer obiektu, prowadzone przez Teatr Baj Pomorski, Toruńską Orkiestrę Symfoniczną i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także warsztaty taneczne w hali bocznej, prowadzone przez popularną tancerkę i prezenterkę telewizyjną Idę Nowakowską.

Ida Nowakowska była także prowadzącą uroczystą galę. Jej punktem centralnym było wręczenie przez Mikołaja Pawlaka, Rzecznika Praw Dziecka, Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka” 9 osobom, organizacjom i instytucjom toruńskim działającym na rzecz dzieci. - Wyróżnienia te nadawane są tym, którzy w sposób szczególny, swoją działalnością i doświadczeniem, wiedzą i każdym dniem pokazują, że dzieci są najważniejsze. Państwo reprezentują różne instytucje, przeróżne działalności i śmiem twierdzić, że każdy z Państwa jest Rzecznikiem Praw dziecka. Za to Wam bardzo serdecznie dziękujęmówił Mikołaj Pawlak.

Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka” otrzymali:

 1. Stowarzyszenie Opieki Nad Dziećmi Opuszczonymi p.n. Oratorium im. bł. ks. Br. Markiewicza w Toruniu,
 2. Aniela i Piotr Wojciechowscy – Rodzinny Dom Dziecka w Stajenczynkach,
 3. Anna Grochal – pediatra i neurolog dziecięcy związana z Fundacją DAJ SZANSĘ;
 4. Helena i Krzysztof Rzewuscy prowadzący Dom Rodzinny
 5. Katarzyna Graczyk – rodzina zastępcza zawodowa,
 6. Gabriela Świeżawska – emerytowana pracowniczka Żłobka Miejskiego nr 2 w Toruniu;
 7. Aleksandra Ruszczak – Prezeska Fundacji Społeczno-Charytatywnej „Pomoc Rodzinie i Ziemi” Hospicjum „Nadzieja”,
 8. Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej "Inicjatywa i Twórczość"
 9. Klub Sportowy „Niedźwiedzie” Toruń

Do wyróżnionych listy gratulacyjne skierował także prezydent Michał Zaleski. - Gratuluję wyróżnienia przyznanego przez Rzecznika Praw Dziecka w ramach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, którego uroczyste obchody zaznaczyliśmy w tym roku w Toruniu z wyjątkową życzliwością, skupioną na wszystkich osobach i instytucjach naszego miasta, które zabiegają o szczęśliwe lata dzieci i zapewnienie im należnej ochrony. Życzę, aby nadana Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka” była prestiżowym znakiem inspiracji dla wszystkich osób, które w kolejnych latach będą o uśmiech, rozwój i pogodne dni toruńskich dzieci – to słowa od prezydent Michał Zaleski do wyróżnionych.

Prezydent Michał Zaleski wręczył także toruńskie odznaczenie Mikołajowi Pawlakowi, Rzecznikowi Praw Dziecka. Otrzymał on Medal Pamiątkowy Roku Mikołaja Kopernika. - To najwyższe wyróżnienie, jakie nadajemy w tym czasie osobom szczególnie zasłużonym dla najważniejszych idei kopernikańskich. Dziś podkreślamy to, że ich częścią jest także ochrona praw dzieci, zapewniana na szczeblu krajowym przez dostojnego gościa Torunia – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski.

Galę w Arenie Toruń zakończył pełen energii i radości koncert zespołu Golec UOrkiestra. W jednym z utworów na scenie pojawił się sam Rzecznik Praw Dziecka, który zagrał na akordeonie.

Fot. Sławomir Kowalski
Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...