Gala 100-lecia Zespołu Szkół Muzycznych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gala 100-lecia Zespołu Szkół Muzycznych

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 października 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Dyrygent Przemysław Fiugajski otrzymuje medal prezydenta Thorunium

Medale i statuetki dla zasłużonych oraz uroczysty koncert w CKK Jordanki uczciły 15 października 2021 r. jubileusz 100-lecia Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.

- Za toruński fenomen uznajemy to, że ta szkoła zawsze, w całym świętowanym stuleciu, była otulona nadzwyczajną życzliwością bliskich sobie osób. Była i wciąż jest jedyną szkołą artystyczną Torunia, ale też szybko wspięła się na szczyt i od lat pozostaje jednym z najlepszych ośrodków edukacyjnych naszego miastamówił podczas koncertu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Obchody 100-lecia istnienia szkoła zainaugurowała dzień wcześniej, w Dniu Edukacji Narodowej 14 października 2021 r., uroczystym posiedzeniem Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Muzycznych, podczas którego zasłużeni pracownicy otrzymali nagrody i wyróżnienia państwowe, wojewódzkie i miejskie. Z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego dyrektor szkoły Kinga Litowska odebrała czek na 15 tys. zł z przeznaczeniem na wydanie płyt z okazji 100-lecia ZSM, a wyróżnieni pracownicy -  nagrody finansowe, statuetki Anioła i okolicznościowe dyplomy. Więcej tej o uroczystości

Druga część obchodów 100-lecia ZSM miała miejsce dzień później, 15 października 2021 r. Podczas jubileuszowego koncertu galowego w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki przypomniano najważniejsze momenty ze stuletniej historii szkoły, powołanej do życia z inicjatywy Konfraterni Artystów oraz Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego w 1921 r. jako Konserwatorium Muzyczne. Placówka ta była jedną z pierwszych instytucji publicznych ustanowionych w polskim Toruniu, przyłączonym wówczas wraz z Pomorzem do wolnej Polski. Wysoki poziom kształcenia zapewnił jej  nadany w 1925 r. status uczelni wyższej.

Przez kolejne dekady zmieniali się dyrektorzy placówki, jej formy organizacyjne, a także lokalizacje. Z prywatnego mieszkania przy ul. Mostowej 6, gdzie swoją pierwszą siedzibę miało Konserwatorium Muzyczne, szkoła mieściła się następnie przy ul. Strumykowej 19, w Dworze Artusa, przy ul. Mickiewicza 28, a także Niesiołowskiego 20 i Kosynierów Kościuszkowskich 11. Miała też swoje filie w Chełmży i Brodnicy.

W 2005 r. miasto podjęło decyzję o dyslokacji toruńskich oddziałów ZSM do obiektów szkolnych przy Szosie Chełmińskiej 224. Budynki po Zespole Szkół nr 3 i Pogotowiu Opiekuńczym zostały w tym celu gruntownie zmodernizowane i przystosowane do potrzeb kształcenia artystycznego. Rok szkolny 2006/2007 placówka, kierowana wówczas przez Dorotę Zawacką -Wakarecy, powitała już w nowej siedzibie. Cztery lata później przy szkole została otwarta Szkolna Sala Koncertowa im. Reginy Smendzianki, mieszcząca 300 słuchaczy i zapewniająca uczniom możliwość zdobywania doświadczenia koncertowego. W ten sposób, po 90 latach istnienia, szkoła muzyczna zyskała wreszcie godne swojej tradycji warunki lokalowe w Toruniu. Dziś jej społeczność tworzy 692 uczniów i 167 nauczycieli. Więcej o historii szkoły

- Wszyscy doskonale wiemy, że w tej szkole najważniejsi zawsze okazywali się nieprzeciętnie utalentowani ludzie: i to zarówno z grona profesorskiego, jak i uczniowskiego. Wielu z nich to sławy z toruńskiej, krajowej i światowej sceny muzycznej. Zapewniali oni swojej szkole dobre imię i renomę. I dlatego po stu latach patrzymy na ich wspólną i wielopokoleniową edukację artystyczną i ogólną z najwyższym uznaniem. Dla nas w Toruniu ich gra lub śpiew zawsze będą brzmieć najpiękniejzapewnił prezydent Torunia.

Koncertowa gala na Jordankach była okazją do wyróżnienia zasłużonej instytucji i osób z nią związanych. Dla podkreślenia wagi jubileuszu 100-lecia ZSM samorząd miejski Torunia uhonorował szkołę medalem 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Marcina Czyżniewskiego odebrała go dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych Kinga Litowska wraz z okolicznościowym dyplomem, flagą Torunia oraz grafiką z panoramą miasta – dla zaznaczenia związków z macierzystym miastem.

Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium", najwyższym prezydenckim wyróżnieniem, został odznaczony Przemysław Fiugajski, zasłużony absolwent Zespołu Szkół Muzycznych, który po studiach na Akademii Muzycznej w Krakowie zyskał reputację jednego z najlepszych polskich dyrygentów. Występował z kilkudziesięcioma zespołami i orkiestrami filharmonicznymi polskimi i zagranicznymi. Poprowadził wiele prawykonań, występując na licznych międzynarodowych festiwalach. Przez 15 lat (2003-2017) jako etatowy dyrygent prowadził Warszawską Operę Kameralną. Swoje występy i przedstawienia prezentował też m.in. w Polskiej Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Operze Wrocławskiej, Filharmonii Lubelskiej i Teatrze Muzycznym w Lublinie, a w sąsiedniej Bydgoszczy jest znany jako dyrygent mistrzowskich kursów pianistycznych Paderewski Piano Academy.

Okolicznościowymi wyróżnieniami uhonorowano również kilkunastu zasłużonych pracowników i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych.

Statuetki Flisaka i dyplomy otrzymały:

  • Barbara Matusiak – dyrektor w latach 1979-1982 (wyróżnienie odebrał syn – nauczyciel ZSM – Robert Matusiak)
  • Krystyna Tubaja – dyrektor w latach 1989-1997
  • Ewa Skarżewska – dyrektor w latach 1997-2002
  • Dorota Zawacka-Wakarecy – dyrektor w latach 2002-2017
  • dr hab. Kinga Litowska – dyrektor szkoły od 1 września 2017

Statuetki szklanego Anioła i dyplomy otrzymali:

  • Anna Maria Staśkiewicz (Nagroda Prezydenta Torunia w kategorii "Kultura i Sztuka" w 2004 roku) - uczennica PPSM w latach 1990-1998 i SM II st. w latach 1998-1999, w klasie skrzypiec
  • Agata Schmidt - absolwentka SM II st. w roku 2004 — ukończyła klasę śpiewu, a w 2005 — klasę skrzypiec
  • Adam Siebers - uczeń OSM I st. w latach 1999-2005, skrzypce
  • Aleksandra Turalska - uczennica SM II st. w latach 2002 - 2005, śpiew
  • Michał Szczerba - absolwent SM II st. w klasie waltorni (dyplom z wyróżnieniem 2002)
  • Paweł Wakarecy (medal Thorunium w 2011 roku, nagroda Marszałka WK-P w 2011 roku) - absolwent szkoły PPSM w latach 1994-2000 (fortepian), absolwent szkoły OSM II st. w latach 2000-2006 (fortepian).

W części muzycznej wieczoru goście wydarzenia i toruńscy melomani mieli okazję usłyszeć popisy wokalne i instrumentalne nagrodzonych chwilę wcześniej wybitnych uczniów toruńskiego Zespołu Szkół Muzycznych. Przed publicznością zaprezentowali się: Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce, Adam Siebers – altówka, Michał Szczerba – waltornia, Agata Schmidt – mezzosopran, Aleksandra Turalska – sopran i Paweł Wakarecy – fortepian. W ich wykonaniu zabrzmiały: Symfonia koncertująca Es-dur KV 364 na skrzypce i altówkę Exultate oraz Jubilate KV 165, cz. 1 W. A. Mozarta, Morceau de concerto op. 94 C. Saint-Saënsa, Stabat mater – aria Inflammatus et accensus A.Dvoraka i  I Koncert fortepianowy Es-dur F. Liszta. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadził od pulpitu laureat "Thorunium" Przemysław Fiugajski.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.