Francuski park kieszonkowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Francuski park kieszonkowy

Eko, Miasto
Data publikacji: 04 listopada 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Wizualizacja francuskiego parku kieszonkowego

Biuro Ogrodnika Miejskiego przygotowuje piątą już dokumentację projektową dla parków kieszonkowych w Toruniu. Tym razem proponowana koncepcja na utworzenie przystanku Francja dotyczy części terenu przy ul. Polnej/Strehla/Fieldorfa Nila.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej. Podczas konsultacji społecznych „Sadzimy parki kieszonkowe” (kliknij, aby przejść do informacji na ten temat), przeprowadzonych w okresie od października 2020 r. do lutego 2021 r. lokalizacja parku przy ul. Polnej/Strehla/Fieldorfa Nila uzyskała 141 głosów poparcia ze strony mieszkańców Torunia.

Parki kieszonkowe w Toruniu, w dalszej perspektywie, mają stworzyć nietuzinkowy szlak tematyczny, nawiązujący do tematyki krajoznawczej. Dzięki takiej koncepcji pozwolą odbyć w naszym mieście podróż dookoła świata i odkryć charakterystyczne ciekawostki z różnych stron naszego globu. Do przygotowywanych obecnie w BOM dokumentacji dla „Szwajcarskiego Zakątka” (przy ul. Narcyzowej i Zagonowej), „Greckich Klimatów” (przy ul. Rydygiera 4-6-8), „Zacisza Holandii” (ul. Szuwarów/Tataraków), „Litewskiej Ojczyzny" (ul. Matejki/Słowackiego) dołącza park kieszonkowy pod proponowaną nazwą "Francuskie Inspiracje".

Francuski park kieszonkowy podzielony zostaje umownie na trzy strefy: „Centralną” w stylu XIX-wiecznej Francji, „Zachodnią” z fontanną, w nawierzchni której znajduje się wzór wieży Eiffel’a oraz „Wschodnią”, stanowiącą przestrzeń relaksu dla dzieci i młodzieży. Całość zostanie uzupełniona elementami małej architektury i oświetleniem. Zieleń zakomponowana jest w sposób wydzielający poszczególne strefy i tworzyć będzie izolację od uciążliwego ruchu komunikacyjnego ulicy Polnej. Układ ścieżek uwzględnia istniejące przedepty i został tak pomyślany, żeby można je było kontynuować w kierunku zachodnim oraz żeby można było zrobić połączenie ulicy Strehla z ciągiem pieszo-rowerowym od strony ulicy Polnej.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Inspiracją do stworzenia całości układu komunikacyjnego parku jest plac de Gaulle’a w Paryżu i jego połączenia z układem komunikacyjnym Paryża. Stąd ustawiona w „Centralnej” części parku - na placu w kształcie koła - pergola, która zostanie obsadzona zielenią i która swym kształtem ma nawiązywać do Łuku Triumfalnego oraz ścieżki odchodzące symetrycznie z tego miejsca w różnych kierunkach.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Kolejnym elementem francuskim parku będzie wykonany w nawierzchni fontanny rysunek paryskiej Wieży Eiffla. Na kwietniku w części centralnej parku zastosowana zostanie kolorystyka flagi francuskiej: niebiesko-biało-czerwona. Kolejnym elementem francuskim mają być zaproponowane w stylu XIX-wiecznego Paryża stylowe ławki, stoliki kawiarniane krzesła oraz latarnie. Akcentem francuskim będzie również kompozycja w stylu ogrodów francuskich, czyli geometryczny układ strzyżonych niskich żywopłotów w formie obwódek oraz ogród ziołowy z roślinami charakterystycznymi między innymi dla klimatu Francji. W „Centralnej” części parku proponuje się również ustawienie dwóch elementów tzw. „niebieskiej infrastruktury", w formie zbliżonej do paryskich ujęć wody pitnej. Elementy małej architektury parku to m.in. pergole, ławki (tj. multimedialna, parametryczna, bujana), stoliki, huśtawka, zjeżdżalnia, karuzela, trampoliny ziemne, z których również będą mogły korzystać dzieci z niepełnosprawnościami poruszające się na wózkach, domki dla owadów, kosze na śmieci i psie odchody. Projektowana zieleń na obszarze opracowania to między innymi: hortensja ogrodowa i bukietowa, berberys Thunberga „Red Chief” i „Green Carpet”, ognik szkarłatny, migdałek trójklapowy, róże okrywowe i róże pnące, irga błyszcząca, cis pospolity, powojniki, glicynia oraz różnego rodzaju byliny.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do koncepcji zagospodarowania, Biuro Ogrodnika Miejskiego może przyjmować do poniedziałku 15 listopada 2021 r. – na adres: bom@um.torun.pl, tak aby możliwe było dokończenie prac nad projektami budowlano-wykonawczymi i jak najszybsza realizacja przedsięwzięć w najbliższym możliwym czasie.

Kliknij, aby pobrać koncepcję parku - PDF

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...