Festiwal Wisły 2022 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Festiwal Wisły 2022

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 14 sierpnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby trzymają pochodnie na płynącym statku, w tle most

Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r. 

Festiwal Wisły jest festiwalem kulturowym, czerpiącym z tradycji, pokazującym piękno i charakter Królowej Rzek. Nawiązuje do istoty polskiego sukcesu gospodarczego w Złotym Wieku, gdy Wisła była największym traktem handlowym świata. Prezentuje tradycyjne łodzie i statki rzeczne, nadwiślańską kulturę, rzemiosło, sięga od historii, przez muzykę, po kulinaria - a wszystko pod hasłem “Spotkajmy się na Wiśle!”.  

W tym roku organizatorzy przygotowali prawdziwą gratkę dla mieszkańców i gości naszego miasta. Pierwszego dnia festiwalowego zostały rozegrane emocjonujące 57. Długodystansowe Regaty, których meta znalazła się na wysokości Przystani Toruń. Oficjalne wręczenie nagród zwycięskim załogom odbyło się w niedzielę o godz. 18:30. Pamiątkowe puchary i dyplomy uczestnikom zawodów wręczył zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Festiwal Wisły 2022, Fot. Adam Zakrzewski

Fot. Adam Zakrzewski

Prosto z Przystani Toruń można było udać się na jarmark „Nadwiślańskie Smaki”, targ tradycyjnych produktów czy poznać dawne rzemiosła i zawody na stoiskach edukacyjnych. Do tego wszystkiego przygotowano oprawę muzyczną – na toruńskiej scenie zagrali: Własny Port, Velesar, Mygrena i Pewnego Razu.

Festiwal Wisły 2022, Fot. Natalia PrzytarskaFot. Natalia Przytarska

Kolejnym punktem wartym odwiedzenia była na pewno plaża naprzeciwko Zamku Dybów. Dostać się na nią można było bezpłatnie tradycyjnymi łodziami. Na uczestników imprezy czekały tam liczne atrakcje, spotkania z ciekawymi ludźmi rzeki, zwiedzenie zamku, ognisko flisackie i koncert Jacka Beszczyńskiego.

Ukoronowaniem Festiwalu Wisły są parady, dlatego nie mogło ich zabraknąć na tegorocznej edycji. Godna uwagi była w szczególności ta odbywająca się na zakończenie imprezy, w poniedziałek o godz. 20:30. Zaprezentowane zostały wszystkie festiwalowe łodzie i statki w świetle rac, pochodni i świec dymnych.

Festiwal Wisły 2022, Fot. Wojtek Szabelski

Fot. Wojtek Szabelski

Szczegółowy program Festiwalu Wisły - kilknij tutaj, aby przejść do strony.

Fot. Adam Zakrzewski - Festiwal Wisły (dzień pierwszy) Fot. Adam Zakrzewski - Wręczenie nagród 57. Długodystansowe Regaty


Fot. Wojtek Szabelski - Festiwal Wisły (dzień drugi)


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.