Festiwal Rocka Progresywnego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Festiwal Rocka Progresywnego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Plakat Festiwalu Rocka Progresywnego

16. edycja Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego 2022 obędzie się w dniach 2-3 lipca 2022 r. kolejno w Gniewkowie i Toruniu.  

Podczas dotychczasowych piętnastu edycji festiwalu wystąpiło 78 wykonawców z różnych zakątków Polski i nie tylko, którzy łącznie zagrali 100 koncertów. W 16. edycji festiwalu wystąpi dziewięciu wykonawców, a dodatkowo zagrają goście specjalni - dwa zespoły z zagranicy.

Dzień pierwszy - 2 lipca 2022 r. – Boisko sportowe w Gniewkowie, ul. Toruńska 40: Distant Dream (Gdańsk), Gallileous (Wodzisław Śląski), Karfagen (Ukraina), Leap Day (Holandia).

Dzień drugi - 3 lipca 2022 r. – Amfiteatr przy Muzeum Etnograficznym w Toruniu: Starless (Toruń), Origin Of Escape (Jastrzębie-Zdrój), Pinn Dropp (Warszawa), Hellhaven (Myślenice), Light Entanglement Machine (Kraków).

Wydarzenia towarzyszące:

 • Cegiełko-loteria fantowa (zbiórka publiczna) - od lat jeden z głównych punktów Festiwalu. Uczestnicy imprezy mogą w zabawie wygrać wiele atrakcyjnych gadżetów, wydawnictw muzycznych, pamiątkowych koszulek i innych nagród podarowanych przez naszych darczyńców, przyjaciół i sponsorów.
 • Wręczenie Nagrody im. Roberta "Roro" Roszaka (XI edycja), która honoruje najciekawsze polskie wydawnictwo z gatunku rocka progresywnego, jakie zostało wydane w minionym roku. Zwycięzca plebiscytu zostaje wybrany w wewnętrznym głosowaniu Członków Stowarzyszenia PROGRES. Podczas imprezy zwycięski wykonawca otrzymuje na scenie pamiątkowe trofeum. W tym roku wyróżnienie otrzyma projekt muzyczny pn. Light Entanglement Machine – 2021.
 • Wręczenie wyróżnień w 1. Plebiscycie im. Piorta “Grudnia” Grudzińskiego, które zostały przyznane w otwartym głosowaniu fanów, w następujących kategoriach:

- Gitarzysta – Jan Mitoraj (Osada Vida, Pasimito, Brain Connect)
- Klawiszowiec – Krzysztof Walczyk (ProAge, ex Kruk)
- Basista – Mariusz Duda (Riverside, Lunatic Soul, Mariusz Duda)
- Perkusista – Sławomir Ziemisławski (Hipgnosis)
- Wokalista – Mariusz Filosek (ProAge)
- Zespół – ProAge

 • Kiermasz płytowy - w którym udział zwykle biorą czołowi wydawcy płyt z Polski, z Europy, wykonawcy, a także pasjonaci w postaci kolekcjonerów oraz poszukiwaczy muzycznych perełek, których co roku bardzo wiele pojawia się w ofercie wystawców.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych „PROGRES”

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!