Festiwal nagród dla Muzeum Okręgowego | www.torun.pl

Festiwal nagród dla Muzeum Okręgowego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Nagrody dla Muzeum Okręgowego

Schyłek sezonu turystycznego okazał się jednocześnie początkiem festiwalu nagród, które otrzymało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W III kwartale tego roku toruńskiej instytucji przyznano szereg wyróżnień zarówno za działalność wydawniczą jak i muzealną.

Działalność wydawnicza Muzeum Okręgowego w Toruniu obfituje w wyjątkowe publikacje. Wiele z nich jest efektem codziennej pracy muzealników z wyjątkowymi eksponatami. Jeden z tych tytułów „Formy piernikarskie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu” został nagrodzony w konkursie Musejon - Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2020 w kategorii działalność naukowa i wydawnicza. Tym samym doceniono cały związany z tym projekt. Muzeum uzyskało nominację w Konkursie Odkrywca 2020 w kategorii promocja w mediach społecznościowych. Wyróżnia się w nim osoby, zespoły, organizacje, instytucje i firmy przyczyniające się do budowania marki turystycznej województwa kujawsko-pomorskiego. Kolejne wyróżnienie, jakim zostało uhonorowane Muzeum jest Medal Stulecia Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski, przyznany za wystawę i projekt „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku Ojczyźnie”. Rozpoczął się on w styczniu 2020 roku, przez co Muzeum włączyło się w obchody okrągłej rocznicy powrotu Torunia do Polski.

Największym wygranym okazało się Muzeum Twierdzy Toruń, które zostało wyróżnione aż czterema laurami: Medalem Hereditas Saeculorum w konkursie „Dziedzictwo wieków”, nagrodami Top Inwestycje Komunalne i Modernizacja Roku & Budowa XXI w. – Obiekt XXV-lecia za modernizację, restaurację i adaptację budynku a także tytułem Animatora Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Tradycji Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Kuratorzy wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń – dr Mirosław Giętkowski i Adam Kowalkowski zaznaczają: „Koszary Bramy Chełmińskiej, będące elementem XIX-wiecznego fortecznego systemu obronnego, powstały dla wzmocnienia wschodniej granicy Prus. Dziś toruńskie fortyfikacje to jeden z najlepiej zachowanych w Europie zespołów budowli obronnych, stanowiący niezwykle cenny zabytek architektury militarnej. Doskonale zachowany zespół obiektów, składający się z fortów, schronów, baterii artyleryjskich i budowli zaplecza, stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników dawnego budownictwa obronnego.”

Szereg wyróżnień przyznanych Muzeum Okręgowemu w Toruniu jest nagrodą za pracę na rzecz ochrony, badania i prezentowania zgromadzonych zabytków. Oprócz Muzeum Twierdzy Toruń nowo otwarte w ostatnich latach obiekty takie jak zrewitalizowany Dom Mikołaja Kopernika czy wcześniej Muzeum Toruńskiego Piernika wytyczają ścieżkę nowoczesnemu muzealnictwu, odkrywając dziedzictwo kulturowe i architektoniczne często w nieznanej dotąd formie. Możliwości i nowinki technologiczne pozwalają na tworzenie wielowymiarowych wystaw, dzięki którym możliwe jest poznanie historii obiektów, nierzadko sięgającej kilkuset lat. Dzięki bardzo szerokiemu zakresowi tematycznemu wystaw w oddziałach Muzeum Okręgowego w Toruniu nawet najbardziej wymagający goście znajdą coś dla siebie.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.