Ekologiczny festyn z EscapeBusem | www.torun.pl

Ekologiczny festyn z EscapeBusem

Eko, Miasto, MZK
Data publikacji: 23 września 2021
Autor: Sylwia Derengowska

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Przejażdżki tramwajem turystycznym, EscapeBus, gra miejska, rozdawanie sadzonek drzew i wiele innych atrakcji – tak torunianie bawili się 22 września 2021 r. na festynie rodzinnym na Rynku Nowomiejskim. Imprezę zorganizowano w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Dnia bez Samochodu.

Jak co roku miasto włączyło się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Główne imprezy i wydarzenia zaplanowano na 22 września, kiedy to świętujemy Dzień bez Samochodu. Jedną z głównych atrakcji rodzinnego festynu na Rynku Nowomiejskim był EscapeBus. Uczestnicy zabawy musieli rozwiązać zagadki, by wydostać się z autobusu.

- Uwielbiam escape roomy. Odwiedzam ich wiele, w różnych miastach i krajach, ale nigdzie nie trafiłem na taki autobus. Postanowiłem więc skorzystać z okazji. Zabawa była świetna. Już tylko po to warto było przyjść na festyn, a skoro już jestem, wezmę dla mamy sadzonkę – mówi 19-letni Damian.

- Mój 10-letni syn uwielbia autobusy i tramwaje. Z racji wieku nigdy nie był w escape roomie, ale tu spróbujemy razem. A zaraz potem obejrzymy pokaz ratownictwa i idziemy przejechać się zabytkowym tramwajem. Dobrze, że w tych trudnych czasach można się pobawić na takim festynie, na świeżym powietrzu i dowiedzieć się przy okazji wielu ciekawych rzeczy – stwierdza Irma Kowalska.

Na festynie nie zabrakło także zielonych atrakcji związanych z promocją projektów unijnych BiT-City II, realizowanych przez Miejski Zakład Komunikacji. By zielono było nie tylko w przestrzeni publicznej, ale też w przydomowych ogródkach lub na działkach torunian, MZK we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu przekazało uczestnikom festynu 300 drzewek różnego gatunku (świerki, sosny, jabłonki, brzozy). Warunkiem otrzymania drzewka było okazanie skasowanego biletu MZK, biletu miesięcznego lub odpowiedź na pytanie dotyczące komunikacji miejskiej i projektu BiT-City.

- Takie drzewko to dla mnie wielka radość. Sadzonki nie są tanie, więc ich nie kupuję, ale kiedy tylko są rozdawane, zawsze biorę. Dzięki temu mam już na mojej działce mały lasek – cieszy się starsza pani.

Chętni mogli także wziąć udział w grze miejskiej "Per pedes" lub rodzinnych ekopotyczkach, obejrzeć pokazy ratownictwa medycznego, wysłuchać prelekcji nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapoznać się z pracą EkoPatrolu Straży Miejskiej. Ci, którzy lubią wysiłek fizyczny, mogli sprawdzić się na ergometrach wioślarskich. Podczas festynu policjanci znakowali rowery, a po ulicach Torunia kursował darmowy tramwaj turystyczny.

Co ważne, tego dnia warto było zrezygnować z jazdy samochodem, gdyż każdy, kto miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny swojego pojazdu (oraz dowód osobisty), mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów wszystkimi miejskimi środkami komunikacji.


Organizatorzy: Urząd Miasta Torunia, MZK w Toruniu Sp. z o.o., PZITS Oddział Toruń
Główny Sponsor Wydarzenia: PZU SA
Partnerzy akcji: Komenda Miejska Policji, Komenda Miejska Straży Pożarnej, Straż Miejska w Toruniu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu,  AZS UMK, Torvelo Rower Miasta Toruń, Bike Cafe, Polski Klub Ekologiczny, Teatr Afisz

Zdjęcia: Miejski Zakład Komunikacji
Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  19 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego ze starostami z naszego województwa w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
 • Zuza Wiśniewska, fot. Anna Łukaszewicz
  Kultura, Miasto
  Pochodząca z Torunia Zuza Wiśniewska została laureatką pierwszego miejsca na zakończonym 17 października 2021 r. 57. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. To jeden z najważniejszych ogólnopolskich przeglądów młodych talentów.
 • Zdjęcie z lotu ptaka z zaznaczonymi działkami
  Biznes, Miasto
  2 405 000 zł wpłynie do kasy miasta ze sprzedaży 4 działek inwestycyjnych w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej "Toruń Wschód". Działki wylicytowały firmy z którymi współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  Miasto
  W 37. rocznicę zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę przedstawiciele miasta i województwa złożyli kwiaty pod jego toruńskim pomnikiem przy alei św. Jana Pawła II
 • Na zdjęciu: odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”
  Miasto
  Osoby związane z ochroną zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim odebrały odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawane przez ministra zdrowia.
 • Na zdjęciu - pokaz zdjęć z miejsc uczestniczących w projekcie partnerstwo kulturowe
  Miasto
  Miasto Toruń wraz z dziewięcioma podmiotami europejskimi uczestniczyło w projekcie pn. „Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast”.
 • 14 firm odebrało w dniu 18 października 2021 r. certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, firmy z branż paliwowej, medycznej czy programistycznej. Na liście są też szkoła językowa, centrum nurkowe, pralnia chemiczna czy firma consultingowa
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (11-17 października 2021 r.) potwierdzono 119 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Posiedzenie dotyczące kolejnych zjazdów hanzeatyckich odbyło się w Neuss w Niemczech. W 2023 roku przedstawiciele miast hanzeatyckich spotkają się Toruniu.
 • Schyłek sezonu turystycznego okazał się jednocześnie początkiem festiwalu nagród, które otrzymało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W III kwartale tego roku toruńskiej instytucji przyznano szereg wyróżnień zarówno za działalność wydawniczą jak i muzealną.
 • Aż 8 złotych medali, 1 srebrny i 3 brązowe przywiozła Centuria Toruń z Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Taekwondo Olimpijskim rozgrywanych w Olecku.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji 30 października 2021 r. opanują tajemnicze moce, które sprawią, że budynki centrum nauki zamienią się w labirynty pełne niespodzianek i zaskakujących zdarzeń.
 • Prawie 40 osób oddało krew w ramach zorganizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu akcji „W tym morzu liczy się każda kropla”. Krwiobus czekał na chętnych 17 października 2021 r. w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220.
 • 15 października 2021 r. w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Podczas wydarzenia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nadał uczelni status akademii.