ECFC z potencjałem | www.torun.pl

ECFC z potencjałem

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 listopada 2021
Autor: Natalia Przytarska

O finansowaniu budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, innowacyjnej koncepcji architektonicznej budynku oraz potencjale rozwojowym Torunia była mowa podczas konferencji prasowej 19 listopada 2021 r. Udział w niej wzięli wiceprezes Rady Ministrów Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski, dyrektor ECFC Kazimierz Suwała oraz prezes fundacji Tumult Marek Żydowicz.

- Toruń zawsze był ważnym miejscem na mapie kulturalnej Polski, a dzięki Europejskiemu Centrum Filmowemu Camerimage jego szanse rozwojowe będą multiplikowanemówił Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. - Będzie to prawdziwe centrum przemysłu kreatywnego. Pozwoli ono na dalszy rozwój nie tylko festiwalu, ale także produkcji filmowej czy też szeroko pojętej kultury. 

Obiekt, który ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie starówki, spełniać ma nie tylko rolę siedziby festiwalu, ale także być miejscem wielu innych wydarzeń o charakterze filmowym i kulturalnym.

Chcemy, aby to miejsce tętniło życiem: wystawowym, targowym oraz oczywiście filmowym i festiwalowym. Chcemy, żeby mieszkańcy naszego miasta mogli korzystać z niego całorocznie. Przygotowania do stworzenia takiego programu trwają – wierzę, że będzie on gotowy do wdrożenia zaraz po procesie inwestycyjnym – stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wielofunkcyjność obiektu założona została także w koncepcji architektonicznej budynku. Jak wspominał podczas listopadowej debaty - więcej o niej przeczytać można tutaj, Hugo Herrera Pianno ze zwycięskiego biura Baumschalger Eberle Lustenau:

- Kiedy zmierzyliśmy się z tematem, stwierdziliśmy, że pewnym problemem będzie zmieszczenie wszystkich funkcji w jednym obiekcie, że to może być zbyt ciężkie dla tej przestrzeni. Chcieliśmy też zachować istniejące elementy, choćby sąsiadujący z budynkiem pas zieleni. Mówiąc poetycko, nasze założenie to rozrzucone w zielonej przestrzeni kamienie lub kryształy. Zależało nam, by zieleń, która wkrada się pomiędzy poszczególne budynki, współgrała z nimi i sprawiała, że nie będą one przytłaczające.

Podczas konferencji prezydent Torunia Michał Zaleski wspomniał także o ostatnich trzech latach festiwalu Camerimage i jego sukcesie mimo niesprzyjających warunków pandemicznych.

- Festiwal wrócił do Torunia – to już trzeci rok po powrocie, a dziesiąta jego edycja w naszym mieście. Mówimy o tym z radością, ponieważ te ostatnie trzy lata pokazały, że nawet w tak trudnym okresie, jak ubiegłoroczna edycja wydarzenia, festiwal potrafił  obronić swoją jakość, utrzymać poziom oraz znaczenie na scenie międzynarodowej – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na wydarzeniu z udziałem dziennikarzy była także mowa o finansowaniu obiektu, walorze prekursorskim w zakresie energooszczędności budynku, a także o kolejnych etapach inwestycji. Wspomniano o przypadającym w przyszłym roku 30-leciu festiwalu Camerimage, jak również o potencjale instytucji ECFC dla Torunia i całego kraju.

Fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.