"Dziewiątka" obchodziła okrągły jubileusz | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

"Dziewiątka" obchodziła okrągły jubileusz

Miasto
Data publikacji: 25 listopada 2022
Autor: Marcin Pryka
Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.

W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu. Placówka mieści się przy ul. Ludwika Rydygiera 12A i jest jedyną szkołą ponadpodstawową w obszarze Rubinkowa.

Na uroczystość, oprócz zaproszonych gości, licznie przybyli absolwenci, uczniowie, rodzice uczniów, byli i obecni pracownicy szkoły. Prezydent Torunia Michał Zaleski podziękował za zaproszenie na tak ważne wydarzenie. Powiedział, że dzięki tak wyjątkowej uroczystości szkoła wpisuje się w panoramę historii jubileuszy toruńskich szkół. - Ta panorama w naszym mieście jest przebogata. Dzisiaj to 69 placówek, które mają swoje rodowody. O tych rodowodach nie wolno nam zapominać - podkreślił prezydent Michał Zaleski.

W wygłoszonym przemówieniu powiedział, że społeczność IX Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu tworzy grono pedagogiczne złożone z ponad 50 nauczycieli, pracownicy administracyjni, uczennice i uczniowie - ponad 520 młodych osób, które korzystają z wiedzy, jaką można posiąść w szkole, ale także rodzice. Podziękował byłym dyrektorom, nauczycielom, pracownikom oraz absolwentom liceum. - Największą wartością w życiu społecznym szkoły jest dobra nauka, dobre przygotowanie do wypełniania zadań przez kadrę pedagogiczną, a to mogę z dumą potwierdzić, że w tej szkole ma miejsce, i także oczywiście dobra organizacja funkcjonowania całej placówki. To olbrzymi wkład w toruńską panoramę szkół, to także olbrzymi wkład w kształcenie młodych ludzi, i za to chcę serdecznie podziękować - zaznaczył prezydent. 

Włodarz miasta pogratulował placówce sukcesów osiąganych w konkursach i plebiscytach. Przypomniał, że w jej posłannictwie mieści się patron, Kazimierz Jagiellończyk - król, za którego panowania do Korony Polskiej w 1454 r. trafił Toruń. Na koniec wystąpienia życzył szkole kolejnych jubileuszy. - Życzę, aby w kolejnych dziesiątkach lat, które przed szkołą, były tylko dobre chwile, aby zawsze można było spokojnie przychodzić do niej i korzystać z możliwości, jakie daje. Kadrze pedagogicznej, pracownikom administracji, obsługi, panu dyrektorowi dziękuję za to, co dotychczas i proszę, aby w kolejnych latach kształcenie i wychowanie młodych pokoleń toruńskich nadal było na tak wysokim poziomie, jak dotychczas.

Prezydent przekazał dyrektorowi IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu, Piotrowi Drążkowskiemu drobny upominek. Miasto udzieliło szkole dofinansowania do zakupu interaktywnego monitora multimedialnego, który pomoże nauczycielom "Dziewiątki" w prowadzeniu atrakcyjnych lekcji.

Dyrektor Piotr Drążkowski mówił, że 30 lat to w historii szkoły wiele pokoleń nauczycieli, pracowników i uczniów, a jubileusz jest okazją do wzruszeń i refleksji nad mijającym czasem. - Wiemy, że szkoła to nie tylko nauka, ale również miejsce odkrywania zamiłowań, talentów i zdrowej rywalizacji. Dzisiaj możemy odbyć sentymentalną podróż do tamtych lat, możemy zajrzeć do miejsc, które kojarzą nam się z latami młodości. Któż z państwa absolwentów, uczniów, pracowników nie pamięta swojego pierwszego dnia, gdy trafił "do Kazika", czyli do IX LO? Myślę, że to wydarzenie utkwiło na zawsze w państwa pamięci. Ta przeszłość towarzyszy nam w życiu dorosłym i będzie do końca naszych dni. Kochani absolwenci, jesteście i będziecie zawsze głęboko w sercach waszych wychowawców i nauczycieli. Pozostawiliście w tej szkole fantastyczny ślad i zawsze będziecie jej historią - stwierdził dyrektor placówki.

- Widząc jak wielu absolwentów "Dziewiątki" świetnie sobie radzi na studiach, na polu zawodowym, osiąga sukcesy w najrozmaitszych dziedzinach, jestem przekonany, że istnienie tej szkoły ma ogromny sens. Mamy wśród naszych absolwentów wybitnych inżynierów, naukowców, ekonomistów, pedagogów, fantastycznych artystów, fachowców w wielu dziedzinach - podkreślił dyrektor Piotr Drążkowski.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję zapoznać się z osiągnięciami placówki, a także listą zmarłych pracowników i uczniów szkoły. W części artystycznej wystąpili uczniowie i znakomici absolwenci liceum, m.in. śpiewaczka Anna Łęcka. Ponadto dyrektor Piotr Drążkowski wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.

Warto przypomnieć, że w budynku obecnego liceum na osiedlu Rubinkowo od 1978 r. funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 4. Szybko postępujące budownictwo mieszkaniowe w tamtej części miasta i zasiedlanie mieszkań głównie przez ludzi młodych sprzyjało wzrostowi liczby uczniów. Od 1 września 1992 r. w obiekcie przy ul. Ludwika Rydygiera 12A powstał Zespół Szkół nr 2, w skład którego, oprócz szkoły podstawowej, weszło IX Liceum Ogólnokształcące. Przez kilkanaście lat było tam również gimnazjum. Szkoła w pierwszych latach funkcjonowała pod nazdzorem kuratorium oświaty, a od 1 stycznia 1994 r. została otoczona opieką Gminy Miasta Toruń. Z biegiem lat stopniowo wygaszano działalność podstawówki i gimnazjum.

Od 1 września 2011 r. w budynku przy ul. Rydygiera 12A samodzielnie funkcjonuje już tylko IX Liceum Ogólnokształcące. Od 2010 r. patronem placówki jest król Kazimierz Jagiellończyk.

Dzięki trosce miasta, szkoła doczekała się termoizolacji, wymiany okien, nowej elewacji, wymiany instalacji centralnego ogrzewania, remontu dachu. Wygląd zmieniło także otoczenie budynku poprzez remont boiska i chodników, budowę pumptracku i skateparku. Budynek zmienił oblicze, ale jednocześnie wykonywane były prace wewnątrz obiektu. Sale wyposażono w liczne tablice interaktywne i komputery oraz rzutniki multimedialne. Powstały siłownia i sala fitness. W ciągu tych 30 lat przez placówkę przewinęło się ponad 200 nauczycieli i ponad 4000 absolwentów. Dzisiejsze LO to bardzo dobrze wyposażone, sukcesywnie powiększane i unowocześniane pracownie, zmodernizowana biblioteka szkolna, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, bogata baza sportowa: sala gimnastyczna, sala fitness, siłownia i dwa boiska zewnętrzne, tereny zielone wokół budynku, szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych oraz współpraca ze szkołami wyższymi.

Szczegółową historię szkoły opisuje książka autorstwa nauczyciela historii Sławomira Nawotki napisana z pomocą Marioli Nahajowskiej pt. IX Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w latach 1992-2022, wydana w listopadzie br.

Zdj. Lech Kamiński

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.