Dziękczynienie w Rodzinie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dziękczynienie w Rodzinie

Miasto
Data publikacji: 06 sierpnia 2022

Po raz 14. w Toruniu odbyło się spotkanie słuchaczy i osób związanych z Radiem Maryja. 

Dziękczynienie w Rodzinie to doroczna uroczystość społeczności Radia Maryja i Telewizji Trwam. 14. edycja wydarzenia odbyła 6 sierpnia 2022 r. się przy kościele NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu, kościoła oraz władz Torunia. 

Dziś święto Dziękczynienia w Rodzinie, a więc święto wdzięczności za to, że jesteśmy, że istnieje nasza społeczność, Radio Maryja, Telewizja Trwam i inne wspaniałe dzieła. Dziękujemy za Was, bo jesteście niezbędni w procesie wychowywania kolejnych pokoleń Polek i Polaków - powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Dziękuję wszystkim uczestnikom, pielgrzymom za obecność, za to, że przyjechaliście do Torunia, który jest nie tylko miastem Kopernika i Wisły ale także miastem św. Jana Pawła II - powiedział prezydent Michał Zaleski. - Witamy Was z radością i mamy nadzieję, że Toruń zapadanie w Waszą pamięć na tyle mocno, że będziecie chcieli tu wracać - dodał prezydent Torunia.


Kulminacyjnym punktem wydarzenia była uroczysta msza św. w kościele NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, którą odprawił ks. bp Wiesław Śmigiel.

W tym roku wydarzeniu towarzyszy Mobilna Strefa Zdrowia. Jest to element projektu poświęconego profilaktyce zdrowotnej „Zdrowe Życie”  przygotowanego we współpracy przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Grupę PZU, pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. W Mobilnej Strefie Zdrowia osoby chętne mogą przez cały weekend wykonać bezpłatne badania i konsultacje m.in.: pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, a także badanie EKG; badanie USG płuc czy mammografię.

Przypominamy, że z badań i konsultacji będzie można skorzystać także 7 sierpnia.

Więcej o Mobilnej Strefie Zdrowia na stronie.

Tradycyjnie po nabożeństwie zaplanowano część artystyczną - koncerty w amfiteatrze na scenie nad wodą. O atrakcje dla najmłodszych uczestników Dziękczynienia w Rodzinie zadbała Państwowa Straż Pożarna. Strażacy przygotowali do gości samochody pożarnicze, pokazy grup ratownictwa wysokościowego a także symulator pożarowy. 

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.