Dzieciństwo oknem na świat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dzieciństwo oknem na świat

Miasto
Data publikacji: 19 stycznia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dzieci wykonują prace plastyczne siedząc przy dużym stole

W ramach projektu „Dzieciństwo oknem na świat” grupa dzieci z toruńskich rodzin dotkniętych trudnościami odwiedziła toruńskie muzea, uczestniczyła w warsztatach, spędziła aktywnie czas.

Realizatorem projektu pn. „Dzieciństwo oknem na świat” było toruńskie Stowarzyszenie „Żyć lepiej”. Od 1 lutego do 31 grudnia 2022 r. zrealizowało szereg działań skierowanych do dzieci w wieku od 6 do 13 lat mi z toruńskich rodzin zagrożonych patologią, niezamożnych, pozbawionych możliwości opieki nad dzieckiem. Łącznie było to 1376 godzin zajęć opiekuńczo-wychowawczych oraz 384 godziny zajęć z zakresu profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia.

Zajęcia prowadzone były w dwóch świetlicach, Świetliki i Kameleon. Program pracy świetlic został zrealizowany na podstawie wcześniejszych konsultacji wychowawców, wolontariuszy, rodziców, opiekunów, pedagogów szkolnych i pracowników wspierających działalność świetlic oraz obserwacji występujących problemów. Zajęcia miały za zadanie wspomaganie rozwoju dziecka: rozwoju jego osobowości, korekta dysfunkcyjnych zachowań i postaw oraz świadome i aktywne przygotowanie do życia w dzisiejszym świecie, w którym istnieje wiele zagrożeń.

W ramach projektu dzieci spędzały czas podczas czynnego wypoczynku, zabaw rekreacyjnych, zostały zorganizowane konkursy plastyczne, wycieczki oraz uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Młodzi torunianie odwiedzili m.in. planetarium, Muzeum Etnograficzne, byli na seansie w kinie.

Efekty projektu „Dzieciństwo oknem na świat” to zwiększanie zainteresowania zdobywaniem wiedzy i nauką oraz kulturą, poprawa wyników w nauce, kultury osobistej, sprawności fizycznej. Zmianie ulegają także relacje z rodzicami i opiekunami oraz rówieśnikami.

Koszt całkowity projektu to 101,5 tys. zł, kwota dofinansowania wynosi ok. 84,5 tys. zł.

Fot. Stowarzyszenie „Żyć lepiej”

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.