Dzieci klas I-III wracają do szkół | www.torun.pl

Dzieci klas I-III wracają do szkół

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Pusta sala lekcyjna w jednej z toruńskich szkół, fot. Sławomir Kowalski

Dzieci klas I-III od poniedziałku 18 stycznia 2021 r. wracają do nauki stacjonarnej. Szkoły mają tydzień na przygotowanie się do wznowienia działania i zapewnienia dzieciom i nauczyciolom bezpieczeństwa sanitarnego według wytycznych rządu.

Decyzja w tej sprawie została ogłoszona w poniedziałek 11 stycznia 2021 r. w godzinach popołudniowych. Jak zapewnia MEiN, została podjęta po konsultacjach i przygotowaniu wytycznych sanitarnych.

- Nauczanie zdalne w klasach I-III jest trudne i takie nauczanie przynosi najwięcej efektów, gdy odbywa się stacjonarnie. Podczas grudnia i na początku stycznia odbyliśmy szereg konsultacji z utworzoną wcześniej radą konsultacyjną - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W najbliższych godzinach do szkół trafią szczegółowe wytyczne o wymogach sanitarnych dotyczących nauki w najmłodszych klasach. W dużej mierze opierają się one na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Przypomnijmy, że do tej pory stacjonarne nauczanie w szkołach było ograniczone (z pewnymi wyjątkami) do 3 stycznia 2021 r. Do świąt uczniowie odbywali lekcje zdalne, od 23 grudnia do 3 stycznia mieli przerwę świąteczną, a obecnie od 4 do 17 stycznia ferie zimowe – w tym samym terminie dla wszystkich województw. Po decyzji rządu 18 stycznia 2021 r. uczniowie klas I-III mają wrócić do nauki stacjonarnej w szkołach.

W poniedziałek 11 stycznia w całym kraju, także w Toruniu, rozpoczęły się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli. Mogą się im dobrowolnie poddać pracownicy szkół podstawowych, nauczyciele szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjnej szkół.

Pozostałe ograniczenia bez zmian

Inne obostrzenia związane z pandemią SARS-CoV-2 pozostają niezmienione, w tym wprowadzone od 28 grudnia 2020 r. Nadal ograniczone jest funkcjonowanie galerii handlowych – otwarte są w nich tylko sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące - wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Hotele są dostępne jedynie dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. Dla pozostałych klientów sa zamknięte, także dla osób podróżujących służbowo.

Zamknięte są stoki narciarskie, a infrastruktura sportowa dostępna jest jedynie w ramach sportu zawodowego.

Obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Przedłużone są także wcześniejsze zasady i ograniczenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Więcej na ten temat przeczytasz na oficjalnym portalu rządowym - przejdź do serwisu.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu kamienice przy Rynku Nowomiejskim w Toruniu
  Biznes, Koronawirus, Miasto
  Toruńscy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości - taką decyzję podjęła Rada Miasta 21 stycznia 2021 r. Ulga obejmie 14 rodzajów działalności gospodarczej ujętych w PKD.
 • Na zdjęciu kamienice na ulicy Warszawskiej w Toruniu podczas zachodu słońca
  Biznes, Koronawirus, Miasto
  21 stycznia 2021 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwałę w sprawie przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości. Będzie to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy utracili przychody na skutek epidemii koronawirusa.
 • Bieżnia w hali Arena Toruń
  Miasto, Sport
  Każdy uczestnik lekkoatletycznych halowych mistrzostw Europy, które odbędą się na początku marca 2021 r. w Toruniu, będzie musiał uzyskać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zasada ta będzie obowiązywać nie tylko zawodników, ale również wszystkich organizatorów, trenerów, osób z obsługi czy dziennikarzy.
 • budowa instalacji wodno-kanalizacyjnej
  Inwestycje, Miasto
  Uchwałę w sprawie Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. na lata 2021- 2025 r. przyjęto jednogłośnie 21 stycznia 2021 r. podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu seniorka w czerwonej kurtce idzie chodnikiem
  Miasto
  Toruń będzie realizował program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców po 65. roku życia na lata 2021-2025 – tak zadecydowała Rada Miasta 21 stycznia 2021 r.
 • Koronawirus
  Aktor toruńskiego teatru im. Wilama Horzycy Tomasz Mycan zamierza zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Ma nadzieję, że dzięki szczepieniom już wkrótce będzie mógł ponownie występować dla swojej ukochanej toruńskiej publiczności.
 • W latach 2021-2025 kontynuowany będzie program pn. „Toruń olśniewa uśmiechem” - taką uchwałę przyjęli radni miasta Torunia podczas 26. sesji, która odbyła się w dniu 21 stycznia 2021 r.
 • Dzieci i młodzież oraz osoby aktywne zawodowo będą mogły skorzystać z programu „Postawa to podstawa” na lata 2021-2025, który radni przyjęli podczas sesji w dniu 21 stycznia 2021 r.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia 21 stycznia 2021 r. radni jednogłośnie przyjęli Plan konsultacji społecznych na rok 2021.
 • W czwartek 21 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 114 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Wystawa "Helmut Newton: Lubię silne kobiety" prezentowana w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej zajęła drugie miejsce w plebiscycie portalu Fotopolis.pl w kategorii Wydarzenie Fotograficzne Roku.
 • Osoby z chorobami przewlekłymi będą szczepione przeciwko COVID-19 wcześniej – już w etapie I – taką informację podał podczas konferencji prasowej 20 stycznia 2021 r. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Michał Dworczyk.
 • 22 stycznia 2021 r. o godz. 6:00 ruszy rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób, które ukończyły 70 lat.
 • Rząd przeznaczy w tym roku dodatkowe 220 mln zł na psychiatrię dziecięcą w Polsce – zapowiedział premier RP na konferencji prasowej 20 stycznia 2021 r.