Drzeworyty – symbole szczęścia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Drzeworyty – symbole szczęścia

Data wydarzenia
-
Plakat wydarzenia
Opis wydarzenia: 

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do zwiedzania nowej wystawy czasowej „Drzeworyty – symbole szczęścia. Wystawa z okazji obchodów Księżycowego Nowego Roku na Tajwanie”. Oglądać ją będzie można od 1 lutego w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Ekspozycja powstała dzięki współpracy z Biurem Przedstawicielskim Tajpej w Polsce.

Drzeworyt to jedna z najstarszych znanych na świecie technik graficznych, która rozpowszechniła się na terenach Azji już około VIII w. W przeszłości drzeworyty były wykonywane z okazji różnych wydarzeń i świąt ludowych oraz ważnych uroczystości rodzinnych, a zwyczaj zdobienia drzwi do świątyń oraz domostw kolorowymi obrazkami sięga kilkuset lat.

Księżycowy Nowy Rok to najważniejsze święto dla Tajwańczyków na całym świecie, posiadające ponad tysiącletnią historię i związane z obrzędami, które ukształtowały tamtejszą kulturę na przestrzeni dziejów. Wykonywanie drzeworytów, których tradycja jest wciąż żywa, zaliczane jest do noworocznych zwyczajów. Obrazy tworzone są tradycyjnymi metodami i pełnią różne funkcje, przedstawiają bóstwa, bohaterów i opiekunów, sceny rodzajowe, a także ilustracje ze znanych powieści i sztuk teatralnych, ludowych, oper oraz bajek.

Drzeworyty to rodzaj talizmanów ochronnych i amuletów, które mają także przynosić szczęście, pomyślność, powodzenie, bogactwo oraz dobrobyt.

Rok 2022 jest Rokiem Tygrysa, który zaczyna się 1 lutego 2022 r. i potrwa do 21 stycznia 2023 r. Tygrys jest symbolem siły, odwagi i pewności siebie, zwiastuje rok pełen aktywności, wyzwań i przygód. W związku z tym możemy przewidywać, że rok 2022 będzie czasem dynamicznych, nieprzewidzianych zmian i zaskakujących wydarzeń.

Na wystawie prezentowane będą prace konkursowe na drzeworyt z okazji Księżycowego Nowego Roku, wykonane przez artystów tajwańskich. Inicjatywa ta ma na celu utrwalanie i promocję tradycyjnej sztuki ludowej. Eskpozycję uzupełniają grafiki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, prezentujące strażników drzwi i pogromcę demonów, które zwyczajowo w okresie Nowego Roku zdobią wnętrza mieszkań.

Wystawa czynna od 1 lutego do 27 lutego w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.

Bilety: 16 zł ulgowy, 21 zł normalny. W środę wstęp na wystawy czasowe i stałe wolny!

Data: 
01.02.2022 10:00 — 27.02.2022 16:00
Miejsce: 
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, ul. Franciszkańska 9/11
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.