Debatują o zanieczyszczaniu światłem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Debatują o zanieczyszczaniu światłem

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Marcin Pryka

W dniach 14 i 15 września 2023 r. w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego na terenie Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbywa się VII Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem.

Głównym celem wydarzenia jest prezentacja aktualnego stanu wiedzy i wymiana doświadczeń w zakresie zanieczyszczenia środowiska sztucznym światłem oraz dyskusja nad działaniami służącymi łagodzeniu jego negatywnych skutków. Podczas konferencji poruszane są problemy związane ze środowiskowymi, astronomicznymi, ekonomicznymi i prawnymi skutkami zanieczyszczenia światłem, zagadnienia dotyczące prowadzenia pomiarów i obserwacji oraz ukierunkowanego monitoringu tego zjawiska.

Konferencja od swojej pierwszej edycji ma charakter interdyscyplinarny. Do udziału w niej zapraszane są osoby związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska, medycyną i zdrowiem publicznym, astronomią, techniką świetlną, architekturą, urbanistyką i planowaniem przestrzennym, a także przedstawiciele administracji publicznej wszystkich szczebli i organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony nocnego nieba oraz firm dostarczających aparaturę rejestrującą czy realizujących pomiary wybranych aspektów zanieczyszczenia światłem.

Uczestnicy tego naukowego spotkania mogą skorzystać z wybranych wydarzeń towarzyszących Światowemu Kongresowi Kopernikańskiemu dla uczczenia pamięci, pokazania wymiarów działalności i wpływu na kolejne pokolenia badaczy oraz przypomnienia sylwetki wybitnego uczonego i astronoma.

Gościem spotkania inaugurującego konferencję był prezydent Torunia Michał Zaleski, który jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK - protoplasty obecnego Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK. Prezydent podziękował za organizację konferencji honorowej przewodniczącej Komitetu Naukowego prof. Krystynie Skwarło-Sońta, przewodniczącemu Komitetu Naukowego prof. Mieczysławowi Kunz oraz dziekanowi WNoZiGP prof. Markowi Kejna.

- W Toruniu Kopernika traktujemy jako tego, który jest pierwszym wśród nas. 550 lat temu urodził się w naszym mieście. Pierwsze prawie 18 lat przeżył w Toruniu. Stąd ruszył w świat i stąd ruszył tworzyć, dokonywać, pokazywać rzeczy, które są epokowe. To co odkrywał ma rzeczywiście taki wymiar. Wśród jego dokonań jest heliocentryczny model, którego by nie było, gdyby nie ciemne nocne niebo. Słowa najsławniejszego naszego rodaka zapamiętać należy właśnie w tym kontekście. Mówił: „A cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia przecież wszystko, co piękne” - powiedział prezydent.

Podkreślił też, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest perłą w koronie miasta Torunia: - UMK to astronomia z profesorem Dziewulskim, profesor Iwanowską, z wieloma innymi wybitnymi uczonymi, którzy weszli do historii tej nauki, ale to także wyjątkowe miejsce - Obserwatorium Astronomiczne w nieodległej miejscowości Piwnice. Nie byłoby możliwości korzystania z istniejących tam teleskopów, a także radioteleskopów, gdyby nie dbałość o to, by przestrzeń nad tym miejscem była wolna od zanieczyszczeń.

Prezydent Michał Zaleski zarekomendował przybyłym na konferencję gościom Torunia nasze miasto jako miejsce z Zespołem Staromiejskim, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. - To miejsce szczególne, warto poznać Stare Miasto Torunia jako miasto akademickie, w tym uniwersyteckie. Miasto, w którym obecność studentów, naukowców, badaczy, uczonych także jest czymś, co decyduje o wymiarze i kształcie miasta. Wreszcie jako miasto, w którym starannie dbamy o kulturę. O kulturę, także chcąc ją wyeksponować jesteśmy w rankingu 12 miast polskich, które ubiegają się o miano Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2029. Warto zajrzeć na wydarzenia i imprezy kulturalne w naszym mieście, jeżeli tylko Państwo będziecie mieli czas - podsumował prezydent.

#ESK2029

Fot. Agnieszka Bielecka


Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
  Drogi, Miasto, Sport
  25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
  Miasto, Sport
  Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
  Eko, Miasto
  Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.