"Czy Kopernik jeszcze nas kręci?" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Czy Kopernik jeszcze nas kręci?"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Marcin Pryka

W ramach sekcji kulturoznawczej Światowego Kongresu Kopernikańskiego w czwartek 14 września 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim Muzeum Okręgowego odbyła się debata "Czy Kopernik nas jeszcze kręci? – Sztuka opowieści o dziele i życiu wybitnych osobowości".

Spotkanie poprowadziła Karolina Głowacka, dziennikarka i autorka Podcastu Radio Naukowe, pracująca w mediach od niemal 15 lat, głównie na antenie TOK FM, współautorka książek popularnonaukowych. W dyskusji wzięli udział dr hab. Jacek Wasilewski (Uniwersytet Warszawski), medioznawca, dziennikarz, pisarz, scenarzysta; Joanna Malicka (Uniwersytet Śląski), producentka filmowa, kierownik produkcji, filmoznawczyni, dziennikarka oraz Agnieszka Jankowiak-Maik, historyczka, edukatorka, autorka bloga "Babka od Histy", redaktorka serwisów historycznych.

- Zaproszeni goście, przy czynnym udziale publiczności, starali się znaleźć odpowiedzi na pytanie: czy w czasach mediów społecznościowych i newsów stać nas na panoramiczną i innowacyjną opowieść o wybitnym uczonym, przez 40 lat życia zaszytym w kręgu duchowieństwa na Warmii? Czy rozpędzona, płynna współczesność i nowe multimedia stworzą inspiracje, duchowe zapotrzebowanie, a może modę na opowieść o biografiach "wielkich ludzi", dzięki którym, poznając przeszłość, lepiej będziemy rozumieć teraźniejszy świat? - relacjonuje na swojej stronie UMK. Mikołaj Kopernik i 550. rocznica jego urodzin stały się dobrą okazją do porozmawiania na te tematy.

Wszyscy uczestnicy debaty byli zgodni: Mikołaja Kopernika powinniśmy zacząć traktować jako postać niesamowicie inspirującą, głównie w kontekście jego interdyscyplinarności oraz wykorzystać jego potencjał: zarówno fakty historyczne, jak i luki w jego biografii. W debacie udział wzięli m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski oraz zastępca prezydenta Adrian Mól.

#ESK2029

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Fosa Zamkowa pełna muzyki
  Kultura, Miasto
  Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
  Miasto
  JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Pracujemy nad Urban Labem
  Miasto
  Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.