Czwarte spotkanie z Radami Okręgów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Czwarte spotkanie z Radami Okręgów

Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska

11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.

Czwarte z cyklu spotkań prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1. Wraz z prezydentem z przedstawicielami Rad Okręgów rozmawiali przedstawiciele Urzędu Miasta oraz jednostek miejskich: przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz z radnym Marcinem Czyżniewskim, dyrektorzy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Wydziału Inwestycji i Remontów, Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, Wydziału Środowiska i Ekologii, Biura Toruńskiego Centrum Starówki, Wydziału Obsługi Mieszkańców oraz Miejskiego Zarządu Dróg, Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Głównymi tematami poruszanymi podczas tych spotkań są budżet obywatelski i jego formuła, współpraca Rady Miasta z Radami Okręgów oraz Forum Dialogu, jakie od 10 do 11 września 2024 r. odbędzie się w CKK Jordanki. - Kongres Dialogu to bardzo ważne przedsięwzięcie, o którym mówiłem już podczas kampanii. Zarówno formuła budżetu obywatelskiego, jak i konsultacji społecznych wymagają korekt, o tym m.in. właśnie chcemy rozmawiać. Marzy mi się docelowo, żeby kongres dał początek nowej formie partycypacji – mówił prezydent Paweł Gulewski.

- Spotykamy się z Radami Okręgów, ponieważ mam przekonanie, jak ważne jest odświeżenie kontaktów. Są to spotkania konsultacyjne, dotyczące priorytetów długofalowych, a także spraw bieżących, wymagających interwencji. Dotychczasowe spotkania były konstruktywne, pokazały, jak ważna jest rozmowa – podkreślił prezydent Paweł Gulewski.

Chęć poszerzenia i uaktywnienia współpracy z Radami Okręgów zadeklarował także przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz. - Mamy nowe otwarcie, co daje nam szansę na rozpoczęcie dialogu w tej rzeczywistości. Będę chciał w najbliższym czasie zaprosić przewodniczących Rad Okręgów do spotkań bezpośrednich i konstruktywnej rozmowy z radnymi miejskimi.

Wśród tematów poruszanych przez przedstawicieli Rad Okręgów podczas spotkaniach było m.in. funkcjonowanie komunikacji miejskiej na Bydgoskim Przedmieściu, budowa Trasy Staromostowej i uwzględnienie przejścia dla pieszych pomiędzy targowiskiem miejskim a cmentarzem św. Jerzego oraz uzupełnienie ścieżek rowerowych. Dużo uwagi poświęcono kwestii ruchu na terenie osiedli Bydgoskie i Staromiejskie, możliwości ograniczenia hałasu, a także kwestii parkowania. Zaproponowano, by w tzw. starej części Bydgoskiego Przedmieścia wprowadzić strefę zamieszkania. Skupiono się także na kwestiach terenów zieleni i sposobu ich zagospodarowania. Ważnym zagadnieniem była dbałość o czystość na terenie osiedli, formy odbioru nieczystości. Nie brakowało pomysłów, w jaki sposób wzbogacić ofertę turystyczną na terenie obu osiedli, np. poprzez wprowadzenie szlaków toruńskiej twierdzy.

Tak jak i na poprzednich spotkaniach, Rady Okręgów poruszyły kwestię swojego budżetu, jak i celów, na jakie można środki przeznaczyć. Zastanawiano się także nad liczbą okręgów funkcjonujących w mieście, jak i ich granicach.

 Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.