Co zmienić w miejskich placach zabaw | www.torun.pl

Co zmienić w miejskich placach zabaw

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Duża zjeżdżalnia na placu zabaw

Jakie działania warto podjąć,  żeby miejskie place zabaw były zawsze czyste, bezpieczne, zadbane i aby przyjemnie spędzało się na nich czas zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom – nad tym zastanowimy się w ramach konsultacji społecznych.

Konsultacje społeczne w sprawie funkcjonowania miejskich placów zabaw będą przebiegać dwuetapowo:
1. Etap pierwszy – diagnoza:
 Przeprowadzone zostanie badanie ankietowe skierowanego do użytkowników miejskich placów zabaw:

 • ankieta w wersji papierowej – skierowana do rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli miejskich,
 • ankieta w wersji elektronicznej – skierowana do wszystkich użytkowników miejskich placów zabaw.

2. Etap drugi – warsztaty kreatywne Design thinking:
Uczestnicy warsztatów przedstawią swoje  pomysły oraz propozycje rozwiązań dotyczące funkcjonowania miejskich placów zabaw w Toruniu.

Weź udział w pierwszym etapie konsultacji i wypełnij krótką ankietę dotyczącą miejskich plac zabaw w Toruniu. Jak oceniasz funkcjonowanie miejskich placów zabaw? Co należałoby zmienić, poprawić? Czy widzisz potrzebę zaangażowania mieszkańców w nadzór nad  placami zabaw, z których korzystają?
Ankietę prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Ankieta jest anonimowa. Urząd Miasta Torunia nie zbiera w ramach tego działania żadnych danych osobowych.

>>> kliknij, aby wypełnić ankietę

Drugi etap konsultacji, czyli warsztaty kreatywne Design thinking, zaplanowano na wrzesień 2021 r. – szczegóły wkrótce.
 
W konsultacjach możesz wziąć również udział, przesyłając swoje uwagi dotyczące funkcjonowania miejskich placów zabaw na adres: konsultacje@um.torun.pl. Termin nadsyłania uwag upływa 30 września 2021 r.
 
Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.Każdego roku w Toruniu powstają nowe place zabaw. O najmłodszych troszczy się nie tylko miasto, ale też spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Własne place zabaw posiadają również żłobki, przedszkola oraz szkoły. Dzieci mogą korzystać nie tylko z osiedlowych placów zabaw, które zwykle posiadają standardowe wyposażenie, tj. huśtawki, zjeżdżalnia, piaskownica i drabinki, ale mają również do dyspozycji duże kompleksy zabawowe. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą:
•    Piernikowe Miasteczko na ul. Podmurnej 62, na którym znajdują się m.in. fabryka piasku, wielofunkcyjny tor zabawowy, instrumenty muzyczne oraz wodny plac zabaw,
•    plac zabaw na Barbarce z dużym wielopiętrowym zamkiem, tyrolką oraz kompleksem trampolin,
•    place zabaw w parku na Bydgoskim Przedmieściu – kompleks zabawowy z bocianim gniazdem, huśtawkami i dużym domkiem ze zjazdem strażackim oraz zjeżdżalniami,
•    Muzyczny Plac Zabaw w Ogrodzie Muzyków, który wyposażony został w takie sprzęty, jak Grand Marimba, Congas, Tembos, Tubullar Bells, Harmony czy Babel Drums - można na nich próbować swoich muzycznych sił, a także zaznajamiać najmłodszych z dźwiękami.

W maju 2021 r. oddano do użytku nowy basen na Bażyńskich. Został on wyposażony w pływalnię oraz wodny plac zabaw.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Aleksander Perka trzyma dwie grafiki
  Miasto, Sport
  Zwycięstwem 99:85 zakończył się pierwszy mecz Twardych Pierników z GTK Gliwice u siebie w sezonie 2021/22. Wydarzenie było także okazją do uroczystego pożegnania z zespołem kapitana Aleksandra Perki.
 • Na zdjęciu zastępca prezydenta Paweł Gulewski, marszałek Piotr Całbecki oraz dyrektor MOPR Rafał Walter
  Miasto
  Razem możemy więcej! – to gminny projekt, którego celem jest powrót do aktywnego funkcjonowania społecznego osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Zostanie on zrealizowany dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. 24 września 2021 r. umowę o dofinansowanie z rąk marszałka Piotra Całbeckiego...
 • seniorka idąca ulicą
  Miasto
  Miejska Przychodnia Specjalistyczna wraz z Gminą Miasta Toruń zaprasza do wzięcia udziału w programie szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Torunia po 65. roku życia. Zapisy ruszają w poniedziałek, 27 września 2021 r.
 • dr Michał Targowski, dr Marian Ptaszyk, prezydent Michał Zaleski
  Kultura, Miasto
  250. rocznica urodzin Samuela Bogumiła Lindego, wybitnego torunianina i twórcy pierwszego słownika języka polskiego, stała się okazją do zorganizowania wystawy i sesji popularnonaukowej. Podczas sesji 24 września 2021 r. w Ratuszu Staromiejskim prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył Medal Thorunium dr. Marianowi Ptaszykowi, wybitnemu znawcy...
 • Zdjęcie z festiwalu Skyway w 2018 r.
  Kultura, Miasto
  Podczas 34. Sesji Rady Miasta Torunia 30 września 2021 r. radni poddadzą pod głosowanie projekt uchwały w sprawie połączenia Toruńskiej Agendy Kulturalnej oraz Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki" w Toruniu i utworzenia instytucji kultury o nazwie Toruńska Agenda Kulturalna.
 • Biznes, Kultura, Miasto
  Toruń zajął 2.miejsce w rankingu miast, które w 2020 roku zanotowały największy wzrost wydatków na ochronę zdrowia. Środki zostały przeznaczone na walkę z pandemią koronawirusa.
 • List gratulacyjny i pamiątkową grafikę wraz życzeniami rozwoju dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przekazał Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski na ręce Prezesa PSSE Przemysława Sztandery
 • Wychowankowie działającego przy toruńskim Młodzieżowym Domu Kultury Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń” Maria Sudzińska i Marcin Hammerling odnoszą ogólnopolskie sukcesy. Z XX Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich wrócili właśnie z brązowym medalem.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega seniorów przed fałszywymi telefonami w sprawie czternastej emerytury. Oszuści w ten sposób wyłudzają dane.
 • Spółka GAZ System informuje mieszkańców gmin Lubicz i Wielka Nieszawka oraz miasta Toruń o konsultacjach społecznych dotyczących budowy gazociągu Gustorzyn - Gardeja.
 • 30 września 2021 r. podczas 34. sesji Rady Miasta Torunia rozpatrywane będą uchwały dot. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz środków transportowych.
 • Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położnych przy ul. Grudziądzkiej i ul. Celniczej, w rejonie Centralnego Cmentarza Komunalnego w Toruniu, będzie przedmiotem debaty Rady Miasta Torunia na sesji 30 września 2021 r.
 • Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, nowy festiwal muzyki elektronicznej FAMA, projekcje filmów dla najmłodszych w ramach Kino Dzieci, a dla miłośników sportu m.in. pierwszy w tym sezonie mecz Twardych Pierników we własnej hali – to tylko przykłady weekendowych atrakcji Torunia. Ostatni weekend września nie pozwoli nam pogrążyć się w jesiennej nostalgii.
 • Czy gminy Toruń i Lubicz porozumieją się co do budowy drogi leżącej na ich granicy – o tym zadecydują toruńscy radni na sesji 30 września 2021 r.