Chronimy park na Wrzosach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Chronimy park na Wrzosach

Eko, Miasto
Data publikacji: 24 maja 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu widok na las i przestrzeń zabudowaną z lotu ptaka

W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców Urząd Miasta Torunia proponuje kompromis i wpisuje w miejski plan zagospodarowania przestrzennego  dla terenu położonego pomiędzy Szosą Chełmińską, ul. Storczykową i ul. Ugory pełną ochronę obszarów leśnych. Założenia planu przedstawiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego 24 maja 2022 r.

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w rejonie ulic: Św. Jana Bosko, Szosa Chełmińska i Ugory w Toruniu realizowany jest na podstawie uchwały Rady Miasta ze stycznia 2021 r. Poprzedzony był szerokimi analizami społeczno-gospodarczymi, przestrzennymi oraz przyrodniczymi i stanowi w części zmianę obowiązującego na tym terenie planu z roku 1998 - kliknij tutaj, aby przejść do strony. 

W ramach procedury planistycznej miasto przeprowadziło liczne konsultacje społeczne, w tym odpowiedziało na pisma i maile mieszkańców, bezpośrednio rozmawiało z nimi w siedzibie Pracowni, czy brało udział w wizycie lokalnej w terenie. W opiniowanie planu zaangażowani byli głównie przedstawiciele Rady Okręgu Wrzosy, Stowarzyszenia Zielone Wrzosy, Rady Rodziców oraz Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego.

- Uwzględniliśmy postulaty torunianek i torunian, którzy chcieli chronić tereny zielone w tym miejscu i gwarantujemy, że plan zagospodarowania, który zostanie przyjęty przez Radę Miasta Torunia stworzy warunki do ochrony parku leśnego przed zabudową i zagospodarowaniem! Dodatkowo dzięki sugestiom mieszkańców i społeczników powiększamy strefę ochrony konserwatorskiej Fortu VI wraz z występującymi w terenie elementami fortecznymi. To kompromis wobec pierwotnej wersji planu wynikający z ważnej dla mnie zasady, ze warto rozmawiać i wsłuchiwać się w głos miastamówi prezydent Torunia Michał Zaleski.


Główne założenia

Zgodnie z projektem, teren miejskich gruntów zostanie uporządkowany, przy pełnej ochronie znajdujących się tam obszarów leśnych. Oznacza to, że na powierzchni 9,4 ha ustalony zostanie ogólnodostępny publiczny park leśny (na mapie poniżej kolorem zielonym).  Przewiduje się także zachowanie przejścia pieszego na skraju lasu, określanego zwyczajowo przez mieszkańców jako „ścieżka pod reglami” wraz wartościowymi okazami drzew. Dodatkowo, dzięki sugestiom mieszkańców i społeczników, powiększona zostanie strefa ochrony konserwatorskiej Fortu VI wraz z występującymi w terenie elementami fortecznymi.

- Mieszkańcom zależało na tym, aby chronić las –  uważam, że cel ten został osiągnięty prawie w 100%. Podczas spotkań wnioskowali o to, żeby nie uwzględniać możliwości zabudowy na terenie leśnym, żeby ochronić jego naturalny krajobraz. Te postulaty zostały przyjęte i wprowadzone do planu poprzez m.in.: nakaz zachowania naturalnego krajobrazu, w tym ochrony zieleni leśnej, nakaz kształtowania strefy ochrony konserwatorskiej elementów pierścienia fortecznego, komponowanie elementów przyrodniczych z elementami historycznymiwymienia dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Stasiak.

Mapa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Wrzosy 2022Kliknij w mapę, aby powiększyć

W obecnie obowiązującym planie tereny zaznaczone na mapie kolorem różowym przeznaczone są  głównie na usługi publiczne z zakresu sportu i rekreacji. Miasto w nowym projekcie proponuje poszerzenie funkcji tego 2,2-hektarowego obszaru o usługi  z zakresu ochrony zdrowia i opieki społecznej.

- W ramach kompromisu przeznaczamy ¾ obszaru na publiczny park leśny, a pozostałą ¼ chcemy wykorzystać na inwestycje związane z usługami publicznymi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej. Mogą być to np. domy dziecka, domy dla seniorów czy osób z niepełnosprawnościamitłumaczy Anna Stasiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Warto tu jednak podkreślić, że nie będzie to typowe budownictwo mieszkaniowe – mają być to obiekty usługowe z pełną infrastrukturą, w których dopuszcza się elementy zamieszkania zbiorowego.

Co ważne, maksymalna wysokość nowych obiektów to 2 kondygnacje, 8 metrów. Zagospodarowanie działki musi także uwzględniać zachowanie 50% powierzchni biologicznie czynnej. W planie ustalono nakaz ochrony wartościowych drzew wraz ze strefami ochronnymi.

Kolejne zmiany w planie przewiduje się pomiędzy Fortem VI a Szosą Chełmińską, gdzie istnieją obiekty handlowe oraz skład opału, tartak i zakład mechaniki pojazdowej. Otwarte składowiska węgla i drewna otaczają główny wjazd do obiektu Fortu VI. Zakładana jest tu wymiana funkcji składowo–magazynowych na funkcje usług miejskich (handel, gastronomia, biura, oświata, kultura, zdrowie) o wysokim standardzie architektury.


Terminy

Obecnie projekt jest wyłożony do publicznego wglądu. Mieszkańcy mogą się z nim zapoznać i rozwiać wątpliwości co do rozwiązań w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej do 14 czerwca 2022 r. Uwagi do planu można składać do 28 czerwca 2022 r.

Terminy - procedura planistyczna - miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Wrzosy 2022

Kliknij w obraz, aby powiększyć


 

Konferencja prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, 24 maja 2022 r.


DO POBRANIA:

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!