www.torun.pl

Buki na Dzień Drzewa

Eko, Miasto
Data publikacji: 13 października 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent michał Zaleski i poseł Robert Kwiatkowski stoją oparci o łopaty przy posadzonych przez siebie bukach.

Trzy buki pospolite odmiany Purple Fountain zostały posadzone na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki z okazji Światowego Dnia Drzewa.

W dniu 13 października 2020 r. z okazji Światowego Dnia Drzewa w pobliżu Muzeum Etnograficznego zasadzone zostały symbolicznie trzy buki. – Dbanie o zieleń, dosadzanie kolejnych drzew to jest nieustająca coroczna praca w naszym mieście powiedział prezydent Michał Zaleski. Wraz z Prezydentem Miasta Torunia drzewa sadzili poseł RP Robert Kwiatkowski oraz przedstawiciele mediów.

- Ta inicjatywa prezydenta Michała Zaleskiego może się spotkać wyłącznie z aplauzem i chciałoby się powiedzieć – jeszcze więcejdodał poseł Robert Kwiatkowski. Trzy buki wkomponowane zostały w zrewitalizowany w 2019 roku teren, a zobaczyć je można naprzeciw kościoła św. Szczepana.

W 2020 roku na terenie miasta posadzonych zostało około 400 drzew. Teren Zielonej Bramy, obok istniejącego już starodrzewu, wzbogacił się 20 sztuk.

- Zieleń sama w sobie jest piękna i np. tereny otaczające Toruń, jak lasy wokół Barbarki, są piękne naturalne, nie ma potrzeby przeprowadzania tam prac. Jednak w mieście jest wiele miejsc, które by można uporządkować. Takie miejsca jak to w centrum miasta czy w pobliżu osiedli rzeczywiście powinny uzyskać właściwe zagospodarowanie i udostępnienie dla mieszkańców. W ten sposób wcześniej już urządziliśmy np. Piekarskie Góry. Na takich terenach są siłownie zewnętrze, place zabaw, miejsca dla osób starszych – powiedział prezydent Michał Zaleski. Prezydent wspomniał także o planach dotyczących terenów zieleni w mieście, jakie będa wkrótce realizowane, takich jak tworzenie parków kieszonkowych czy zagospodarowanie terenu wokół stawu Kaszownik.

Zielona Brama Gotyckiej Starówki to teren o łącznej powierzchni około 3,45 ha, w tym 1,98 ha to obszar wokół Muzeum Etnograficznego, natomiast 1,46 ha stanowi teren zieleni parkowej Jordanek. Prace prowadzone były tam w roku 2019, a ich koszt wyniósł około 7,1 mln zł, w tym ok. 33% stanowiło dofinansowanie Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Wraz z Zieloną Bramą w skład zadania pn. Zielony Szlak Twierdzy Toruń weszły: Park Glazja przy ul. Waryńskiego, tereny turystyczno-rekreacyjne na tzw. osiedlu JAR, Park Tysiąclecia przy ul. Podgórskiej. Koszt całkowity tych czterech projektów to ok. 32,7 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło ok. 13 mln zł.

Światowy Dzień Drzewa to międzynarodowa akcja sadzenia drzew, której celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństw. Inicjatorem był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody, który 10 kwietnia 1872 r. zwrócił się z apelem do rodaków, by każdy, kto może, posadził tego dnia drzewo - tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. W Europie obchody Światowego Dnia Drzewa odbywają się od 1951 r. (ustanowiła je ONZ), w Polsce, w dniu 10 października, od 2002 r.

Fot. Sławomir Kowalski


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu widać stojący na światłach autobus linii nr 14, obok stoi samochód osobowy
  Miasto, MZK
  Od 22 października 2020 r. wycofany zostanie dodatkowy kurs na linii nr 14 o godz. 5:18 z ul. Okólnej w kierunku ul. Mazowieckiej.
 • Neon z napisem "Camerimage"
  Kultura, Miasto
  Publikujemy stanowisko Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń w sprawie budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.
 • Na zdjęciu wnętrze Toruńskiego Centrum Targowego
  Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza o możliwej lokalizacji szpitala tymczasowego. W razie potrzeby udostępnione do tego celu ma być Toruńskie Centrum Targowe.
 • Na zdjęciu widać teren inwestycyjny przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  20 października 2020 roku podczas przetargu w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami została sprzedana kolejna działka w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej Toruń-Wschód. Prawie pół miliona złotych wpłynie do miejskiej kasy.
 • Na zdjęciu pracowniczka medyczna trzyma fiolkę z wymazem
  Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski wdrożył procedurę tworzenia nowych punktów pobrań, w których wykonać będzie można test na obecność koronawirusa. Działać będą one w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
 • Samochody jadące wzdłuż oświetlonej nocą Szosy Lubickiej
  Służby miejskie zakończyły przegląd oświetlenia na toruńskich osiedlach. Zadecydowano o wprowadzeniu korekt na 11 ulicach z 26 objętych oszczędnościami energetycznymi ze względu na pandemię i zmniejszone wpływy do budżetu miasta.
 • Maja Błażejewska z KS Centuria Toruń wygrała osiemnastoosobową drabinkę na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbyła się w dniach 16-18 października 2020 r. w Puławach i drugi raz z rzędu wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski kadetek w taekwondo olimpijskim.
 • W Pruszkowie w dniach 16-18 października 2020 r. rozegrane zostały Torowe Mistrzostwa Polski w konkurencjach nieolimpijskich dla juniorów oraz Mistrzostwa Polski Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych (zawodnicy od kategorii junior młodszy aż do kategorii młodzieżowiec). Trzydniowe zawody stanowiły ostatnie przetarcie przed torowymi...
 • W ciągu trzech tygodni października w Toruniu zakaziło się koronawirusem 790 osób! Z wtorku na środę 20/21.10 liczba chorych na Covid-19 wzrosła o 194 osoby.
 • Do czwartku 22 października 2020 r. do godzin wieczornych trwać będą ćwiczenia na poligonie w Toruniu. W mieście będzie słychać dźwięk wybuchów.
 • Decyzją Wojewody Kujawsko-Pomorskiego od 21 października 2020 r. do odwołania zawieszona zostaje działalność niektórych placówek dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
 • Od 21 i 22 października - dodatkowe kursy na linii nr 40. W związku z ograniczeniami w dopuszczalnej liczbie pasażerów podróżujących środkami transportu publicznego na jednym z bardziej obciążonych odcinków linii nr 40 wprowadzone zostaną dodatkowe kursy.
 • Wyniki analizy przeprowadzonej przez Yanosik i Be-Mobile potwierdzają słuszność zaleceń Miejskiego Zarządu Dróg, który w związku z remontem mostu zaleca objazd mostem gen. Elżbiety Zawackiej.
 • Legendarny lokalny zakład działający od ponad 60 lat. Prawdziwi mistrzowie w swoim fachu. W kolejnym odcinku cyklu „Starówka Mistrzów” odwiedziliśmy Toruńską Wytwórnię Stempli przy Placu Rapackiego.