Budżet Obywatelski na nowych zasadach | www.torun.pl

Budżet Obywatelski na nowych zasadach

Miasto
Data publikacji: 15 kwietnia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: grafika Budżetu Obywatelskiego

Podczas sesji Rady Miasta Torunia 15 kwietnia 2021 roku radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, która wprowadza zmiany w realizacji budżetu obywatelskiego w naszym mieście.

Budżet Obywatelski w Toruniu funkcjonuje od 2014 roku na podstawie regulaminu przyjętego przez Radę Miasta Torunia w 2013 roku, pierwszą zmianę wprowadzono w 2019 roku.

Uchwała, którą przedłożono radnym, wprowadziła kilka zmian w funkcjonowaniu budżetu obywatelskiego w Toruniu: zmodyfikowano między innymi sposób obliczania kwoty przeznaczonej na realizację zadań w ramach BO.

- Dotychczas było to 6 procent wpływów z podatku od nieruchomości, ale nie mniej niż 0,5 procent wydatków budżetu miasta. W uchwale znalazł się zapis ustawowy – 0,5 procent wydatków miastawyjaśnił radnym Paweł Piotrowicz dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT.

Zmieniono także sposób obliczania maksymalnej wartości projektów realizowanych w ramach pul lokalnych (osiedlowych) – 300 tys. zł dla projektów inwestycyjnych, remontowych lub z zakresu urządzania zieleni oraz 80 tys. zł dla pozostałych projektów. W uchwale dodano obowiązek uzgadniania z wnioskodawcą na etapie weryfikacji ewentualnych zmian w projekcie lub zamiaru przeniesienia projektu z puli lokalnej do ogólnomiejskiej.

Poszerzona została lista sytuacji, w której wymagany będzie kontakt z wnioskodawcą już w czasie realizacji wniosku. Uchwała pozwala na kontakt w przypadku, gdy nie ma możliwości zrealizowana zadania we wskazanej lokalizacji oraz kiedy na tym samym terenie nakłada się kilka realizacji.

Uchwała wprowadza możliwość wykorzystania ewentualnych oszczędności na finansowanie zadań, których koszty okażą się większe niż zakładano na etapie weryfikacji projektów.

Projekt był poddany konsultacjom społecznym, w którym wzięło udział ok. 60 osób – swoje opinie mogli oni przedstawić m.in. poprzez wiadomość e-mail lub wypełniając ankietę.

Uchwałę wprowadzającą zmiany w funkcjonowaniu Budżetu Obywatelskiego opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej – kliknij tutaj, aby przejść do strony.

Najczęściej czytane aktualności

 • Natalia Kaliszek i Mksym Spodyriev otrzymują akty przyznania stypendium z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego
  Miasto, Sport
  12 maja w TVP Sport zostanie pokazana Gala Łyżwiarska, zarejestrowana w Toruniu 8 maja 2021 r. na lodowisku Tor-Tor. Najlepsi toruńscy zawodnicy Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev otrzymali z rąk prezydenta Michała Zaleskiego akty przyznania stypendiów sportowych za zdobycie kwalifikacji olimpijskiej do Pekinu.
 • Żołnierz składa wieniec pod pomnikiem ofiar II wojny światowej w alei św. Jana Pawła II
  Miasto
  8 maja, w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Polsce i Europie, delegacja miasta złożyła wiązanki kwiatów w toruńskich miejscach upamiętnienia jej ofiar.
 • Kwitnące tulipany i żonkile w rejonie pomnika Jana Pawła II
  Eko, Miasto
  Wiosna to zdaniem wielu najpiękniejsza pora roku w Toruniu. Miasto tonie w świeżej zieleni i barwach tysięcy wiosennych kwiatów.
 • Turyści przy pomniku Kopernika, widok w stronę ulicy Szerokiej
  Kultura, Miasto
  14-16 maja 2021 r. zapraszamy torunian i turystów na oficjalną inaugurację sezonu turystycznego w naszym mieście. Będzie okazja do obejrzenia atrakcji mniej znanych lub niedostępnych na co dzień.
 • Logo Transport Logistic
  Biznes, Miasto
  Międzynarodowa branża logistyczna spotkała się online na monachijskich targach.
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 24 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł z powodu COVID-19.
 • Po raz kolejny zapraszamy mieszkańców Torunia do wspierania branży gastronomicznej i udziału w konkursie Kupuj lokalnie. Zamawiając jedzenie z restauracji można wygrać nagrody.
 • Uchwalony przez Radę Miasta Torunia regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń rozstrzyga kwestie związane z cyklicznym przeprowadzaniem deratyzacji.
 • Na wniosek prezydenta Michała Zaleskiego dokonano korekty dot. konstrukcji barier na rozbudowywanym moście im. Józefa Piłsudskiego. Po zmianach bariery nie będą zasłaniały widoku z mostu na m.in. Zamek Dybów.
 • Zbigniew Lisowski, dotychczasowy dyrektor Teatru Baj Pomorski, wygrał konkurs na kierowanie lalkową sceną od września 2021 r. Jeśli wszystkie warunki zostaną uzgodnione, obowiązki powierzone zostaną mu na kolejne 5 lat.
 • Do końca roku 2021 można dokonywać płatności gotówkowych na rzecz Gminy Miasta Toruń bez dodatkowych opłat i prowizji w placówkach Poczty Polskiej na terenie Torunia.
 • Od najbliższego poniedziałku (10 maja) w toruńskiej Strefie Płatnego Parkowania pojawi się samochód, który skontroluje, czy zapłaciliśmy za parkowanie w strefie. E-kontrola ma charakter pilotażowy i potrwa do 14 maja.
 • Podczas 30. Sesji Rady Miasta Torunia 13 maja 2021 r. rozpatrzony zostanie prezydencki projekt uchwały podający do publicznej wiadomości informację o zamiarze i przyczynach połączenia dwóch instytucji kultury: Toruńskiej Agendy Kulturalnej i Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki".
 • „Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem” to kampania Galerii Rusz promująca postawy proekologiczne i zwracająca uwagę na problem zaśmiecania naszej planety.