Budki dla motyli | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Budki dla motyli

Eko, Miasto
Data publikacji: 21 lipca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dwie budki dla motyli wśród kwiatów

Na Bydgoskim Przedmieściu na nowych rabatach z kolorowymi roślinami stanęły budki dla motyli.

Dwadzieścia osiem budek dla motyli na 28 nowych rabatach stanęło na terenie Bydgoskiego Przedmieścia w ramach zadania z budżetu obywatelskiego pn. „Motyla noga. Budki dla motyli na Bydgoskim Przedmieściu”. Budki pojawiły się w takich lokalizacjach, jak: Rudelka, skwery przy Szkole Podstawowej nr 7, Przedszkolu Miejskim nr 17, Olimpijczyku, ul. Łukasiewicza, przy rogu ul. Słowackiego i Matejki oraz ul. Krasińskiego i Klonowica, a także na Górach Piekarskich, obok Orlika przy ul. Reja czy w Dolinie Marzeń, 5 punktów  i przy ul. Bydgoskiej.

Rabaty z nasadzeniami i budki zostały wykonane jesienią 2021 r., ale to teraz można zobaczyć w pełni efekt prac. Rozmieszczone w nich zostały – od wewnątrz – w układzie pierścieniowym takie rośliny, jak: budleja trójkolorowa, perovskia naprzemiennie z liliami pełnymi, jeżówka purpurowa, rudbekia żółta, przetacznik veronica. Powierzchnia wysypana jest korą.

Pośrodku każdej rabaty znajduje się domek dla motyli - posadowiony na drewnianym toczonym paliku, na wysokości ok. 1 m nad ziemią, z wnętrzem wypełnionym patykami, korą, słomą, zrębkami itp.

Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Produkcyjne Dorota Dembek, a jego koszt wyniósł 38 tys. zł.

Fot. Wydział Środowiska i Ekologii

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu trzy tradycyjne łodzie z flagami Festiwalu Wisły
  Kultura, Miasto, Sport
  Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją potrwa do 15 sierpnia 2022 r.
 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.