Budki dla jerzyków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Budki dla jerzyków

Eko, Miasto
Data publikacji: 12 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: budki dla jerzyków zamontowane na elewacji budynku

Za zebranie butelek PET lub przygotowanie plakatu szkoły i przedszkola otrzymają budki dla jerzyków – to zadanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2023.

Zapraszamy szkoły i przedszkola do udziału w projekcie, który realizowany jest przez Wydział Środowiska i Ekologii na terenie Gminy Miasta Toruń w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2023.

Projekt polega na przekazaniu budek dla jerzyków do szkół i przedszkoli, które zbiorą odpowiednią ilość zgniecionych butelek PET i/lub przygotowanie tematycznego plakatu. Budki zostaną zamontowane na szkołach lub przedszkolach w Toruniu pod nadzorem ornitologa w terminie 1 lipca – 31 sierpnia 2023 r.

Warunkiem przekazania budek dla jerzyków do szkół i przedszkoli jest:

 1. Zgłoszenie swojego udziału do dnia 18 maja 2023 roku na adres mailowy: ekotorun@um.torun.pl,
 2. zebranie przez placówkę, która zgłosi swój udział w akcji: zgniecionych i niezabrudzonych butelek PET min. 8 kg (min. 200 szt.),
 3. lub/i przygotowanie plakatu w formacie A1 lub A2 w dowolnej technice na temat: „Toruń chroni jerzyki”.


Szkoły i przedszkola do 31 maja 2023 roku przekazują informację o przeprowadzonej akcji na podany adres mailowy. Plakaty należy przekazać lub przesłać do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 12, 87-100 Toruń.

Każda placówka może przesłać tylko jedno zgłoszenie (min. 8 kg / min. 200 szt.) butelek PET lub/i jeden plakat, za które, po spełnieniu warunków, otrzyma co najmniej 3 budki lęgowe dla jerzyków.

Do jednostek, które zgłoszą udział w akcji, zostaną przekazane worki z MPO.

Plakaty oceniać będzie pięcioosobowe jury złożone z pracowników Urzędu Miasta Torunia, tj. 3 przedstawicieli Wydziału Środowiska i Ekologii, 1 przedstawiciel Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji oraz ornitologa.

Do zadań Jury należy: ocena (jawna) i ustalenie wyników akcji plakatowej oraz poinformowanie zwycięzców (ich przedstawicieli ustawowych lub opiekunów prawnych – w przypadku osób niepełnoletnich) o wynikach. Wybór prac i ogłoszenie wyników dla placówek odbędzie się w dniu 7 czerwca 2023 roku w Międzynarodowy Dzień Jerzyka. Szkoły i przedszkola otrzymają powiadomienia drogą e-mailową o wynikach akcji. Informacja ta zostanie również opublikowana na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia.

>>> Przejdź do regulaminu

Projekt łączy w sobie dbałość o środowisko naturalne poprzez zwiększenie liczby miejsc do gniazdowania jerzyków, które są naturalnym wrogiem owadów latających, w tym komarów, much i meszek, promowanie ich ochrony i wsparcie dla ponownego wykorzystanie odpadów plastikowych poprzez obieg zamknięty.

Ważne budki należy zawiesić: na wysokości min. 5m, ściany inne niż południowa, pod okapem dachu lub na elewacji budynków lub w elewacji budynku w miejscach wskazanych przez ornitologa.

Jerzyki i inne ptaki zasiedlające budynki aktualnie tracą swoje siedliska poprzez liczne prace termomodernizacyjne i remontowe w Polsce i w Toruniu. Jerzyki zamieszkują budynki w niewielkich koloniach, stąd potrzeba wieszania co najmniej 4 budek obok siebie. Jerzyki w odróżnieniu od jaskółek nie brudzą elewacji budynków, ponieważ wszelkie potrzeby fizjologiczne załatwiają w locie (poza znoszeniem i wysiadywaniem jaj). Wieszanie budek lęgowych wymaga prac na wysokościach przy budynkach, co jest problemem technicznym dla wielu osób, które chcą chronić jerzyki.

Fot. Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.