Błękitna Armia patronuje SP nr 14 | www.torun.pl

Błękitna Armia patronuje SP nr 14

Miasto
Data publikacji: 08 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Odsłonięcie rewersu sztandaru SP nr 14

Szkoła Podstawowa nr 14 na Stawkach w Toruniu nosi od teraz imię Błękitnej Armii. Uroczystość nadania sztandaru oraz imienia odbyła się 8 października 2021 r.

Uroczystość rozpoczęło odsłonięcie na budynku placówki repliki rewersu sztandaru szkoły. Dokonał go prezydent Torunia Michał Zaleski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Adrian Mól oraz dyrektor szkoły Ireneusz Woźniak. Następnie w auli szkolnej oficjalnie nadano szkole imię oraz przekazano sztandar, który ufundowało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Przedstawiciele stowarzyszenia, Maria i Zygmunt Bielscy, byli obecni na uroczystości.

- We wrześniu 2018, wspólnie z gronem pedagogicznym, samorządem uczniowskim oraz rodzicami przeprowadziliśmy szerokie konsultacje w zakresie wyboru patrona. Spośród kilkunastu propozycji to właśnie Błękitna Armia w czerwcu 2019 r. w głosowaniu całej społeczności szkolnej zdobyła laur zwycięstwa. Po 100 latach Błękitna Armia znów zwyciężyła! Dzieje się to w mieście, które gen. Józef Haller, głównodowodzący Błękitną Armią, darzył ogromnym sentymentem – mówił podczas uroczystości dyrektor SP nr 14 Ireneusz Woźniak.

Toruńska placówka jest jedyną w Polsce noszącą to imię. Wybranego patrona szkoła zgłosiła Radzie Miasta Torunia, która jednogłośnie zatwierdziła go uchwałą.

Błękitna Armia reprezentuje wszystkie cechy oczekiwane przez społeczność Szkoły Podstawowej Nr 14 na patrona szkoły. To symbol ogromnego zaangażowania dziesiątek tysięcy Polaków z całego świata w walkę o niepodległość naszej ojczyzny. Symbol wiary w Niepodległą, po ponad 120 latach zaborów. Chęć rozproszonych po całym świecie Polaków do zaciągania się w szeregi Armii Polskiej we Francji, stała się przykładem patriotyzmu dla wszystkich narodów świata. Każdy, kto choć przez chwilę marzył o wolnej Polsce, przyodziewał błękitny mundur z wielką nadzieją odniesienia zwycięstwa – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Przedstawiciele szkoły oraz uchwałodawcy zwracali uwagę na to, że Błękitna Armia związana jest mocno z historią miasta. Nadanie takiego patrona podkreśla również wojskowy charakter osiedla Stawki. Wiele ulic nosi imiona wojskowych bohaterów narodowych, m.in. gen. Karola Kniaziewicza, gen. Stanisława Woyczyńskiego, mjr. Ludwika Idzikowskiego, gen. Stefana Grota-Roweckiego, gen. Ferdinanda Foha czy też ulica 63 Pułku Piechoty – składowa podjednostka Błękitnej Armii, która odegrała istotną rolę w odzyskaniu Torunia z rąk zaborcy. Szkoła, której główny budynek pochodzi z czasów dwudziestolecia międzywojennego znajduje się przy ulicy „Błękitnego Generała” – gen. Józefa Hallera. Położona jest w pobliżu jednego z największych poligonów w centralnej Polsce.

Podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski, wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Torunia Adrianem Mólem, wręczył szkole - na ręce dyrektora Ireneusza Woźniaka - medal 100-lecia powrotu do wolnej Polski.

- Dziś zwłaszcza w tej toruńskiej szkole kojarzymy Błękitną Armię z wysiłkiem wojskowym, który w 1918 roku przyniósł Polsce niepodległość i określił po kilkunastu miesiącach niepewności warunki włączenia Torunia z Pomorzem do wolnej Ojczyzny. Przed rokiem obchodziliśmy setną rocznicę tych niebywałych wydarzeń, tak więc naszą obecną uroczystość traktujemy jako ważne dopełnienie niedawnego rocznicowego wspomnienia. Znak tej dziejowej łączności pozostanie już tutaj na zawsze – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Warto dodać, że prapradziadkowie co najmniej dwojga uczniów szkoły byli błękitnoarmistami. Dzięki temu szkoła ma w swoich zasobach zdjęcia, życiorysy i pamiątki, które posłużą kiedyś do stworzenia Izby Pamięci. Podczas uroczystości wykonano również nowy hymn szkoły, odnoszący się w swojej treści do patrona. Młodsi uczniowie złożyli również przysięgę na sztandar szkoły.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  19 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego ze starostami z naszego województwa w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
 • Zuza Wiśniewska, fot. Anna Łukaszewicz
  Kultura, Miasto
  Pochodząca z Torunia Zuza Wiśniewska została laureatką pierwszego miejsca na zakończonym 17 października 2021 r. 57. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. To jeden z najważniejszych ogólnopolskich przeglądów młodych talentów.
 • Zdjęcie z lotu ptaka z zaznaczonymi działkami
  Biznes, Miasto
  2 405 000 zł wpłynie do kasy miasta ze sprzedaży 4 działek inwestycyjnych w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej "Toruń Wschód". Działki wylicytowały firmy z którymi współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  Miasto
  W 37. rocznicę zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę przedstawiciele miasta i województwa złożyli kwiaty pod jego toruńskim pomnikiem przy alei św. Jana Pawła II
 • Na zdjęciu: odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”
  Miasto
  Osoby związane z ochroną zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim odebrały odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawane przez ministra zdrowia.
 • Na zdjęciu - pokaz zdjęć z miejsc uczestniczących w projekcie partnerstwo kulturowe
  Miasto
  Miasto Toruń wraz z dziewięcioma podmiotami europejskimi uczestniczyło w projekcie pn. „Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast”.
 • 14 firm odebrało w dniu 18 października 2021 r. certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, firmy z branż paliwowej, medycznej czy programistycznej. Na liście są też szkoła językowa, centrum nurkowe, pralnia chemiczna czy firma consultingowa
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (11-17 października 2021 r.) potwierdzono 119 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Posiedzenie dotyczące kolejnych zjazdów hanzeatyckich odbyło się w Neuss w Niemczech. W 2023 roku przedstawiciele miast hanzeatyckich spotkają się Toruniu.
 • Schyłek sezonu turystycznego okazał się jednocześnie początkiem festiwalu nagród, które otrzymało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W III kwartale tego roku toruńskiej instytucji przyznano szereg wyróżnień zarówno za działalność wydawniczą jak i muzealną.
 • Aż 8 złotych medali, 1 srebrny i 3 brązowe przywiozła Centuria Toruń z Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Taekwondo Olimpijskim rozgrywanych w Olecku.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji 30 października 2021 r. opanują tajemnicze moce, które sprawią, że budynki centrum nauki zamienią się w labirynty pełne niespodzianek i zaskakujących zdarzeń.
 • Prawie 40 osób oddało krew w ramach zorganizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu akcji „W tym morzu liczy się każda kropla”. Krwiobus czekał na chętnych 17 października 2021 r. w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220.
 • 15 października 2021 r. w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Podczas wydarzenia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nadał uczelni status akademii.