Będzie ekspertyza na Wrzosach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Będzie ekspertyza na Wrzosach

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok na Wrzosowisko z drona

Znamy wykonawcę ekspertyzy, na bazie której będzie procedowane utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w rejonie ulic św. Jana Bosko, Szosa Chełmińska i Ugory w Toruniu.

Wykonawca - Piotr Kwiatkowski Usługi Ochrony Środowiska KORONGO został wyłoniony 24 marca 2023 r. Z uwagi na sezonowe występowanie poszczególnych grup fauny i flory badania będą obejmować cały okres wegetacyjny. Czas realizacji zadania określono do 30 listopada br.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy to fragment krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujący na ochronę ze względu na walory widokowe lub estetyczne (art. 43 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Zakres inwentaryzacji terenu w rejonie ulic św. Jana Bosko, Szosa Chełmińska i Ugory obejmie:

  1. Wskazanie położenia – opis lokalizacji wraz z załącznikiem mapowym.
  2. Szczegółowa analiza zasobów przyrodniczych: analiza zbiorowisk roślinnych wraz z ich charakterystyką i szczegółową lokalizacją oraz identyfikacja gatunków chronionych, rzadkich i cennych, identyfikacja gatunków chronionych fauny, waloryzacja uwzględniająca zakres bioróżnorodności w obrębie analizowanych grup organizmów.
  3. Szczegółowa analiza zasobów krajobrazowych: stopień antropologicznego przekształcenia krajobrazu, rozpoznanie zasobów krajobrazowych, określenie cech wizualnych i kompozycji wnętrz krajobrazowych i otwarć widokowych, waloryzacja krajobrazowa, identyfikacja zagrożeń.
  4. Szczegółowa analiza zasobów kulturowych: rozpoznanie zasobów kultury, wykaz i charakterystyka obiektów kulturowych, identyfikacja zagrożeń.
  5. Podsumowanie: charakterystyka obszaru w oparciu o waloryzację przyrodniczą, krajobrazową i kulturową, wykaz zidentyfikowanych roślin i zwierząt oraz obiektów o znaczeniu kulturowym i krajobrazowym, ocena przyrodnicza, ocena zagrożeń, dokumentacja karto- i fotograficzna.
  6. Uzasadnienie merytoryczne do wskazania szczególnych celów ochrony wraz z określeniem przebiegu granicy (punkty załamania granicy w formie współrzędnych płaskich prostokątnych PL-1992 oraz w formie graficznej na podkładzie mapy zasadniczej w skali 1:500 z siatką kilometrową), ustalenia dotyczące ochrony czynnej i wskazanie zakazów właściwych dla zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...