Azerbejdżan zainteresowany Toruniem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Azerbejdżan zainteresowany Toruniem

Miasto
Data publikacji: 22 września 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Ambasador Gurbanova podczas spotkania z prezydentem Torunia

22 września 2021 r. na spotkaniu prezydent Michał Zaleski spotkał się z dr Nargis Gurbanovą – ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce.

Pani Ambasador, która swoją funkcję objęła w styczniu tego roku, przyjechała do Torunia na odbywający się 22-24 września 2021 r. 8. Międzynarodowy Kongres Azjatycki, organizowany przez Towarzystwo Azji i Pacyfiku przy wsparciu miasta. Jest to jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń naukowych, kulturalnych i biznesowych poświęconych problematyce azjatyckiej, skupiające ekspertów, polityków, dyplomatów i przedsiębiorców. Od 2017 r. Kongresowi towarzyszą specjalne panele poświęcone współpracy nauki i biznesu oraz prezentujące warunki biznesowe państw azjatyckich.

Podczas wizyty w Urzędzie Miasta Torunia dyplomatce towarzyszył Sadig Babayev – pierwszy sekretarz Ambasady, zaś nasze miasto wraz z prezydentem Michałem Zaleskim reprezentowali przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz Ewa Banaszczuk – Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki i Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury.

- Jestem dumna, że mogę złożyć wizytę w mieście urodzenia Mikołaja Kopernika, który tak jak Fryderyk Chopin należy do grona wielkich Polaków znanych na całym świeciepowiedziała pani Ambasador Gurbanova.Mam nadzieję, że będę często odwiedzać Toruń, o którym wiele słyszałam.

Spotkanie było okazją do wymiany informacji na temat dotychczasowych kontaktów Torunia i Polski z Azerbejdżanem, a także aktualnych warunków geopolitycznych i gospodarczych w państwie kaukaskim. Prezydent Torunia przedstawił gościom ogólny profil naszego miasta, jego atuty turystyczne, naukowe, biznesowe i kulturalne. Przypomniał też, że z inicjatywy poprzedniego ambasadora tego kraju w Polsce p. Hasana Hasanova w Toruniu zostały odsłonięte w 2017 r. dwie tablice pamiątkowe: w VI LO poświęcona Michałowi Butowdowi - Andrzeykowiczowi – polskiemu zesłańcowi, który przebywając na Kaukazie w połowie XIX w., opisał przeszłość i teraźniejszość, ludność i kulturę ówczesnego Kaukazu, a w IX LO - tablica upamiętniająca historyczne poselstwo z tego kraju do króla Kazimierza Jagiellończyka.

Z kolei Pani Ambasador Nargis Gurbanovą podkreśliła, że objęcie przez nią misji w naszym kraju zbiegło się z kilkoma jubileuszami w stosunkach między naszymi krajami, w tym 30-leciem uznania przez Polskę niepodległości Republiki Azerbejdżanu 27 grudnia 1991 r. i nawiązania wkrótce później stosunków dyplomatycznych przez nasze kraje. Przypomniała też, że wielu Polaków pełniło w historii Azerbejdżanu ważne funkcje publiczne, a polscy architekci zaprojektowali wiele znanych budynków w Baku, czego dowodem jest wydana niedawno seria znaczków.

Ważną część spotkania stanowiły rozmowy o możliwościach nawiązania współpracy biznesowej. Azerbejdżan jest m.in. eksporterem orzechów, bentonitu, wyrobów z żelaza i drewna. Chętnie natomiast importuje urządzenia elektrotechniczne, mechanizmy i ich części, narzędzia z metali szlachetnych, artykuły farmaceutyczne, mleko i nabiał. Jak podkreśliła Pani Ambasador, Azerbejdżan to dla Europy dogodny kanał komunikacyjny i "brama" na wielomilionowy rynek kaukaski, zasobny w surowce naturalne, w tym ropę naftową, a połączenie lotnicze z Warszawy ułatwia kontakty zarówno biznesmenom, jak i studentom z tego kraju, chętnie wybierającym się na studia do Polski.

Podczas spotkania rozmawiano też o możliwości kontynuacji dotychczasowej współpracy kulturalnej Torunia z ambasadą Azerbejdżanu.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...