Architektura w sieci | www.torun.pl

Architektura w sieci

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa
opera w Sydney, kadr z filmu „Na krawędzi, historia opery w Sydney”

Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery / Człowiek, architektura, przestrzeń.”

W każdym tygodniu trwania przeglądu na platformie internetowej będzie można obejrzeć inną propozycję filmową. Do 24 października prezentowany będzie film „Na krawędzi, historia opery w Sydney”. Film dokumentuje dramatyczny przebieg budowy Opery w Sydney oraz konfliktu politycznego, na skutek którego twórca koncepcji architektonicznej budynku, Jørn Utzon został ostatecznie odsunięty od jej budowy. Film zawiera unikatowy wywiad z Utzonem, w którym architekt rozlicza się z całą sytuacją i podsumowuje swój ostateczny wkład w powstanie tego niezwykłego budynku.

W dniach 25-31 października zobaczymy dokument „Wielka Architektura” poświęcony Bjarke Ingelsowi, cenionemu architektowi młodego pokolenia znajdującemu się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Times. Dokument śledzi losy duńczyka w momencie pracy nad projektami nowych budynków WTC oraz manhattańskim wieżowcem W57, również z perspektywy życia prywatnego. W filmie pojawiają się mini-wykłady Ingelsa, w których wyjaśnia, jak powstają jego projekty oraz jaka jest jego filozoficzna wizja znaczenia i roli architektury; w jaki sposób realizuje swoją ideę architektury jako „fabularyzowania realnego świata”.

W ostatnim tygodniu trwania wystawy pokonkursowej będziemy mieli okazję obejrzeć dwa filmy. Od 1 do 6 listopada dokument Leszka Ciechońskiego „Tumult nad Łodzią”, będący dramatyczną i pełną emocji opowieścią o niezrealizowanych planach budowy Nowego Centrum Łodzi. Akcja filmu toczy się przede wszystkim wokół postaci Davida Lyncha, Franka Gehry’ego oraz Marka Żydowicza, ale jest to także historia młodych studentów łódzkich uczelni, którzy spontanicznie zastrajkowali w obronie kultury.

Od 5 do 6 listopada, na zakończenie przeglądu, będziemy mogli zobaczyć dokument „Szkice Franka Gehry” zrealizowany przez Sydneya Pollacka, reżysera doskonale znanego z form fabularnych. Film jest ilustracją złożonego procesu, dzięki któremu oryginalne, mocno abstrakcyjne szkice koncepcyjne światowej sławy architekta Franka Gehry’ego przeobrażają się w pełnoprawne projekty, a następnie monumentalne budowle. Film mniej zajmuje się architektoniczną teorią jako taką, a tworzy bardziej alternatywny punkt spojrzenia na życie architekta i jego niecodzienny styl pracy, z perspektywy jego wizyt w czterech budynkach, które niegdyś zaprojektował.

Filmy można oglądać bezpłatnie na platformie online.ecfcamerimage.pl

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.