Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej chce współpracować z ECFC | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej chce współpracować z ECFC

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 listopada 2023
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej chce współpracować z ECFC

Bill Kramer szef Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, najbardziej znanej z corocznego wręczania Oscarów zadeklarował, że jego instytucja chce współpracować z budowanym w Toruniu Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE.  

Podczas trwającego w Toruniu festiwalu filmowego EnergaCAMERIMAGE zobaczyć można ponad 250 filmów, a do miasta z całego świata przyjechały tysiące twórców, przedstawicieli branży filmowej i kinomanów. Wśród gości wydarzenia znaleźli się między innymi, Willem Dafoe, Adam Driver i Sean Penn. Toruń odwiedził także Bill Kramer, który stoi na czele organizacji przyznającej każdego roku najbardziej prestiżowe nagrody filmowe - Oscary. W trakcie seminarium „Znaczenie tworzenia nowych instytucji kultury”, które poprowadził razem z Dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu Kazimierzem Suwałą, Kramer zadeklarował, że toruńska instytucja ma szansę stać się ważnym partnerem dla Akademii. W 2021 roku otwarte zostało w Los Angeles Muzeum Amerykańskiej Akademii Filmowej i to między innymi prezentowane w niej wystawy poświęcone kinematografii mogłyby trafić do Torunia. 

- Toruń ma szansę dołączyć do sieci obiektów na całym świecie, w których promowany będzie film, który jest nie tylko formą sztuki, ale także narzędziem które może być wykorzystywane chociażby w edukacji. Na pewno wykorzystamy otwierające się możliwości współpracy.  

Amerykański gość festiwalu z uznaniem wyrażał się o planach toruńskiej inwestycji i żałował, że będziemy musieli jeszcze poczekać zanim wystawy z Muzeum Akademii trafią do Torunia. Deklaracje Billa Kramera z zadowoleniem przyjął Kazimierz Suwała – Dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE, który od początku istnienia tej instytucji podkreślał, że będzie miała ona charakter międzynarodowy a ważnym elementem jej działalności będzie współpraca z najważniejszymi instytucjami filmowymi na świecie. Zarówno inwestycja, jak i współpraca została zauważona przez zagraniczne media. Pisze o tym między innymi portal The Hollywood Reporter.

Pomysłodawcą budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE jest Marek Żydowicz, twórca i Dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W minioną niedzielę na toruńskich Jordankach wmurowano kamień węgielny pod budowę pierwszej części siedziby ECFC – studia filmowego. W uroczystości oprócz Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz przedstawicieli inwestora i wykonawcy - firmy ERBUD S.A. udział wzięli m.in. aktor Willem Dafoe, operator Adam Holender, fotograf Ryszard Horowitz i reżyser Volker Schlöndorff. Cały obiekt poza studiem filmowym składać ma się z sali projekcyjno-widowiskowej na ponad 1500 osób, trzech sal kinowych w tym jednej w charakterystyce IMAX, przestrzeni edukacyjnych i wystawienniczych, oraz galerii/muzeum poświęconej sztukom audiowizualnym.

fot. ECFC 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...