www.torun.pl

Aktualności budżetowe

Miasto
Data publikacji: 15 października 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Budynek Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8

Analizy wskazują, że poziom ubytku w dochodach jest wciąż na poziomie 60 mln zł. Przed nami ostatni kwartał roku 2020 r.

Na Sesji Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 22 października 2020 r. przedstawiony zostanie projekt uchwały zmian w budżecie, stanowiącej swego rodzaju przegląd stanu realizacji zadań.

Skutki pandemii widoczne są po stronie wydatków, ponieważ część zadań zaplanowanych na rok 2020 nie jest realizowana w takim tempie, jak było to zaplanowane. Dotyczy to m.in. projektów finansowane ze środków Unii Europejskiej, głównie z zakresu edukacji (np. wyjazdy uczniów i nauczycieli w celu kształcenia się w innych krajach) czy polityki społecznej. Projekty te będą mogły być realizowane w roku następnym, stąd zarówno dochody, jak i wydatki z nimi związane zostają przesunięte.

Niespełna 5% wydatków inwestycyjnych także w pewnych zadaniach nie udało się zrealizować, nastąpiły jednak przesunięcia w terminach realizacji.

Miasto pozyskało nowe dochody – blisko 5,8 mln zł, z czego 3,5 mln zł to środki z budżetu państwa na modernizację basenu przy ul. Bażyńskich. Dochód ze spółek miejskich z rozliczenia zysku za rok 2019 to ok. 1,6 mln zł, a ok. 700 tys. zł  z kar za zanieczyszczanie środowiska, jakie pobiera Urząd Marszałkowski i następnie przekazuje do Gminy Miasta Toruń. Z kolei 17 mln zł to oszczędności w budżecie miasta.

Stratą dla budżetu miasta jest pozyskanie 12 mln zł zamiast 22 mln zł  na rewitalizację terenów zielonych (parki Glazja i Tysiąclecia, obszar przy Muzeum Etnograficznym, lasy miejskie „Rudelka”). Zgodnie bowiem z najnowszymi ustaleniami refundowane będą działania związane wyłącznie bezpośrednio z zielenią, takie jak nowe nasadzenia, a nie projekty typu tworzenie nowych alejek, siłowni zewnętrznych, placów zabaw itp.

W projekcie uchwały pojawiła się kolejna potrzeba wydatkowa, którą są podwyżki dla nauczycieli w wysokości 6 proc. od września 2020 r. Oznacza to dla budżetu miasta wydatek w wysokości blisko 4 mln zł. Dodatkowo ponad 2 mln zł pochłoną tzw. wynagrodzenia nieperiodyczne, czyli odprawy, nagrody jubileuszowe itp.

Aktualnie deficyt kształtuje się na poziomie 106 mln zł. W wyniku bieżących analiz, deficyt może zostać zmniejszony o 5 mln zł do 101 mln zł. Dodatkowo może on zostac mniejszony o 28 mln zł, zaoszczędzone w roku 2019.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Para seniorów w maskach wśród przechodniów na starówce
  Miasto
  Decyzją Wojewody Kujawsko-Pomorskiego od 21 października 2020 r. do odwołania zawieszona zostaje działalność niektórych placówek dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
 • Na zdjęciu autobus linii nr 40
  Miasto, MZK
  Od 21 i 22 października - dodatkowe kursy na linii nr 40. W związku z ograniczeniami w dopuszczalnej liczbie pasażerów podróżujących środkami transportu publicznego na jednym z bardziej obciążonych odcinków linii nr 40 wprowadzone zostaną dodatkowe kursy.
 • Drogi, Miasto
  Wyniki analizy przeprowadzonej przez Yanosik i Be-Mobile potwierdzają słuszność zaleceń Miejskiego Zarządu Dróg, który w związku z remontem mostu zaleca objazd mostem gen. Elżbiety Zawackiej.
 • Na zdjęciu pan Wierzbicki, który zajmuje się wytwarzaniem stempli
  Biznes, Miasto
  Legendarny lokalny zakład działający od ponad 60 lat. Prawdziwi mistrzowie w swoim fachu. W kolejnym odcinku cyklu „Starówka Mistrzów” odwiedziliśmy Toruńską Wytwórnię Stempli przy Placu Rapackiego.
 • Kultura, Miasto
  Toruńskie Centrum Nowoczesności przygotowało zestaw multimedialnych materiałów dydaktycznych, które mogą być wykorzystywane do nauki zdalnej przez nauczycieli w całej Polsce.
 • infografika - punkty pobrań w Toruniu
  Miasto
  W Toruniu działa kilka punktów pobrań, w których można wykonać test na obecność koronawirusa. Warto wiedzieć, że aby badanie było wiarygodne, pacjent musi się do niego odpowiednio przygotować.
 • W związku z wprowadzonymi ograniczeniami w dopuszczalnej liczbie pasażerów podróżujących środkami transportu publicznego do obsługi linii nr 32 skierowane zostaną autobusy „standardowe” o długości 12 metrów. Tym samym od 21 października 2020 r. wprowadzone zostaną korekty w rozkładzie jazdy i zmieniona zostanie trasa przejazdu tej linii.
 • KH Energa Toruń rozpoczął akcję, która pomoże "zapełnić" trybuny podczas nadchodzących meczów.
 • 19 października 2020 r. zakończyły się zapisy na pierwszą partię szczepień w ramach „Programu szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Torunia po 65. roku życia na lata 2015-2020”.
 • Miejski Zarząd Dróg informuje, że 22 października 2020 roku, od godz. 8:00 do 14:30 będzie wyłączona sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul.Lubicka – Gazownia
 • Spektakle historyczne przygotowane przez Centrum Kultury Zamek Krzyżacki oglądać można na kanale YouTube placówki. W ciekawej formie przedstawione zostały średniowieczne dzieje Torunia związane z obecnością rycerzy zakonnych.
 • W Toruniu już 962 osoby są zakażone Covid-19 - z poniedziałku na wtorek tym samym przybyły 92 osoby.
 • 19 października 2020 r. minęła 36. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Prezydent Torunia i przewodniczący Rady Miasta złożyli z tej okazji kwiaty pod pomnikiem kapłana zamordowanego przez SB.
 • Przez cały okres trwania pandemii w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej przekazywane jest wsparcie dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i osób prawnych.