Aktualizacja regulaminu budżetu obywatelskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Aktualizacja regulaminu budżetu obywatelskiego

Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Grafika informująca o konsultacjach społecznych

Za nami kolejna, dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego w Toruniu. W połowie października 2022 r. ogłosiliśmy wyniki głosowania, w którym mieszkańcy wybrali 61 projektów do realizacji w roku 2023.

Budżet obywatelski jest formą konsultacji społecznych, w których torunianie mogą samodzielnie zgłaszać projekty, a potem zdecydować w głosowaniu, które zostaną zrealizowane.

Regulamin opisujący zasady prowadzenia budżetu obywatelskiego wszedł w życie w 2013 r., a jego ostatnia nowelizacja miała miejsce w 2021 r. Dziś, kolejny raz chcemy zapytać mieszkańców o opinie w zakresie  funkcjonowania tego mechanizmu w naszym mieście:

  • Czy, a jeżeli tak to co należy zmienić w regulaminie? Może należy pozostawić obowiązujące zapisy regulaminu?
  • Jakie problemy związane z procedurą przygotowywania, składania i oceną wniosków zauważają mieszkańcy?
  • Kto powinien być uprawniony do udziału w procedurze budżetu obywatelskiego?
  • Czy dzieci niepotrafiące czytać i pisać mogą brać udział w głosowaniu?
  • Czy sposób podziału środków na pulę ogólnomiejską i pule lokalne w dalszym ciągu się sprawdza?
  • Jak się sprawdza wprowadzony w 2021 r. limit kwotowy 300 tys. zł dla projektów inwestycyjnych, remontowych lub z zakresu urządzania zieleni oraz 80 tys. zł dla projektów pozostałych?
  • Czy w budżecie obywatelskim powinny być wydzielone specjalne pule tematyczne, np. rekreacja, zieleń, sport?
  • Co sądzą mieszkańcy o propozycji wyodrębnienia części środków z puli łącznej budżetu obywatelskiego z przeznaczeniem na utrzymanie bieżące i naprawy infrastruktury powstałej w tej procedurze?
  • Czy należy wprowadzić minimalny próg poparcia dla projektów lokalnych i ogólnomiejskich, które trzeba zdobyć w głosowaniu, by kwalifikować je do realizacji?
  • W jaki sposób regulamin mógłby uwzględniać udział mieszkańców w opiece nad miejscami urządzonymi w ramach budżetu obywatelskiego?
  • Czy podczas głosowania powinno się dopuścić także głosowania przeciwko zgłoszonym propozycjom?

W ramach tych konsultacji chcemy wspólnie z mieszkańcami zastanowić się nad odpowiedzią na powyższe pytania, ale także porozmawiać o innych kwestiach, które zgłoszą torunianie. Przeanalizujemy skuteczność regulaminu, wskażemy zagadnienia, które sprawiają nam problemy i znajdziemy dla nich rozwiązania.



Spotkajmy się
Zapraszamy wszystkich mieszkańców na spotkanie 13 grudnia 2022 r. o godz. 17:00 w OPP Dom Harcerza, Rynek Staromiejski 7.

Na spotkaniu porozmawiamy o procesie budżetu obywatelskiego w Toruniu, spróbujemy ustalić, czy coś wymaga zmiany i dlaczego, a także, jakie będą efekty wprowadzenia ewentualnych zmian w procedurze. Być może uda nam się jeszcze lepiej dostosować ten mechanizm do potrzeb i oczekiwań torunian.


Napisz do nas
Zachęcamy zainteresowanych tematem do udziału w spotkaniu. Jeżeli jednak nie możesz w nim uczestniczyć, a chcesz się wypowiedzieć - napisz do nas!

  • do 9 stycznia 2023 r. czekamy na uwagi i propozycje przesłane drogą mailową pod adres: konsultacje@um.torun.pl
  • zgłaszając uwagę i propozycję działania, korzystaj z formularza, który można pobrać poniżej.

Materiały zebrane podczas konsultacji wykorzystamy do opracowania projektu zmian w Regulaminie budżetu obywatelskiego w Toruniu, który zostanie przedstawiony Prezydentowi, a następnie Radzie Miasta Torunia.


Materiały do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

  • Odpowiedź ZPMT na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
    Miasto
    Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • Na zdjęciu: zawodnicy - urzędnicy w niebieskich koszulkach stoją na boisku siatkarskim
    Miasto, Sport
    Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Od 1 maja 2024 r. w Toruniu rusza 31. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Kultura, Miasto
    22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ. To właśnie wokół niego przygotowano bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Festiwalu, formy imprez i rozwiązania organizacyjne.
  • Na zdjęciu: ceglany okrągły budynek planetarium widziany spoza gałęzi krzewu magnolii
    Kultura, Miasto, Sport
    Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni rozpoczyna realizację programów rekomendowanych "Spójrz Inaczej" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6!
  • Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
  • W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
  • Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
  • Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
  • Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...