Absolwenci wrócili na UMK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Absolwenci wrócili na UMK

Miasto
Data publikacji: 16 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Absolwenci wrócili na UMK

Studenci na dobre do Torunia wrócą 1 października, ale już dziś na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika zagościli ci, co toruńską alma mater już ukończyli. Po 3-letniej przerwie, 16 września 2023 roku na auli UMK odbył się 26. Zjazd Absolwentów UMK „Jesienne Powroty 2023”. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

„Jesienne Powroty” to najpopularniejsza forma i wizytówka Stowarzyszenia Absolwentów UMK. To galowe i przyjacielskie spotkanie zasługuje na sympatię i uznanie także z racji jego cykliczności: pierwszy zjazd absolwentów odbył się w dniach 17-18 lutego 1996 r. (przy okazji urodzin kopernikańskich), natomiast zjazd tegoroczny odbywa się po wymuszonej 3-letniej przerwie pandemicznej. W Stowarzyszeniu jest obecnie skupionych 650 osób. Reprezentują oni corocznie powiększającą się liczbę wszystkich absolwentów UMK. Progiem początkowym może tu być sam początek działalności Stowarzyszenia (1996), czyli czas jubileuszu 50-lecia powołania UMK. Wówczas, po półwiecznej działalności, grono absolwentów UMK wynosiło 63 tys. osób. Od tego czasu ta liczba oczywiście urosła.

- Samorząd miejski Torunia docenia aktywność Stowarzyszenia, a więc cierpliwe skupianie życzliwości absolwentów UMK wokół ich macierzystej uczelni. Na uznanie zasługuje to, że zakres tej aktywności ma charakter ogólnopolski, bo w Stowarzyszeniu działają cztery Kluby: Warszawski, Pomorski (Gdańsk), Warmińsko-Mazurski (Olsztyn) i Toruński – mówił podczas swojego wystąpienia Prezydent Torunia Michał Zaleski.

„Jesienne Powroty 2023” były okazją do wyrażenia szczególnego szacunku osobom świętującym 50-lecie ukończenia studiów w latach 1970-1973 oraz przyjmującym godność Członka Honorowego Stowarzyszenia.

Honorowe członkostwo Stowarzyszenia jest oczywistym zobowiązaniem do bycia w życiu publicznym ambasadorem dobrego imienia UMK w Polsce i świecie. Tutaj warto przypomnieć, że Prezydentowi Miasta Torunia nadano godność Członka Honorowego Stowarzyszenia w roku 2017. Dotychczas nadano ten tytuł w sumie 10 osobom. Poza prezydentem Zaleskim są to:

1) dr Cecylia Iwaniszewska (2010)

2) prof. Janusz Małłek (2011)

3) prof. Karol Jankowski (2012)

4) prof. Józef Szudy (2013)

5) Ryszard Olszewski (2014)

6) dr Andrzej Chmarzyński (2015)

7) Jan Polewczyński (2016)

8) mjr Maria Kowalewska pseud. „Myszka” (2018)

9) Justyna Morzy (2019)

Tegoroczny zjazd miał również charakter sprawozdawczo-wyborczy. W programie zaplanowano między innymi Walne Zgromadzenie oraz wybór nowego zarządu. Obecnym prezesem Stowarzyszenia jest pan Stanisław Krause.

fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.