Absolwenci wrócili na UMK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Absolwenci wrócili na UMK

Miasto
Data publikacji: 16 września 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Absolwenci wrócili na UMK

Studenci na dobre do Torunia wrócą 1 października, ale już dziś na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika zagościli ci, co toruńską alma mater już ukończyli. Po 3-letniej przerwie, 16 września 2023 roku na auli UMK odbył się 26. Zjazd Absolwentów UMK „Jesienne Powroty 2023”. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

„Jesienne Powroty” to najpopularniejsza forma i wizytówka Stowarzyszenia Absolwentów UMK. To galowe i przyjacielskie spotkanie zasługuje na sympatię i uznanie także z racji jego cykliczności: pierwszy zjazd absolwentów odbył się w dniach 17-18 lutego 1996 r. (przy okazji urodzin kopernikańskich), natomiast zjazd tegoroczny odbywa się po wymuszonej 3-letniej przerwie pandemicznej. W Stowarzyszeniu jest obecnie skupionych 650 osób. Reprezentują oni corocznie powiększającą się liczbę wszystkich absolwentów UMK. Progiem początkowym może tu być sam początek działalności Stowarzyszenia (1996), czyli czas jubileuszu 50-lecia powołania UMK. Wówczas, po półwiecznej działalności, grono absolwentów UMK wynosiło 63 tys. osób. Od tego czasu ta liczba oczywiście urosła.

- Samorząd miejski Torunia docenia aktywność Stowarzyszenia, a więc cierpliwe skupianie życzliwości absolwentów UMK wokół ich macierzystej uczelni. Na uznanie zasługuje to, że zakres tej aktywności ma charakter ogólnopolski, bo w Stowarzyszeniu działają cztery Kluby: Warszawski, Pomorski (Gdańsk), Warmińsko-Mazurski (Olsztyn) i Toruński – mówił podczas swojego wystąpienia Prezydent Torunia Michał Zaleski.

„Jesienne Powroty 2023” były okazją do wyrażenia szczególnego szacunku osobom świętującym 50-lecie ukończenia studiów w latach 1970-1973 oraz przyjmującym godność Członka Honorowego Stowarzyszenia.

Honorowe członkostwo Stowarzyszenia jest oczywistym zobowiązaniem do bycia w życiu publicznym ambasadorem dobrego imienia UMK w Polsce i świecie. Tutaj warto przypomnieć, że Prezydentowi Miasta Torunia nadano godność Członka Honorowego Stowarzyszenia w roku 2017. Dotychczas nadano ten tytuł w sumie 10 osobom. Poza prezydentem Zaleskim są to:

1) dr Cecylia Iwaniszewska (2010)

2) prof. Janusz Małłek (2011)

3) prof. Karol Jankowski (2012)

4) prof. Józef Szudy (2013)

5) Ryszard Olszewski (2014)

6) dr Andrzej Chmarzyński (2015)

7) Jan Polewczyński (2016)

8) mjr Maria Kowalewska pseud. „Myszka” (2018)

9) Justyna Morzy (2019)

Tegoroczny zjazd miał również charakter sprawozdawczo-wyborczy. W programie zaplanowano między innymi Walne Zgromadzenie oraz wybór nowego zarządu. Obecnym prezesem Stowarzyszenia jest pan Stanisław Krause.

fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...