30. EnergaCamerimage zakończony | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

30. EnergaCamerimage zakończony

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 listopada 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: organizatorzy, laureaci i wolontariusze EbergaCamerimage Festival stoją na scenie festiwalowej

Jubileuszowy 30. festiwal EnergaCamerimage przeszedł do historii. Od 12 do 19 listopada 2022 r. Toruń po raz kolejny był stolicą światowego kina.

Ostatni wieczór festiwalu to wieczór nagród i wyróżnień, zarówno tych specjalnych, jak i konkursowych. Wieczór 19 listopada 2022 r. w CKK Jordanki był wielkim świętem kina.

W konkursie głównym wyróżniono następujących twórców i ich fimy:

 • Złota Żaba: „Tár”, zdj. Florian Hoffmeister, reż. Todd Field
 • Srebrna Żaba: „BARDO, fałszywa kronika garści prawd”, zdj. Darius Khondji, reż. Alejandro G. Iñárritu
 • Brązowa Żaba: „Living”, zdj. Jamie D. Ramsay, reż. Oliver Hermanus

>>> Przejdź do pełnej listy nagród i wyróżnień
 
Nagrodę specjalną za osiągnięcia w dziedzinie scenografii odebrała Sarah Greenwood, która tworzyła XVIII-wieczną Anglię w Dumie i uprzedzeniu, zaś z Guyem Ritchiem nadawała XIX-wiecznemu Londynowi nowych barw i odcieni w Sherlocku Holmesie oraz Sherlocku Holmesie: Grze cieni. To ona pomogła przenieść na ekran jedną z najbardziej uwielbianych disneyowskich baśni – Piękną i Bestię.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wideoklipów Nagrodę Specjalną otrzymał Vance Burberry, ACS, autor zdjęć australijskiego pochodzenia, który w ciągu swojej kariery zawodowej współpracował między innymi z takimi artystami sceny muzycznej, jak Guns N’ Roses, Alice Cooper, Cher, Celine Dion, Pearl Jam, Ellie King, Avril Lavigne, Nickelback, Linkin Park, Backstreet Boys, Enrique Iglesias, Britney Spears, Ozzy Osbourne, Busta Rhymes, Def Leppard, Gloria Estefan, Weekend, Santana, Wyclef Jean czy R.E.M.

EnergaCAMERIMAGE docenia również od lat wybitnych aktorów, którzy nie tylko wspomagają swoimi obliczami oraz rzemiosłem rzeczonych twórców, ale też nierzadko angażują się na dziesiątki różnych sposobów w promowanie sztuki wizualnej oraz niezmierzonej mocy kina. Do grona wybitnych aktorów uhonorowanych w kolejnych edycjach festiwalu dołączył Andrzej Seweryn, któremu statuetkę wręczył prezydent Michał Zaleski.

Nagrodę specjalną dwóm filmom przyznał także dyrektor EnergaCamerimage Festival, Marek Żydowicz. Otrzymały ją duety reżysersko operatorskie: Baz Luhrmann i Mandy Walker za film pt. „Elvis” oraz Joseph Kosinski i Claudio Miranda za „Top Gun: Maveric”.

Fundacja Tumult uhonorowała w szczególny sposób prezydenta Torunia, który dzień wcześniej, 18 listopada 2022 r. obchodził 20-lecie prezydentury. Prezydent Fundacji Tumult, Marek Żydowicz, wręczył prezydentowi szczególny upominek, dyptyk autorstwa Ryszarda Horowitza, złożony z dwóch plakatów festiwalowych – z pierwszej edycji, która odbyła się w 1993 roku, oraz z edycji 2022. - To wzruszające, wyjątkowe i szczególne uczucie - być zauważonym w świetle tego renomowanego, wyjątkowego światowego festiwalu EnergaCamerimagemówił prezydent Michał Zaleski, odbierając wyróżnienie. - Dziękuję wszystkim za stworzenie niezwykłej atmosfery światowego kina w naszym mieście – dziękuję wybitnym gościom, twórcom filmowym, jak również organizatorom i wolontariuszom. Do zobaczenia za rok!

Galę Zamknięcia uświetnił specjalny pokaz filmu pt. „Fabelmanowie” - niezwykle osobiste dzieło mistrza kina Stevena Spielberga, z działającymi na wyobraźnię zdjęciami autorstwa jego stałego współpracownika Janusza Kamińskiego.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...