200 lat, Pani Mario! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

200 lat, Pani Mario!

Miasto
Data publikacji: 01 sierpnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski składa życzenia Pani Marii Karallus, w rekach trzyma bukiet kwiatów

Do grona toruńskich stulatków dołączyła 31 lipca 2022 r. Pani Maria Karallus. Z tej okazji jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Ten szczególny jubileusz jest wymownym dowodem na piękno i niezwykłą wartość życia. Dostrzec w nim można nade wszystko świadectwo minionych dziesięcioleci, ale także siłę i hart ducha, dzięki którym może Pani świętować swoje setne urodzinymówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Życzę Pani dużo radości i miłości ze strony najbliższych i przyjaciół. Niech Pani nie brakuje zdrowia, by jak najdłużej cieszyć nas swoją obecnością i być wśród torunian ostoją trwałych wartości.

Pani Maria Karallus, z domu Urbańska, urodziła się 31 lipca 1922 r. w Rawie. Z uwagi na to, że jej ojciec był leśnikiem, cała rodzina zmieniała kilkukrotnie miejsce zamieszkania na leśniczówkę pod Ostrołęką, Łódź, aż w 1936 roku trafili do naszego miasta. W Toruniu spotkała ich niestety wojna – ojciec Pani Marii w 1939 r. został aresztowany przez Gestapo i był przetrzymywany w Forcie VII. W wyniku starań rodziców jego żony i ze względu na posiadany zawód szczęśliwie udało mu się stamtąd wydostać - został skierowany do pracy w Nadleśnictwie w okolicy Wielopola. Po zakończeniu II wojny światowej cała rodzina powróciła do Torunia.

Po wojnie Pani Maria kontynuowała naukę w Szkole Rolniczej w Bydgoszczy. Uzyskała tam tytuł technika rolnictwa, a następnie podjęła pracę w Przedsiębiorstwie Melioracji w Toruniu na stanowisku planisty. W 1964 roku zawarła związek małżeński z Pawłem Karallus i razem z mężem przeprowadziła się do Chicago w Stanach Zjednoczonych. Początkowo podjęła tam pracę fizyczną w szwalni, następnie w fabryce produkującej telefony Motorola.

- Praca była wyczerpująca i szkodliwa dla zdrowia z uwagi na warunki panujące w dużej hali oraz opary chemiczne nieuniknione przy lutowaniu. Z obowiązków wywiązywała się wzorowo. Uzyskiwała w akordzie najwyższe wyniki, czym budziła uznanie i podziw u pracodawcy i w gronie współpracowników.  Po kilkunastu latach ciężkiej pracy z powodu zachorowania na anemię  zmuszona była z niej zrezygnować – pisze Bożena Tadych-Lewandowska, obecna opiekunka Pani Marii.

Razem z mężem planowali powrócić do ojczyzny, niestety przed wyjazdem Pan Paweł zmarł, dlatego do Polski w 1982 r. przyjechała już sama.

Pani Maria Karallus

- Pani Maria Karallus jest osobą bardzo pogodną i towarzyską. Zawsze była i nadal jest osobą  dobrze zorganizowaną, samodzielną i pedantyczną. Ma rozpoznanie w bieżących wydarzeniach oraz samodzielnie decyduje o swoim postępowaniu. Do dzisiaj utrzymuje bliskie kontakty z koleżankami i przyjaciółkami, które kondycyjnie i wiekiem dorównują Jubilatce – dodaje Bożena Tadych-Lewandowska.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu trzy tradycyjne łodzie z flagami Festiwalu Wisły
  Kultura, Miasto, Sport
  Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją potrwa do 15 sierpnia 2022 r.
 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.