15 lat toruńskiego CSW "Znaki Czasu" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

15 lat toruńskiego CSW "Znaki Czasu"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Z okazji jubileuszu 15-lecia Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu 26 maja 2023 r. otwarto wystawę jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, Tony'ego Cragga, a także wystawę prac z kolekcji CSW pt. "Centrum żywe".

Prezydent Michał Zaleski skierował słowa uznania i życzenia z okazji jubileuszu 15-lecia do dyrektora Krzysztofa Stanisławskiego oraz pracowników CSW "Znaki Czasu" oraz wszystkich osób, które przez wszystkie te lata określały dobre imię i potencjał artystyczny i kulturotwórczy najważniejszego toruńskiego ośrodka promocji sztuki współczesnej.

Samorząd miejski Torunia jest jedną z czterech stron – obok Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych „Znaki Czasu” – które uczestniczyły w powoływaniu instytucji jubilatki. Kamień węgielny pod przyszłe Centrum został wmurowany 27 października 2006 r. Budowa obiektu zakończyła się w grudniu 2007 r., a udostępniony dla publiczności został dokładnie 14 czerwca 2008 r. W ten sposób zrealizowano w Toruniu pierwszy budynek wypełniający założenia ministerialnego programu „Znaki Czasu”. Toruńskie CSW jest pierwszym, całkowicie od podstaw wybudowanym w Polsce po 1939 r. obiektem poświęconym sztuce współczesnej.

Przez wszystkie te lata CSW zyskało w Polsce i poza jej granicami znaczącą rozpoznawalność. Podczas jubileuszowej uroczystości Prezydent Torunia Michał Zaleski pogratulował wszystkich drobnych, znaczących i wielkich inicjatyw, które razem współtworzą od 15 lat dopełniający się układ wystaw, festiwali, projektów, konferencji i gromadzenia kolekcji sztuki, z których słynie toruńskie Centrum. Włodarz miasta wręczył listy gratulacyjne dla dyrektora i wyróżniających się pracowników Centrum.

Wicedyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Jarosław Denisiuk odczytał list Wiceremiera Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego, z kolei Ewa Ayton, Wicedyrektor British Council ds. Kultury i Sztuki - list Ann Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. O swojej twórczości opowiedział Anthony Cragg.

Z okazji XV-lecia CSW postanowiło pochwalić się dorobkiem ponad 200 wystaw, które dotychczas zorganizowało. I tak narodziła się idea wystawy pt. "Centrum żywe". Znalazły się na niej ekspozycje o najwyższej jakości artystycznej, ważne merytorycznie, ale także te, które spotkały się z dobrym przyjęciem publiczności i mediów. "Centrum żywe" jest więc wystawą wystaw – dwudziestu ważnych ekspozycji, prezentujących wybitnych twórców i ważkie tematy. Przygotowanych przez różnych kuratorów i zespół pracowników CSW.

Natomiast ekspozycja „Tony Cragg. Rzeźby i prace na papierze" gromadzi wielkoformatowe rzeźby, zrealizowane w różnych technikach i pochodzące ze wszystkich okresów twórczości jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie – od lat 70. do najnowszych, oraz 125 rysunków, grafik i akwarel. Wystawie towarzyszy przegląd filmów o jego twórczości, rozbudowany program edukacyjny i warsztatowy. Wydany został obszerny katalog-monografia Tony’ego Cragga, gromadzący teksty autorów polskich, brytyjskich i niemieckich. 

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...