100. urodziny Pani Jadwigi | www.torun.pl

100. urodziny Pani Jadwigi

Miasto
Data publikacji: 13 października 2021
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Na zdjęciu stulatka Jadwiga Maria Strawińska

Setne urodziny obchodzi pani Jadwiga Maria Strawińska. Z tej okazji życzenia dostojnej jubilatce złożył prezydent Michał Zaleski.

- Gratuluję wytrwałości i sił witalnych, dzięki którym możemy Panią czcić jako dostojną mieszkankę Torunia. Życzę Pani dużo radości i miłości ze strony swoich najbliższych i przyjaciół. Niech Pani nie brakuje zdrowia, by jak najdłużej cieszyć nas swoją obecnością i być wśród torunian ostoją trwałych wartości – tymi słowami zwrócił się do dostojnej jubilatki prezydent Michał Zaleski, który złożył jej wizytę w dniu 13 października 2021 r.

Pani Jadwiga urodziła się 7 października 1921 r. w rodzinie zaangażowanej w życie społeczne i kulturalne Torunia. Jej matka była Anna Berta Przybył z domu Rutke, a ojcem Eugeniusz Przybył - znany toruński bibliofil, społecznik i malarz. Był on mocno zaangażowany w życie kulturalne miasta, m.in. pod koniec 1920 r. został członkiem założycielem i aktywnym działaczem Konfraterni Artystów, którą kierował od grudnia 1930 do października 1931. W 1926 r. został współzałożycielem Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela w Toruniu, z którym był związany do końca życia. Aby uhonorować zasługi Eugeniusza Przybyła oraz jego drugiej żony Janiny dla miasta, zostali oni patronami ulicy na osiedlu Rubinkowo.

Pani Jadwiga czas II wojny światowej przeżyła w ówczesnym województwie kieleckim. Po wojnie studiowała w Łodzi, zdobyła wykształcenie ekonomiczne, w tym mieście też zamieszkała. Znalazła zatrudnienie w Zjednoczeniu Przemysłu Celulozowo-Papierniczego w Łodzi, a po przejściu na emeryturę wciąż pracowała jako księgowa.

W styczniu 1953 roku wyszła za mąż za Andrzeja Konstantego Strawińskiego, który zmarł w roku 2011 w Toruniu. Państwo Strawińscy doczekali się dwóch synów, Tomasza i Marka, dwóch wnuków oraz dwójki prawnuków.  

W Toruniu pani Jadwiga mieszka od 14 lat. Zdecydowała o przekazaniu rękopisów pamiętnika swego ojca, które są świadectwem życia kulturalnego i społecznego Torunia. Na ich podstawie Towarzystwo Miłośników Torunia wydało dwie książki, opracowane przez prof. Janusza Tondla i Romana Tondla: „Toruń okupacyjny - Dziennik Eugeniusza Przybyła" i „Toruń. Pierwszy rok w Nowej Polsce. Luty 1945 - styczeń 1946 w Dzienniku malarza i bibliofila”.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  19 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego ze starostami z naszego województwa w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
 • Zuza Wiśniewska, fot. Anna Łukaszewicz
  Kultura, Miasto
  Pochodząca z Torunia Zuza Wiśniewska została laureatką pierwszego miejsca na zakończonym 17 października 2021 r. 57. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. To jeden z najważniejszych ogólnopolskich przeglądów młodych talentów.
 • Zdjęcie z lotu ptaka z zaznaczonymi działkami
  Biznes, Miasto
  2 405 000 zł wpłynie do kasy miasta ze sprzedaży 4 działek inwestycyjnych w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej "Toruń Wschód". Działki wylicytowały firmy z którymi współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  Miasto
  W 37. rocznicę zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę przedstawiciele miasta i województwa złożyli kwiaty pod jego toruńskim pomnikiem przy alei św. Jana Pawła II
 • Na zdjęciu: odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”
  Miasto
  Osoby związane z ochroną zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim odebrały odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawane przez ministra zdrowia.
 • Na zdjęciu - pokaz zdjęć z miejsc uczestniczących w projekcie partnerstwo kulturowe
  Miasto
  Miasto Toruń wraz z dziewięcioma podmiotami europejskimi uczestniczyło w projekcie pn. „Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast”.
 • 14 firm odebrało w dniu 18 października 2021 r. certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, firmy z branż paliwowej, medycznej czy programistycznej. Na liście są też szkoła językowa, centrum nurkowe, pralnia chemiczna czy firma consultingowa
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (11-17 października 2021 r.) potwierdzono 119 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Posiedzenie dotyczące kolejnych zjazdów hanzeatyckich odbyło się w Neuss w Niemczech. W 2023 roku przedstawiciele miast hanzeatyckich spotkają się Toruniu.
 • Schyłek sezonu turystycznego okazał się jednocześnie początkiem festiwalu nagród, które otrzymało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W III kwartale tego roku toruńskiej instytucji przyznano szereg wyróżnień zarówno za działalność wydawniczą jak i muzealną.
 • Aż 8 złotych medali, 1 srebrny i 3 brązowe przywiozła Centuria Toruń z Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Taekwondo Olimpijskim rozgrywanych w Olecku.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji 30 października 2021 r. opanują tajemnicze moce, które sprawią, że budynki centrum nauki zamienią się w labirynty pełne niespodzianek i zaskakujących zdarzeń.
 • Prawie 40 osób oddało krew w ramach zorganizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu akcji „W tym morzu liczy się każda kropla”. Krwiobus czekał na chętnych 17 października 2021 r. w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220.
 • 15 października 2021 r. w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Podczas wydarzenia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nadał uczelni status akademii.