100. urodziny Pani Jadwigi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

100. urodziny Pani Jadwigi

Miasto
Data publikacji: 13 października 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu stulatka Jadwiga Maria Strawińska

Setne urodziny obchodzi pani Jadwiga Maria Strawińska. Z tej okazji życzenia dostojnej jubilatce złożył prezydent Michał Zaleski.

- Gratuluję wytrwałości i sił witalnych, dzięki którym możemy Panią czcić jako dostojną mieszkankę Torunia. Życzę Pani dużo radości i miłości ze strony swoich najbliższych i przyjaciół. Niech Pani nie brakuje zdrowia, by jak najdłużej cieszyć nas swoją obecnością i być wśród torunian ostoją trwałych wartości – tymi słowami zwrócił się do dostojnej jubilatki prezydent Michał Zaleski, który złożył jej wizytę w dniu 13 października 2021 r.

Pani Jadwiga urodziła się 7 października 1921 r. w rodzinie zaangażowanej w życie społeczne i kulturalne Torunia. Jej matka była Anna Berta Przybył z domu Rutke, a ojcem Eugeniusz Przybył - znany toruński bibliofil, społecznik i malarz. Był on mocno zaangażowany w życie kulturalne miasta, m.in. pod koniec 1920 r. został członkiem założycielem i aktywnym działaczem Konfraterni Artystów, którą kierował od grudnia 1930 do października 1931. W 1926 r. został współzałożycielem Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela w Toruniu, z którym był związany do końca życia. Aby uhonorować zasługi Eugeniusza Przybyła oraz jego drugiej żony Janiny dla miasta, zostali oni patronami ulicy na osiedlu Rubinkowo.

Pani Jadwiga czas II wojny światowej przeżyła w ówczesnym województwie kieleckim. Po wojnie studiowała w Łodzi, zdobyła wykształcenie ekonomiczne, w tym mieście też zamieszkała. Znalazła zatrudnienie w Zjednoczeniu Przemysłu Celulozowo-Papierniczego w Łodzi, a po przejściu na emeryturę wciąż pracowała jako księgowa.

W styczniu 1953 roku wyszła za mąż za Andrzeja Konstantego Strawińskiego, który zmarł w roku 2011 w Toruniu. Państwo Strawińscy doczekali się dwóch synów, Tomasza i Marka, dwóch wnuków oraz dwójki prawnuków.  

W Toruniu pani Jadwiga mieszka od 14 lat. Zdecydowała o przekazaniu rękopisów pamiętnika swego ojca, które są świadectwem życia kulturalnego i społecznego Torunia. Na ich podstawie Towarzystwo Miłośników Torunia wydało dwie książki, opracowane przez prof. Janusza Tondla i Romana Tondla: „Toruń okupacyjny - Dziennik Eugeniusza Przybyła" i „Toruń. Pierwszy rok w Nowej Polsce. Luty 1945 - styczeń 1946 w Dzienniku malarza i bibliofila”.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.