100. urodziny Beaty Chomicz | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

100. urodziny Beaty Chomicz

Miasto
Data publikacji: 05 lutego 2024
Autor: Paula Gałązka
100. urodziny Beaty Chomicz

Harcerka, przewodniczka i łączniczka AK Beata Chomicz 3 lutego 2024 roku świętowała swoje 100. urodziny. Życzenia jubilatce złożył Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego Iwona Krzywdzińska.

Rośnie grono toruńskich 100-latków. Na początku lutego dołączyła do niego Beata Chomicz. Jest ona rodowitą Kresowianką, która związała się z Toruniem w 1945 roku. Urodziła się 3 lutego 1924 r. w Wołożynie (województwo nowogródzkie II Rzeczypospolitej, obecnie administracyjnie jest to obwód miński na Białorusi). Jej rodzicami byli Cezaria i Jerzy Dunin-Marcinkiewicz. Ojciec pani Beaty był kierownikiem wydziału w starostwie. Od 1935 roku, na prośbę wojewody, organizował administrację w Pińsku. Beata miała też młodszego brata.

W momencie wybuchu II wojny światowej, 15-letnia Beata była harcerką i brała udział w organizowaniu szpitala polowego w klasztorze jezuitów. Kiedy 20 września 1939 r. do Pińska wjechały sowieckie czołgi jej ojciec uciekł przez zieloną granicę. Rodzina panio Beaty utraciła dobytek i wyjechała do wuja, który mieszkał w Grodnie. Losy jej ojca były tragiczne – został on aresztowany w Warszawie przez Niemców, przetrzymywany na Pawiaku, a następnie w 1940 r. rozstrzelany w Palmirach.

Kiedy w czerwcu 1941 r. Niemcy wkroczyli do Grodna, Beata pracowała fizycznie w fabryce kafli, a następnie w biurze cegielni. W tym czasie była już łączniczką Armii Krajowej. W 1945 r. zdecydowała się uciec z Grodna – zapisała się do Państwowego Urzędu Repatriacyjnego i wyjechała do Torunia, gdzie mieszkała jej babci i ciocia.

Po wojnie zdała maturę i poszła na studia polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie do Torunia podjęła pracę w Muzeum Etnograficznym. W między czasie wyszła za mąż i urodziła córkę. Przez lata aktywnie angażowała się w harcerstwo, pomagając przy reaktywacji toruńskich struktur czy też tworząc w Toruniu krąg seniorów Związku Harcerstwa Polskiego. Przez ponad 50 lat była przewodnikiem po Toruniu. Swoje wspomnienia spisała w publikacji „Moje 100 lat".

- Ten szczególny jubileusz jest wymownym dowodem na piękno i niezwykłą wartość życia. Dostrzec w nim można nade wszystko świadectwo minionych dziesięcioleci, ale także siłę i hart ducha, dzięki którym może Pani świętować swoje setne urodziny. Pani długi i piękny życiorys przyjmuję ze zrozumiałym uznaniem. Są to odczucia korespondujące z czcią okazywaną Pani przez najbliższych i wszystkie osoby, na których życie miała Pani dobroczynny wpływ – mówił Prezydent Torunia wręczając na ręce Pani Beaty Medal Thorunium, witraż z herbem miasta, list gratulacyjny oraz kwiaty.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.