Maria Jadczak w magistracie
Maria Jadczak, honorowy profesor oświaty, spotkała się 27 października z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Nauczycielka V LO jest piątą osobą z Torunia i jedną ze 113 osób w całej Polsce, która otrzymała ten prestiżowy tytuł nadawany przez Ministra Edukacji Narodowej.
- Proszę przyjąć słowa uznania i podziękowania za Pani wkład w rozwój toruńskiej oświaty - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Gratuluję najwyższego wyróżnienia nauczycieli w Polsce, cieszę się, że trafił w pełni zasłużenie do Pani Profesor.
Maria Jadczak ucząc historii w V LO im. Jana Pawła II w Toruniu (od 26 lat) oraz w Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu (od trzech lat), systematycznie ma kontakt z uzdolnioną młodzieżą. Ukończyła cztery studia podyplomowe, wiele kursów i warsztatów a także brała udział w ogólnopolskich konferencjach naukowych dotyczących dydaktyki historii i nauczania o Holocauście, gdzie prezentowała swoje doświadczenia zdobyte w pracy z uczniami. Celem jaki stawiała sobie zawsze w pracy dydaktyczno – wychowawczej jest zdobycie takich umiejętności komunikacji z uczniem, aby przekazywana wiedza zainteresowała go, wzbudzała refleksję, motywowała do dalszych poszukiwań.
Debaty oksfordzkie, sądy historyczne i wystawy to inne stosowane przez nauczycielkę sposoby budzenia pasji badawczej uczniów. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat uczniowie VLO w Toruniu przygotowali ponad 40 debat, sądów historycznych, spotkań z naukowcami, które były prezentowane na terenie szkoły, poza jej murami dla uczniów toruńskich szkół oraz w formie szkolenia dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z Torunia i okolic. Debatę oksfordzką można porównać do pasjonującej przygody intelektualnej, która wymaga od ucznia nie tylko szerokiej wiedzy lecz także rozwija umiejętność wystąpień publicznych, rzeczowej i konstruktywnej dyskusji. Za rozwijanie tej formy dyskusji wśród uczniów i nauczycieli prestiżowe, ogólnopolskie czasopismo „Polityka” w 2003 r. przyznało Marii Jadczak II nagrodę w konkursie na projekty edukacyjne. Nagrodę po wygłoszeniu laudacji wręczali znani dziennikarze: Adam Szostkiewicz i Janina Paradowska.
Aby lepiej dotrzeć do młodzieży nauczycielka starała się zorganizować swoje lekcje w oparciu o muzykę rockową, owocem tych wysiłków był nietuzinkowy projekt zrealizowany z okazji 20 rocznicy „okrągłego stołu” pod hasłem Muzyka i demokracja. Na rozmowę, której towarzyszył występ młodzieżowego zespołu rockowego z VLO i wystawa okładek płyt winylowych z epoki PRL, zaproszono prof. dr hab. Włodzisława Ducha, Zbigniewa Krzywańskiego z Zespołu Republika oraz znanego kompozytora Józefa Skrzeka. Dyskusja, w której uczestniczyła także młodzież dotyczyła problemu – Czy w dobie PRL koncerty rockowe były wentylem bezpieczeństwa dla komunistycznej władzy? Projekt zakończył się wspólnym jam session prowadzonym przez doświadczonych muzyków z uczniami VLO. Ostatnio nauczycielka propaguje wśród uczniów zainteresowanie historią kina i sztuki filmowej.
Uczniowie Marii Jadczak na maturze zawsze uzyskiwali wysokie wyniki i zdawali bardzo dobrze na takie kierunki studiów jak: prawo, socjologia, politologia, stosunki międzynarodowe, europeistyka, historia, archeologia. Od czasu wprowadzenia nowej matury wyniki osiągane w VLO z egzaminu z historii znajdują się w każdym roku na poziomie Staniny wysoka.
Od 1994 r. Maria Jadczak jako doradca nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie organizowała różne formy pracy z nauczycielami np.: konferencje metodyczne, warsztaty, konsultacje zespołowe, konsultacje indywidualne, lekcje otwarte.
Maria Jadczak, jako doradca metodyczny nauczycieli historii, często reprezentuje środowisko nauczycielskie podczas dorocznych, ogólnopolskich konferencji dydaktycznych organizowanych co roku przez UMK i PTH, dlatego na ostatnim, Powszechnym, XVIII Zjeździe Historyków Polskich w Olsztynie w 2009 r., Maria Jadczak została wybrana do wygłoszenia nauczycielskiego referatu pt. Znaczenie i rola źródeł w praktyce szkolnej nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie. Podczas kolejnych konferencji nauczycielka wygłosiła następujące referaty, oparte o prezentacje multimedialne:
Od 1994 r. Maria Jadczak jest doradcą nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie, początkowo szkół ponadgimnazjalnych a obecnie wszystkich typów szkół.
W latach 2000-2012 była ekspertem MEN do spraw awansu zawodowego nauczycieli i uczestniczyła w pracach wielu komisji na nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Prowadziła także liczne konsultacje indywidualne i zespołowe dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy. Uczestniczyła także w opracowaniu publikacji na temat analizy studiów przypadku w ramach awansu zawodowego.
W latach 2005 do 2014 Maria Jadczak w ramach współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną była egzaminatorem wos a przede wszystkim przewodniczącą Zespołu Egzaminatorów matury z rozszerzonej historii. Pod jej kierunkiem pracowało co roku od 18 do 20 egzaminatorów i od 3 do 4 weryfikatorów. Aby zachować wysoki profesjonalizm pracy komisji, jako przewodnicząca Maria Jadczak pisała wzorcowe eseje służące efektywniejszej i rzeczowej pracy wszystkich egzaminatorów. Swoje doświadczenia z kierowania pracami komisji Maria Jadczak prezentowała podczas szkoleń dla egzaminatorów prowadzonych przez OKE. W ramach działalności Polskiego Towarzystwa Historycznego i Stowarzyszenia Oświatowców Polskich, doświadczenie egzaminacyjne Marii Jadczak wykorzystywano podczas spotkań z nauczycielami na terenie całego kraju. Nawet Centralna Komisja Egzaminacyjna w drukach zwartych i na stronach internetowych publikowała teksty Marii Jadczak a jej komentarze do wyników i sposobu tworzenia matur, dzięki licznym publikacjom, zyskały uznanie w oczach wielu nauczycieli.
Od 2011 r. Maria Jadczak organizuje we współpracy z UMK Wszechnicę Akademicką dla nauczycieli i uczniów. W każdą ostatnią środę miesiąca naukowcy opowiadają słuchaczom o najnowszych badaniach historycznych podejmowanych przez Wydział Humanistyczny i Instytut Historii. W ten sposób najnowsze badania uzyskują recepcję szybszą niż w podręcznikach szkolnych.