Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu na węźle przesiadkowym Plac Rapackiego stanął defibrylator AED - urządzenie medyczne, które może uratować życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK).

W związku z rozwojem powszechnego dostępu do defibrylacji, do Budżetu Obywatelskiego wpłynął wniosek na zakup i montaż defibrylatora. Realizacja zadania kosztowała 14.965 zł.

Na chwilę obecną na zlecenie Gminy Miasta Toruń zamontowanych zostało 46 urządzeń AED, z czego w roku ubiegłym staraniem Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia na terenach miejskich placówek oświatowych stanęło 29 takich urządzeń.

AED jest prosty w obsłudze, zaprojektowany do użytku przez osoby bez przeszkolenia medycznego i dostępny w miejscach publicznych.

Jak działa AED?

  • Rozpoznanie rytmu serca: Po podłączeniu elektrod AED analizuje rytm serca osoby poszkodowanej.
  • Decyzja o defibrylacji: Urządzenie samo decyduje, czy defibrylacja (czyli impuls elektryczny) jest konieczna.
  • Defibrylacja: Jeśli jest konieczna, AED poinstruuje użytkownika, aby nacisnął przycisk w celu dostarczenia impulsu.

Zalety AED:

  • Automatyzacja: Urządzenie samo rozpoznaje, czy defibrylacja jest potrzebna.
  • Prostota: Posiada wizualne i głosowe instrukcje prowadzące użytkownika krok po kroku.
  • Skuteczność: Im szybciej zastosuje się defibrylację po zatrzymaniu krążenia, tym większe szanse na przeżycie (każda minuta opóźnienia zmniejsza szanse o około 10%).

W przypadku użycia defibrylatora sygnał zostanie przekazany do Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (mailem i na tel.).

fot. © UMT 2024, autor: Paula Gałązka, licencja: CC BY-NC 4.0