Dwór Artusa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Dwór Artusa

Okazały gmach toruńskiego Dworu Artusa wzniesiono w końcu XIX w. w miejscu, w którym aż do 1802 roku znajdował się budynek noszący tę samą nazwę.

Zbudowany w stylu gotyckim w końcu XIV w. i kilkakrotnie modernizowany, był siedzibą kupieckich bractw zrzeszających najzamożniejszych mieszczan w Toruniu. W obszernych i bogato zdobionych wnętrzach dawnego Dworu Artusa w 1466 roku podpisano drugi pokój toruński, który zatwierdził przyłączenie Torunia do Polski. Tu również zbierały się ogólnopolskie i prowincjonalne sejmy.

Na co dzień w budynku funkcjonowała gospoda, chętnie odwiedzana przez bogatych kupców a nawet przebywających w mieście królów. W XVIII wieku wspaniale udekorowany, ale i niszczejący już Dwór Artusa pełnił przez pewien czas funkcję ewangelickiej świątyni i prawosławnej cerkwi. Zły stan zachowania budynku spowodował w końcu jego rozbiórkę. Na miejscu poprzedniego zbudowano kolejny, mniej okazały dom, w którym działał miejski teatr. Dopiero po jego wyburzeniu wzniesiono w tym samym miejscu zachowany do dzisiaj Dwór Artusa, który otwarto w 1891 roku. Bogato dekorowane wnętrza są od lat miejscem organizowania najważniejszych uroczystości w życiu miasta, imprez kulturalnych, wystaw i koncertów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na monumentalną fasadę Dworu Artusa, ale również na sąsiadujący z nią chodnik. Znajdują się w nim płaskorzeźbione tabliczki w kształcie toruńskich pierników - "Katarzynek", na których widnieją podpisy znanych osób silnie związanych z Toruniem. Ta Piernikowa Aleja Gwiazd powiększa się co roku w czasie czerwcowych obchodów święta miasta o kolejne dwie Katarzynki, odsłaniane osobiście przez przebywające w Toruniu gwiazdy i sławy. Swoje podpisy umieścili tu już między innymi: ekonomista Leszek Balcerowicz, aktorzy Małgorzata Kożuchowska i Bogusław Linda, oraz odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, profesor Aleksander Wolszczan.

Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.