Toruń po raz kolejny zdał egzamin | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń po raz kolejny zdał egzamin

Miasto, Sport
Data publikacji: 18 kwietnia 2024
Autor: Marcin Pryka

W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.

Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters odbyły się w Toruniu w dniach od 17 do 23 marca 2024 r. W miniony czwartek 18 kwietnia w Arenie Toruń odbyło się spotkanie podsumowujące to wydarzenie. Spotkanie było doskonałą okazją do wręczenia podziękowań osobom szczególnie zasłużonym przy organizacji mistrzostw.

- Nie byłoby piękna lekkiej atletyki w hali mastersów, gdyby nie ludzie, którzy to przygotowali. To dzięki nim Toruń może z dumą o sobie mówić, że jesteśmy europejską stolicą lekkiej atletyki mastersów w hali. To przydaje renomy, znaczenia miastu. To sprawia, że tutaj pojawiają się goście zarówno z Europy, jak i ze świata, którzy spędzają wiele dni w Toruniu. Oni później wracają do odległych krajów Europy, czy świata i opowiadają, że Toruń jest wartościowy, ciekawy, że warto do niego pojechać i tutaj spędzić czas. Te zawody były emocjonujące, z podziwem patrzyłem na zawodniczki i zawodników, którzy całym sercem robili fantastyczne rzeczy na bieżni, czy na skoczni. Bardzo dziękuję za perfekcję organizacji, dziękuję wszystkim, którzy pomagali organizatorom. Dziękuję wszystkim zawodniczkom i zawodnikom, którzy wystartowali w zawodach - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wacław Krankowski podkreślił, że podstawą organizacji wydarzeń sportowych tego typu rangi jest odpowiednia baza. - Jak na razie jedyna w kraju hala, gdzie można organizować takie imprezy. Do tego niepowtarzalna atmosfera, bo chyba nigdzie nie ma takiego klimatu dla sportu masters jak u nas. Są władze miasta bardzo życzliwie nastawione, które dofinansowują start najlepszych biegaczy w województwie i to bardzo cieszy. Toruń jest stolicą masters lekkiej atletyki, od 2005 r. mieliśmy osiem razy Mistrzostwa Polski na stadionie i dziesięć razy z rzędu Mistrzostwa Polski na hali. Było to duże wyzwanie organizacyjne, dochody dla miasta i wartość promocyjna. Sport w naszym wieku to nie tylko wyczyn, ale i poznawanie świata. Celem, który nam przyświeca jest stworzyć imprezę, na której zawodnicy będą zadowoleni i to w Toruniu się udaje - zaznaczył prezes PZLA Masters.

Podczas spotkania wręczono wyróżnienia osobom szczególnie zasłużonym przy organizacji mistrzostw: Zbigniewowi Fiderewiczowi – I Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia i Przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego, Marcinowi Czyżniewskiemu – Przewodniczącemu Rady Miasta Torunia oraz Marioli Soczyńskiej – Dyrektorce Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. Pamiątkowy dyplom otrzymali także pozostali członkowie Komitetu Organizacyjnego i Wykonawczego, sponsorzy, partnerzy i sportowcy.

W trakcie Mistrzostw Europy Lekkiej Atletyki Masters w Toruniu rywalizowano w 23 konkurencjach w 14 kategoriach wiekowych. Do udziału w zmaganiach przystąpili polscy olimpijczycy, m.in.: Ludwika Chewińska, Urszula Kielan, Robert Korzeniowski, Genowefa Patla, Tomasz Lipiec, Anna Rostkowska - wszyscy stanęli na podium.

Znakomicie w tym bardzo licznym i mocnym gronie wypadła reprezentacja Polski, która liczyła 977 zgłoszonych zawodników. Wśród startujących reprezentantów Polski ponad 100 osób było reprezentantami województwa kujawsko-pomorskiego, z czego ponad 20 zawodników pochodziło z Torunia i okolic. Przedstawiciele regionu zdobyli 27 medali (8 – 10 – 9), w tym mieszkańcy Torunia - 16 medali (6 – 7 – 3).

Najstarszym uczestnikiem mistrzostw był ponad 95-letni Grek. Z kolei najstarszym zawodnikiem z Torunia - Henryk Wierzchowski (91 lat), który zdobył łącznie 8 medali – 3 złote i 5 srebrnych.

Polacy wywalczyli w sumie aż 251 medali, na które złożyło się 103 złotych, 78 srebrnych i 70 brązowych krążków, pewnie zwyciężając w klasyfikacji medalowej. Więcej razy na podium,bo aż 261 razy, stawali Niemcy, którzy w klasyfikacji generalnej ostatecznie zajęli 2. miejsce (94 złote, 70 srebrne, 77 brązowych).

Polska zdobyła mniej medali od reprezentantów Niemiec, jednak wywalczyła więcej złotych, a to właśnie te krążki w pierwszej kolejności są brane pod uwagę w ogólnej klasyfikacji. Na trzecim miejscu uplasowali się reprezentanci Hiszpanii z dorobkiem 128 medali (56 złotych, 33 srebrnych i 39 brązowych).

Imprezą towarzyszącą HME były Mistrzostwa Europy w maratonie dla upamiętnienia 100-lecia maratonu w Polsce. W tym biegu wystartowało prawie 600 osób. Rywalizację w deszczu zdominowali Polacy, którzy indywidualnie zdobyli 8 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych medali.

W 14. Halowych Mistrzostwach Europy Masters ustanowiono 10 halowych rekordów świata i 10 halowych rekordów Europy. Pobito 31 halowych rekordów Polski. W ciągu siedmiu dni zawodów odbyło się łącznie ponad 500 dekoracji medalowych, w trakcie których rozdano ponad 2000 krążków za rywalizację indywidualną i zespołową.

Zmagania relacjonowało przeszło 100 akredytowanych dziennikarzy, w tym wielu zagranicznych. Relacje z zawodów ukazały się na antenach ogólnopolskich stacji telewizyjnych, w paśmie regionalnym TVP, w telewizjach lokalnych, na antenatach licznych stacji radiowych, prasie i w wielu portalach internetowych.

O bardzo dużej popularności wydarzenia w mediach świadczy liczba 2049 publikacji wyemitowanych i opublikowanych w telewizji, radiu, prasie i internecie. Ekwiwalent medialny tych publikacji został przez Instytut Monitorowania Mediów wyceniony na kwotę 2 808 494 PLN. Informacje te dotarły do 4 296 066 odbiorców - widzów, słuchaczy stacji radiowych, czytelników gazet i portali www.

O mistrzostwach mówiono na antenie różnych stacji telewizyjnych. W wydaniach wiadomości i serwisów sportowych ukazało się 49 materiałów video. O mistrzostwach informowały m.in. TVP, TV Toruń i TVN. Stacje radiowe wyemitowały 118 materiałów. Wśród nich znalazły się m.in.: Polskie Radio, Meloradio, Radio Eska czy Radio TOK FM.

O wydarzeniu informowały również czołowe media prasowe i internetowe takie, jak m.in. Onet.pl, Wirtualna Polska, Interia.pl, Polsat Sport, TVP Sport, Przegląd Sportowy, Rzeczpospolita, Super Express, Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni, Gazeta Wrocławska, Gazeta Pomorska, Dziennik Łódzki i in., 20 portali grupy Polska Press oraz 401 portali Twoje Miasto.pl, a także wiele innych mediów branżowych i sportowych, jak m.in. bieganie.pl, biegowe.pl itp.

Według zgodnej opinii sportowców i władz European Masters Athletics o tegorocznych mistrzostwach Europy po raz kolejny można mówić, że zorganizowane zostały na poziomie „standardu toruńskiego”. Zgodna współpraca EMA i PZLAM zaowocowała organizacją w pełni profesjonalnych zawodów.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.