Toruń nastawiony na współpracę i rozwój | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń nastawiony na współpracę i rozwój

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 17 marca 2016
Autor: Magdalena Stremplewska
Michał Zaleski, prezydent Torunia

Prezydent Torunia Michał Zaleski przypomniał informacje na temat zakończonego w ubiegłym roku okresu programowania środków unijnych. W ten sposób odniósł się do nadzwyczajnej sesji sejmiku, która kilka dni temu odbyła się we Włocławku i komentarzy, jakie padały w trakcie i po tym spotkaniu.

Prezydent Torunia przyznał, że z zadowoleniem przyjął stanowisko sejmiku, który zwrócił się do władz krajowych o zmianę systemu ewidencjonowania i pokazywania danych dotyczących realizacji programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w centralnym systemie teleinformatycznym. Chodzi o to, by ewidencjonować środki według rzeczywistego wykorzystania, a nie statystycznie.

- Zła statystyka środków unijnych dzielonych w województwie wpłynęła na to, że znalazły się osoby, które skwapliwie ten argument podchwyciły i kreują sytuację, w której ocenia się, że Toruń w sposób niewłaściwy otrzymał nadmierne środki z Unii Europejskiejmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Liczby pokazują wyraźnie: Toruń aktywnie uczestniczył w pozyskiwaniu środków unijnych. Na poziomie wojewódzkim pozyskał około ¼ środków unijnych z minionego okresu programowania, natomiast pozostałe ¾ pozyskał w programach ogólnopolskich. A więc tam trzeba być bardzo aktywnym, bo konkuruje się z takimi ośrodkami jak Warszawa, Wrocław czy Szczecin. Zachęcam do tego, by pójść drogą Torunia: przygotowywać dobre wnioski, pozyskiwać środki unijne. Dzięki temu nasze województwo intensywniej będzie się rozwijało.

Prezydent podkreślał, że funkcjonowanie kujawsko-pomorskiego jest dla niego priorytetem, a Toruń będzie aktywnie uczestniczył w rozwoju województwa i zabiegał o to, by jakakolwiek próba jego naruszenia nie miała miejsca. Dodał, że nasze miasto jest gotowe na kontynuowanie dobrych relacji z Bydgoszczą.

- Nie można powiedzieć, że nic nas nie łączy. Łączą nas różnorodne wspólne projekty. Nie jest tak, że Puszcza Bydgosko-Toruńska stanowi przeszkodę nie do przebyciaprzekonywał Michał Zaleski.

Zaznaczył również, że w najbliższych latach Toruń nadal będzie aktywnie korzystać z możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym unijnych. - Pora przestać myśleć, o tym, co było, a zacząć myśleć o tym, co przed namidodał Michał Zaleski.

Prezentacja dotycząca podziału środków europejskich w minionym okresie programowania oraz dotychczasowej współpracy Torunia i Bydgoszczy – tutaj

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.