Słowiki w odnowionej katedrze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Słowiki w odnowionej katedrze

Miasto
Data publikacji: 06 października 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Zakończył się największy w historii toruńskiej katedry śś. Janów Chrzciciela i Ewangelisty program renowacji. Uczciły to koncert „Poznańskich Słowików”, uroczysta msza oraz sesja w Dworze Artusa.

Po trwających kilkanaście lat pracach toruńska katedra, najstarszy kościół w Toruniu - miejsce chrztu Mikołaja Kopernika - ma całkowicie odnowione elewacje, wymieniony dach oraz odrestaurowane wnętrze, w którym przywrócono blask freskom, ołtarzom i sklepieniom. Bez wątpienia był to największy w historii obiektu program konserwatorsko-restauratorski, od 2010 r. realizowany z udziałem funduszy unijnych z programu "Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO" (9,3 mln zł).  W ciągu minionych 13 lat renowacja gotyckiego zabytku pochłonęła łącznie około 40 mln zł, na które prócz środków unijnych złożyły się dotacje miasta, województwa oraz fundusze własne diecezji i parafii świętojańskiej. O ogromie wykonanych robót świadczą liczby: odnowiono 6600 m kw. elewacji, 6900 m kw. ścian i sklepień, 1500 m kw. polichromii, 4 kaplice, a w nich 360 m kw. elementów drewnianych, w tym snycerskich i rzeźbiarskich oraz 240 mkw. polichromii i złoceń i 19 obrazów. Niektóre z odnowionych elementów wyposażenia, po oczyszczeniu lub usunięciu przemalowań, całkowicie zmieniły wygląd.

O szczegółach przeprowadzonych w kościele prac konserwatorsko-restauratorskich była mowa 5 października 2013 r. na sesji popularno-naukowej w Dworze Artusa pt. "Katedra diecezji toruńskiej - historia i współczesność". W obecności parlamentarzystów, marszałka, wojewody, prezydenta Torunia i wielu gości z całej Polski nagrodzono osoby zasłużone dla renowacji katedry i dokumentacji przeprowadzonych prac.

Prezydent Torunia Michał Zaleski nagrodził parafię katedralną śś. Janów Statuetką Herbu Torunia, a statuetkami Anioła: ks. proboszcza Marka Rumińskiego, Małgorzatę Dobrzyńską-Musielę - prezes toruńskiej firmy Restauro - głównego realizatora prac na elewacji i we wnętrzu katedry, a także dr hab. Jadwigę Łukaszewicz i dr arch. Lucynę Czyżniewską - członkinie Rady Konserwatorskiej katedry. Ksiądz proboszcz Marek Rumiński, który przez kilkanaście lat organizował i nadzorował program odnowy kościoła oraz zabiegał o fundusze na ten cel, został też uhonorowany przez senatorów Jana Wyrowińskiego i Michała Wojtczaka Medalem Senatu RP, a także najwyższym odznaczeniem marszałka województwa „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis”.

Medal Za Zasługi dla Diecezji Toruńskiej, nadany przez Biskupa Toruńskiego, otrzymali: prof. Elżbieta Pilecka - historyk sztuki, badaczka dziejów katedry, Joanna Ziemlewicz - konserwator ołtarzy katedralnych, Katarzyna Kluczwajd - historyk sztuki, muzealnik, autorka i redaktorka publikacji dotyczących toruńskich świątyń, w tym najnowszego dzieła poświęconego katedrze, oraz Andrzej Skowroński - fotograf dokumentujący prace konserwatorskie i wnętrza wielu toruńskich zabytków.

Po zakończonych pracach katedra śś. Janów została uroczyście poświęcona i otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających. To ważne w dziejach Torunia i kościoła wydarzenie uczciły: dźwięk dzwonu Tuba Dei, który odzywa się tylko kilka razy w roku, uroczysta Msza święta, koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego "Poznańskie Słowiki" oraz nocne zwiedzanie odnowionego zabytku, w tym prezentacja odrestaurowanych organów romantycznych, wejście na wieżę wraz z projekcją filmu 3D o katedrze i zejście do krypty w podziemiach. Mieszkańcy i turyści mieli też okazję po raz pierwszy zobaczyć nowy element wystroju świątyni – ufundowany przez kanoników diecezjalnych ołtarz Jana Pawła II projektu Andrzeja Ryczka, z obrazem toruńskiej malarki Ewy Miki.

Z okazji zakończenia prac w kościele została wydana praca zbiorowa pt. "Opus temporis. Toruńskiej katedry historia najnowsza. Prace konserwatorskie i restauratorskie w latach 2000-2013". Bogato ilustrowane dzieło (521 zdjęć), jest udokumentowaniem i podsumowaniem prac w katedrze, adresowanym do szerokiego grona odbiorców.


Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
    Miasto
    W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
    Miasto
    JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
  • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.