Sejmik Polonijny po raz drugi w Toruniu | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sejmik Polonijny po raz drugi w Toruniu

Miasto, Sport
Data publikacji: 18 lipca 2017
Autor: Maria Wesoła

Przed inauguracją Igrzysk Polonijnych w Toruniu rozpoczął obrady XXIV Światowy Polonijny Sejmik Olimpijski PKOL.

Tegoroczny Sejmik Polonijny odbywa się już po raz 24 a Toruń tę imprezę gości po raz drugi. Sejmik obraduje w terminie od 22 do 29 lipca i bezpośrednio poprzedza organizowane również w tym mieście XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Sejmikowi od 6 lat towarzyszą rozgrywane regaty żeglarskie pn. Polonijne Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie i rzucie kołem ratunkowym.

Geneza Polonijnych Sejmików Olimpijskich sięga końca lat 60. XX wieku. Wtedy to zrodził się pomysł, aby w Starym Kraju mogły spotkać się osoby angażujące się w różnych zakątkach świata w popularyzowanie polskiego sportu i zbieranie środków na tzw. Fundusz Olimpijski. Idea Funduszu żywa była jeszcze w okresie międzywojennym, a zgromadzone przezeń kwoty wzbogacały środki służące przygotowaniom biało-czerwonych do kolejnych olimpijskich startów oraz samym wyprawom na igrzyska.

W roku 1969 w Katowicach i Jaszowcu obradował I Światowy Sejmik Działaczy Polonijnych PKOl. Zgromadził 55 osób z 12 państw, przy czym najliczniej były reprezentowane środowiska polonijne z Wielkiej Brytanii i Szwecji. Odtąd Sejmiki (po pewnym czasie pod nieco zmienioną nazwą) zwoływano w cyklu dwuletnim. Na każdym dyskutowano o bieżącym stanie polskiego sportu, rozprawiano o możliwości wsparcia przygotowań olimpijskich naszych sportowców, zastanawiano się jak też Polonia w państwach, których miasta gościły igrzyska, może na miejscu pomóc polskiej ekipie – przede wszystkim gorącym dopingiem, ale także – pomocą logistyczną.

W otwarciu sejmiku 23 lipca w hotelu Copernicus wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz członkowie gremium obrad: Ambasador dr Witold Rybczyński, Irena Szewińska członek MKOl i wiceprezes PKOL, Sekretarz Generalny PKOl Adam Krzesiński oraz przedstawiciele Polonii współpracujący z PKOL. - Rozpoczynający się Sejmik odbędzie się w mieście, które kocha zarówno sport, jak i klimaty polonijne. Zawdzięczamy to z pewnością olimpijczykom rodem z Torunia. A było ich naprawdę wielu. Na kolejnych igrzyskach reprezentowali nas i Polskę w Helsinkach, Rzymie, Montrealu, Barcelonie, Atlancie, Sydney, Atenach, Pekinie, Londynie i w Rio. Ta sztafeta pokoleń na szczęście wciąż trwa i oby nigdy się nie skończyła. Z tą nadzieją zaprosiliśmy Państwa do Torunia zarówno na Polonijny Sejmik Olimpijski, jak i na Światowe Letnie Igrzyska Polonijne, które rozpoczniemy w najbliższą sobotę - powitał przybyłych na otwarcie Sejmiku prezydent Michał Zaleski.

W programie merytorycznym realizowanym poprzez obrady sejmikowe zaplanowano:

  1. Spotkania z przedstawicielami władz miasta,
  2. Wymiana doświadczeń pomiędzy poszczególnymi środowiskami polonijnymi reprezentowanymi przez uczestników Sejmiku, 
  3. Omówienie możliwości zdobywania środków finansowych na działalność polonijną od władz lokalnych, Unii Europejskiej lub firm współpracujących z Polską,
  4. Omówienie projektu dotyczącego obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100 lecia PKOl w 2019 roku,
  5. Wstępne omówienie projektu programu Polonijnego Centrum Olimpijskiego podczas II Europejskich Igrzysk Sportowych w Mińsku (Białoruś), 
  6. Udział Polonii w promowaniu Polski wśród społeczeństw krajów zamieszkania. 

Oprócz programu merytorycznego Sejmikowi towarzyszą m. innymi:

  • imprezy sportowe, w tym oprócz regat żeglarskich mecz piłkarski – uczestnicy kontra włodarze miasta (stadion miejski przy ul. Bema) 
  • bogaty program turystyczny – zwiedzanie Torunia i regionu,
  • spotkania z olimpijczykami z regionu – wieczór olimpijski z udziałem polskich olimpijczyków m.innymi: Pani Ireny Szewińskiej oraz olimpijczyków z Torunia:

1. RYSZARD OLSZEWSKI – koszykarz AZS, olimpijczyk z Rzymu (1960)

2. Piotr BUJNAROWSKI - wioślarz toruńskiego AZS, olimpijczyk z Barcelony (1992)

    i Atlanty (1996) 

3. Marcin Mientki – kolarz Pacific Nestle, olimpijczyk z Sydney (2000) 

4. Sławomir KRUSZKOWSKI - wioślarz, zawodnik czwórki podwójnej wicemistrzów świata

   z Sewilli (2002), olimpijczyk z Sydney (2000), Ateny (2004), Pekin (2008)

5. Michał STAWOWSKI - wioślarz AZS, olimpijczyk z Aten (2004), Pekin (2008).

6. Łukasz PAWŁOWSKI – wioślarz AZS, wicemistrz olimpijski z Pekinu 2008, olimpijczyk

    z Londynu (2012)

7. Marian Gęsicki – lekkoatleta AZS Toruń Montreal (1976)

8. Natalia Rutkowska – kolarka TKK PACIFIC, olimpijka z Rio de Janeiro (2016)  

9. Edyta Jasińska  - kolarka TKK PACIFIC, olimpijka z Rio de Janeiro 

  • wystawy o sporcie polonijnym i wiele innych atrakcji.

W tym roku w sejmiku bierze udział ok. 70 uczestników reprezentujących środowiska polonijne z całej niemalże Europy, Azji, obu Ameryk, Kanady i Australii.  Liczymy na udział działaczy polonijnych z krajów d. Związku Radzieckiego jak również Europy Środkowej. Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele władz państwowych, MSZ, Senatu i Sejmu, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i innych.

Podsumowanie sejmiku odbędzie się w Centrum Kultury Dwór Artusa podczas, którego zostaną wręczone podziękowania,  odznaczenia, nagrody, dyplomy oraz puchary  za udział regatach żeglarskich. Prezydent Miasta Torunia ufundował puchar dla zwycięzcy regat. Uroczystość uświetni występ kwartetu JAZZTLEMEN Igor Nowicki. Wszyscy uczestnicy sejmiku otrzymają od miasta pamiątkowe  upominki promujące Toruń.

Do pobrania:
Program Sejmiku PKOl w Toruniu w DOC

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.