Strategia Rozwoju Miasta Torunia z 2002 r. | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozwój

Strategia Rozwoju Miasta Torunia z 2002 r.

UWAGA!

Do 12 maja 2010 r. zbierane były uwagi na temat projektu Strategii Rozwoju Miasta Torunia na lata 2009-2020. Obecnie miasto wraz z wykonawcą dokumentu ustosunkowuje się do zgłoszonych uwag. Rozpatrzenie uchwały dotyczącej przyjęcia Strategii Rozwoju Miasta Torunia do roku 2020 planuje się na Sesji Rady Miasta Torunia we września 2010 r.

>>> PRZEJDŹ DO STRONY KONSULTACJI (strona archiwalna)


 "Toruń jest znanym w świecie miastem historycznym,
w którym rozwija się nauka, kultura i gospodarka,
gdzie dobrze się żyje i do którego chętnie wraca."


"Strategia rozwoju miasta Torunia" została uchwalona przez Radę Miasta Torunia 16 maja 2002 roku (uchwała nr 1077/2002 Rady Miasta Torunia).

Dokument został opracowany 6 lat po uchwaleniu przez Radę Miejską Torunia "Generalnych założeń przyszłości Torunia" (15.02.1996).

Strategia uwzględnia zmiany gospodarcze i społeczne, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich lat. Należą do nich m.in. wprowadzone w Polsce reformy administracyjne, których efektem jest powstanie nowego województwa kujawsko-pomorskiego z Toruniem jako jedną z jego dwóch stolic.

Czynnikami mającymi wpływ na zapisy "Strategii rozwoju miasta Torunia" były: "Strategia rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego" przyjęta przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego 20 czerwca 2000 r. oraz "Koncepcja polityki przestrzennej zagospodarowania kraju" przyjęta przez Sejm RP w listopadzie 2000 r.

Strategia to dokument, który może wesprzeć działalność samorządu miejskiego w sytuacji ograniczonego dostępu do środków prorozwojowych. Jest także opracowaniem mającym ułatwiać ubieganie się przez samorząd miejski o fundusze zewnętrzne wspomagające rozwój, w tym funduszy wsparcia Unii Europejskiej. Strategia umożliwia właściwe i skierowane na rozwój miasta pozyskiwanie i wydawanie pieniędzy publicznych.

"Strategia rozwoju miasta Torunia" to dokument o charakterze społecznym, opracowany profesjonalnie przy współpracy różnych środowisk Torunia, konsultanta zewnętrznego i ekspertów branżowych. W ocenie uwarunkowań rozwoju miasta uczestniczyli przedstawiciele środowiska naukowego, gospodarczego, kulturalnego i społecznego miasta, toruńscy licealiści oraz dzieci.

Właściwa praca nad tworzeniem strategii odbyła się w ramach ośmiu zespołów problemowych. Na ich potrzeby powstały specjalistyczne opracowania, analizy i diagnozy z zakresu demografii, ochrony środowiska, turystyki i innych dziedzin. Ponadto wśród reprezentatywnej grupy mieszkańców przeprowadzono badania ankietowe dotyczące aspektów społeczeństwa obywatelskiego (ankieta Toruń 2000 i jego mieszkańcy).

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Wielkimi krokami zbliża się do nas najmilsze święto - Dzień Dziecka. Tradycyjnie Rada Okręgu Jakubskie-Mokre zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu.
  • Fragment plakatu budżetu obywatelskiego 2025.
    Miasto
    189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.