Powtórny pochówek biskupa Szelążka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powtórny pochówek biskupa Szelążka

Miasto
Data publikacji: 24 stycznia 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Uroczysta msza św. w kościele pw. św. Jakuba zakończyła uroczystości związane z ponownym pochówkiem szczątków bp. Adolfa Piotra Szelążka.

Od rana 23 stycznia 2018 trwały prace związane z ekshumacją szczątków bp. Adolfa Szelążka, pochowanych w krypcie kościoła pw. św. Jakuba. Zostały one złożone w sarkofagu, znajdującym się w nawie bocznej świątyni. Uroczystości związane z powtórnym pochówkiem rozpoczęły się nieszporami o godz. 17:00, a ich zwieńczeniem była msza św. odprawiona przez bp. Wiesława Śmigla w intencji szybkiej beatyfikacji bp. Szelążka. W mszy św. wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas homilii bp. Wiesław Śmigiel przybliżył wiernym postać bp. Adolfa Szelążka. – Cała jego posługa była przepełniona ludzką wrażliwością, dobrocią i głęboką duchowością. Był człowiekiem, który był zanurzony w Bogu i nie czuł żalu do nikogo mimo wielu cierpień, jakich doświadczył. Nic i nikt nie przysłoniło mu nieba. Wpatrywał się w nie w chwilach radości i chwały, ale patrzył na nie także przez łzy i cierpieniamówił bp. Wiesław Śmigiel.

Starania o beatyfikację bp. Szelążka rozpoczęły się w 2010 roku, kiedy na prośbę sióstr terezjanek (bp. Szelążek był założycielem tego zgromadzenia) bp toruński Andrzej Suski powołał komisję historyczną, której zadaniem było przygotowanie materiałów historycznych, na podstawie których można otworzyć proces beatyfikacyjny. W 2013 roku komisja ta zakończyła swoją pracę i uroczycie otwarto proces beatyfikacyjny na poziomie diecezji toruńskiej, który trwał do 2016 roku.

Kolejnym etapem procesu beatyfikacyjnego były wczorajsze wydarzenia: ekshumacja, rekognicja i przeniesienie szczątków bp. Szelążka z krypty kościoła pw. św. Jakuba do sarkofagu. Ma to na celu zabezpieczenie szczątków biskupa, które z chwilą beatyfikacji stają się relikwiami i mogą być w kościele przedmiotem kultu. Przeniesienie zaś ich do sarkofagu znajdującego się w nawie kościoła, po prawej stronie od drzwi wejściowych, umożliwi wiernym modlitwę przy relikwiach.

Biskup Adolf Piotr Szelążek urodził się w 1865 r. w Stoczku Łukowskim na Podlasiu, a w  1888 r. przyjął w katedrze płockiej święcenia kapłańskie. W  1925 r. papież Pius XI mianował go ordynariuszem diecezji łuckiej na Wołyniu. Na początku II wojny światowej Łuck i cała diecezja zostały zajęte przez wojska radzieckie. Nowa władza sowiecka wyrzuciła biskupa z jego siedziby, zamknęła kurię i seminarium duchowne. Biskup Szelążek stał się symbolem sprzeciwu wobec nowej sytuacji politycznej oraz państwowej na Wołyniu. Pomimo nakazu, nie opuścił swojej diecezji. Został aresztowany i więziony w Łucku oraz w Kijowie. W przeprowadzonym procesie zażądano dla niego kary śmierci. Po intensywnych staraniach wspieranych przez Stolicę Apostolską w 1946 r. biskup Szelążek został zwolniony z więzienia i deportowany do Polski. Osiadł w Zamku Bierzgłowskim, który stał się siedzibą prowizorycznej łuckiej kurii diecezjalnej. Tam zmarł w 1950 roku - 13 lutego został pochowany w Toruniu w krypcie kościoła św. Jakuba pod prezbiterium. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Prymas Polski Stefan Wyszyński.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.