Nowy most przyjazny środowisku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowy most przyjazny środowisku

Drogi, Miasto
Data publikacji: 29 stycznia 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi nie ma znaczącego wpływu na dolinę rzeki Wisły - wynika z badań toruńskich i bydgoskich naukowców, którzy przez 3 lata obserwowali faunę i środowisko w okolicy tej inwestycji.

Teren budowy nowego mostu drogowego był nie tylko placem budowy, ale także polem badawczym naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którzy w trakcie realizacji tej inwestycji prowadzili badania wpływu przeprawy mostowej na dolinę rzeki Wisły, a w szczególności na jej środowisko przyrodnicze. Programy badawcze, które realizowały uczelnie były wynikiem porozumienia, jakie Miejski Zarząd Dróg w Toruniu zawarł z uczelniami we wrześniu 2011 roku.

Badania były prowadzone równolegle z pracami budowlanymi i zakończyły się we wrześniu 2014 roku. -Pozwoliło to na uzyskanie unikalnych wyników i obserwacji dotyczących wpływu realizacji dużej inwestycji liniowej na obszary Natura 2000 w Dolinie Dolnej Wisły. Uzyskane w trakcie 3-letnich obserwacji wyniki wskazują na brak znaczącego wpływu budowy mostu na obserwowane elementy środowiska przyrodniczego doliny Wisły.-powiedział Wiesław Tomaszewski, koordynator projektu.

Toruńscy naukowcy pod kierunkiem prof. Andrzeja Przystalskiego zajęli się badaniem zmian wybranych gatunków fauny. – Celem projektu było określenie przestrzennego zasięgu oddziaływania budowy mostu drogowego na faunę kręgowców, w tym w szczególności na ptaki dla których dolina Wisły jest szlakiem migracji i ostoją ptasią o randze europejskiej, chronioną w ramach wspólnotowego programu Natura 2000. Poza ptakami w ramach tego projektu badana była także herpetofauna (płazy i gady) bytująca w rozlewiskach i starorzeczach w dolinie Wisły oraz chiropterofauna (nietoperze), dla której siedliskiem i miejscem występowania jest pobliski Fort XV, po stronie lewobrzeżnej mówi na temat toruńskiego projektu prof. Andrzej Przystalski.
- Plac budowy, z obszernym placem montażowym przęseł, zajął pewną przestrzeń brzegu prawego, przy czym w uzgodnieniu z przyrodnikami ograniczono obszar zajęcia starorzeczy, tj. zbiorników wodnych będących miejscami bytowania i rozwoju płazów. W rejonie budowy (poza placem budowy) rozwieszono ok.300 skrzynek lęgowych dla ptaków, których zasiedlenie było przedmiotem badań ornitologów. Na podstawie badań nie zaobserwowano, aby prowadzone prace budowlane ograniczały żerowanie, odpoczywanie i przemieszczanie się ptaków na obszarze doliny Wisły-mówił podsumowując prace swojego zespołu prof. Przystalski.

Z kolei bydgoscy naukowcy zajęli się oceną zmian wybranych elementów środowiska geograficzno-przyrodniczego doliny Wisły. Zespół pracował pod kierownictwem prof. Zygmunta Babińskiego. -Zbadaliśmy wpływ budowy mostu na stosunki hydrograficzne i hydrologiczne rzeki Wisły, a w szczególności określiliśmy zasięg oddziaływania podpór mostu i estakady na warunki przepływu wód i procesy korytowe, w tym na ruch rumowiska rzecznego. Obserwacje objęły także strefę brzegową, w tym w szczególności skarpę brzegu prawego Wisły, dla określenia ewentualnego wpływu konstrukcji mostowych na stabilność i umocnienie brzegów rzeki. - wyjaśnia prof. Zygmunt Babiński.

- Ocenia się, że zmiany morfodynamiczne koryta Wisły w strefie budowy nowego mostu mieszczą się w granicach przekształceń dna (przegłębień) spotykanych poniżej innych mostów w tym kolejowego w Toruniu, a wyspa centralna (podpora centralna mostu) nie wpływa istotnie na ruch rumowiska rzecznego- mówił podsumowując prace zespołu prof. Zygmunt Babiński. Zespół bydgoskich naukowców prowadził równolegle obserwacje terenów zalewowych. W tej kwestii nie stwierdzono żadnych niekorzystnych dla środowiska zjawisk.

Prezydent Michał Zaleski podziękował zespołom badawczym. -Wyniki niezależnych badań potwierdzają, że budowa mostu drogowego w Toruniu nie wpłynęła negatywnie na środowisko naturalne. Dziękuję bardzo za prace badawcze grup dwóch uniwersytetów z sąsiednich miast – Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia. Mamy nadzieję, że jako miasto będziemy współpracować przy innych projektach. Zawsze jesteśmy zainteresowani poznaniem skutków oddziaływania inwestycji miejskich na środowisko przyrodnicze.

Biorący udział w spotkaniu Włodzimierz Ciepły, dyrektor RDOŚ w Bydgoszczy podkreslał, że wyniki potwierdzają, że budowa mostu drogowego w Toruniu pod względem środowiskowym była prowadzona bezpiecznie.
-Przyroda potrafiła sobie dać radę z tą inwestycją. Badania potwierdzają, że jest to wzorcowo przygotowana inwestycja. Jedyna w regionie, a może i w kraju z taką obsługą naukową. Życzyłbym sobie, aby współpraca z innymi gminami, które realizują inwestycje drogowe, układała się na takim poziomie jak z MZD w Toruniu-mówił podczas spotkania Włodzimierz Ciepły, dyrektor RDOŚ w Bydgoszczy. 

Najczęściej czytane aktualności

  • na zdjęciu: dwóch mężczyzn i dwie kobiety stoją, przed nimi siedzi starsza kobieta, która skończyła sto lat
    Miasto
    Pani Anna Jankowska, mieszkanka Torunia, skończyła 100 lat. Z tej okazji życzenia jubilatce złożył prezydent Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: biały rower stoi wśród wysokich traw
    Kultura, Miasto, Sport
    Baseny, rolki, hulajnogi, spacery, rowery – weekend zapowiada się na sportowo. Oddech złapiemy, odwiedzając muzea, targi rękodzieła na Barbarce czy koncerty, np. Kobranocki.
  • Na zdjęciu: żołnierze stoją w rzędzie
    Miasto
    59 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej złożyło przysięgę wojskową. Uroczyste złożenie przysięgi miało miejsce w toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w sobotę 6 lipca 2024 r. W tej podniosłej chwili żołnierzom towarzyszyli, obok przełożonych, ich najbliżsi, rodzina i przyjaciele. - Drodzy żołnierze, pragnę wam życzyć...
  • Na zdjęciu: kobieta pisze na klawiaturze laptopa
    Miasto
    Osoby posiadające rentę lub inne świadczenie z tytułu niepełnosprawności, pozostające bez zatrudnienia, które zarejestrują się w PUP dla Miasta Torunia jako poszukujący pracy, mogą skorzystać ze stażu, szkolenia lub studiów podyplomowych finansowanych ze środków PFRON.
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Na zdjęciu: żółto-niebieski tramwaj
    Miasto, MZK
    W niedzielę, 7 lipca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Służby zarządzania kryzysowego ostrzegają o upałach prognozowanych w Toruniu na sobotę 6 lipca 2024 r. Temperatura wzrośnie do ponad 30 stopni.
  • Osoby posiadające rentę lub inne świadczenie z tytułu niepełnosprawności, pozostające bez zatrudnienia, które zarejestrują się w PUP dla Miasta Torunia jako poszukujący pracy, mogą skorzystać ze stażu, szkolenia lub studiów podyplomowych finansowanych ze środków PFRON.
  • Przypominamy, że od piątku wieczorem 5 lipca aż do niedzieli 7 lipca 2024 r. Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego - jak w każdy weekend lata.
  • Baseny, rolki, hulajnogi, spacery, rowery – weekend zapowiada się na sportowo. Oddech złapiemy, odwiedzając muzea, targi rękodzieła na Barbarce czy koncerty, np. Kobranocki.
  • Zabawa i liczne atrakcje pod hasłem Oceaniczna Odyseja – tak wyglądało spotkanie toruńskich rodzin zastępczych na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.
  • Trzecia edycja Speedway Ekstraliga Camp odbywać się będzie od 8 do 11 lipca 2024 roku. Na Motoarenie i toruńskim minitorze żużlowym szkolić będzie się 45 zawodników z 13 krajów - Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Australii, Czech, Estonii, Włoch, Holandii, Ukrainy, USA, Finlandii oraz Polski.
  • Prof. UMK dr hab. Michał Białkowski został ustanowiony Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Torunia do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia.