Starówka - trasa długa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Starówka - trasa długa

OkrąglakPlanetariumCollegium Maius UMKTeatr Wilama HorzycyKościół św. SzczepanaGmach Towarzystwa Naukowego w ToruniuKamienica przy ul. ProstejApteka Pod Złotym LwemGospoda MurarskaKamienica renesansowaGospoda Pod Modrym FartuchemKościół św. JakubaRynek NowomiejskiDawny szpital Piotra i PawłaZamek KrzyżackiBrama MostowaCzerwony SpichrzBrama ŻeglarskaPałac DąmbskichKatedra śś. JanówDom Mikołaja KopernikaBrama KlasztornaSpichlerz gotycki z XIV w.Wielki spichlerz barokowyKrzywa WieżaŁuk CezaraFontanna FlisakaKościół św. DuchaBudynek neogotyckiej pocztyKościół NMPKamienica pod GwiazdąPomnik Mikołaja KopernikaDwór ArtusaRatusz StaromiejskiRynek Staromiejski

  1. Rynek Staromiejski o wymiarach 104 na 109 m. - dawne centrum handlowe, wokół którego skupia się wiele cennych zabytków.
  2. Ratusz Staromiejski - budowla gotycko-barokowa, pochodzi z XIII-XVIII wieku, dawne centrum administracyjne, obecnie muzeum z możliwością wejścia na 40 metrową wieżę widokową.
  3. Dwór Artusa - wzniesiony w roku 1891 w miejscu dawniejszego dworu, obecnie "Centrum Kultury".
  4. Pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 r.
  5. Kamienica pod Gwiazdą - to najwspanialsza barokowa kamienica w Toruniu 6. pochodząca z końca XVII wieku.
  6. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - franciszkański, trójnawowy z wydzielonym prezbiterium. Wystrój ołtarzowy z XVIII wieku, zachowane manierystyczne organy i ambona, gotyckie ławy-stalle w prezbiterium, jak również mauzoleum Anny Wazówny z 1636 r.
  7. Neogotycki gmach poczty z końca XIX wieku.
  8. Kościół Św. Ducha - wzniesiony w 1756 r. przez toruńskich luteran.
  9. Fontanna Flisaka z początku XX wieku - nawiązuje do legendy związanej z żabami, które zagnieździły się w mieście.
  10. Łuk Cezara - cztery przejścia przez przebite w XX wieku domy mieszkalne (usprawnienie komunikacji miejskiej).
  11. Krzywa Wieża - jedna z wielu baszt w murach miejskich. Pochylona o 1.4 metra z powodu niestabilnego gruntu, pochodzi z przełomu XIII/XIV wielu.
  12. Wielki spichlerz barokowy o ośmiu kondygnacjach z XVII wieku.
  13. Spichlerz gotycki z XIV wieku przy ul. Piekary 4, zaliczany do najciekawszych z tego okresu w Toruniu z zachowanym szczytem schodkowym.
  14. Brama Klasztorna - gotycka, jest jedną z trzech zachowanych bram dawnego Torunia.
  15. Dom Mikołaja Kopernika - przy ul. Kopernika 15/17, według tradycji miał w jednym z tych domów urodzić się późniejszy wielki astronom, obecnie mieści się tu muzeum.
  16. Katedra śś Janów - obecnie bazylika katedralna Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty, był farą starego Miasta Torunia. Świątynię wznoszono od XII do XV wieku, bogate wyposażenie ołtarzowe oraz odkryte malowidła ścienne średniowieczne. Jest budowlą trójnawową z wydzielonym prezbiterium i sklepieniem gwiaździstym.
  17. Pałac Dąmbskich - pochodzi z okresu baroku (1692). Na fasadzie bogata sztukateria oraz zrekonstruowane przedproże.
  18. Brama Żeglarska z XIV wieku - prowadziła na nadbrzeże Wisły do portu.
  19. Czerwony Spichrz przy ul. Łaziennej 16 - dawny dom bogatej rodziny Eskenów, obecnie Oddział Muzeum Okręgowego.
  20. Brama Mostowa z XV wieku - prowadząca dawniej na most przez Wisłę, należy do najlepiej zachowanych trzech bram miejskich w Toruniu.
  21. Zamek Krzyżacki - ruiny, które zachowały się po zniszczeniach jakich dokonali toruńscy mieszczanie w czasie 13-letniej wojny (1454-1466). Toruński zamek był pierwszym zamkiem krzyżackim na ziemi chełmińskiej i pochodzi z XIII do XV wieku.
  22. Dawny szpital Piotra i Pawła przy ul. Wielkie Garbary 7.
  23. Rynek Nowomiejski o wymiarach 95 na 95m. Tu rozwijał się handel i rzemiosło w dawnych wiekach. Pośrodku neoromański kościół ewangelicki z XIX wieku.
  24. Gospoda pod Modrym Fartuchem - według tradycji istniała już w roku 1489.
  25. Kościół św. Jakuba - zaliczany do najwspanialszych świątyń średniowiecznych w północnej części Polski. Bogaty detal architektoniczny w postaci kolorowych płytek glazurowanych, wiele sterczyn, łuków i przypór oraz zregotyzowana kruchta zachwycają zwiedzającego.
  26. Kamienica renesansowa - po konserwacji prezentuje się wspaniale.
  27. Gospoda Murarska - w stylu barokowym, obecnie Galeria Plastycznaej Twórczości Dziecka o zasięgu światowym.
  28. Apteka pod Złotym Lwem - pochodzi ze średniowiecza, częściowo przebudowana w XIX wieku.
  29. Kamienica przy ul. Prostej - z zachowaną fasadą secesyjną z XIX wieku.
  30. Gmach Towarzystwa Naukowego w Toruniu przy ul. Wysokiej 16 - należy do jednej z najokazalszych neoklasycystycznych budowli w Toruniu.
  31. Kościół Św. Szczepana - neogotycki z początku XX wieku.
  32. Teatr Miejski z 1904 r. w stylu secesji.
  33. Collegium Maius UMK - neogotycki gmach z początku XX wieku.
  34. Planetarium - dawny zbiornik gazowy z końca XIX wieku.
  35. "Okrąglak" - areszt śledczy wzniesiony pod koniec XIX wieku.

Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.